Human Transporter - revoluční dvoukolové vozítko konečně v prodeji

aktualizováno 
Málokterý vynález vzbudil ještě před svým oficiálním ohlášením tolik rozruchu jako Human Transporter. Toto geniální vozítko je, i když zatím pouze v počtu třiceti kusů, již v prodeji a podle výrobce jej bude chtít každý. Má to jednu malou vadu, a tou je cena.

Pouhých třicet zájemců má možnost si nyní (oficiální prodej startuje v březnu) zakoupit revoluční dvoukolové vozítko Segway Human Transporter (SHT). Mobilní zařízení závislé na reakcích těla pasažéra je k mání v předprodeji na Amazonu za vyvolávací cenu $4,950.00. Ačkoli je za tyto peníze možné koupit slušnou, pár let starou ojetinu či nový skútr, po vozítku se jen zapráší. Dokonce je očekáváno, že tento vynález století, jak je SHT též nazýván, bude mít brzy každý. Nevěříte?

Segway Human Transporter

Revoluční vynález byl poprvé oficiálně představen počátkem prosince minulého roku. Nicméně Human Transporter vzbudil rozruch již několik měsíců předtím, když byl několikráte spatřen při testování.

Tvůrce i investoři prohlásili, že vozítko bude za pár let všude a každý ho bude chtít.

Segway Human Transporter

Co je však na Human Transporteru tak převratného? Především je to technologie, jakou je vozítko vyrobeno a jak vlastně pracuje. Na první pohled vypadá dopravní prostředek velmi jednoduše, jedná se o dvoustopé vozítko. Jeho stabilitu však zajišťují a vyhodnocují 100x do sekundy čidla a mikropočítače starající se o to, aby pasažér nespadl. Řidič sám také určuje rychlost vozítka, ta je tedy ovládána prostým přenesením váhy člověka. Maximálně dvoukolka jede 27 kilometrů za hodinu. Poháněna je elektromotorkem.

Startování HT je zajištěno elektronickým klíčem, ten v paměti uchová data o svých uživatelích. Váha pasažéra by však neměla překročit 110 kilogramů. Podvozek je 20 centimetrů nad zemí, nehrozí tak jeho poškození.

Human Transporter bere energii z baterií umožňujících ujetí zhruba 30 kilometrů. Nabití baterie se pohybuje v řádu pár korun. Výrobce plánuje uvedení hned několika modelů - do města či do terénu, městský povoz uveze až 35 kilogramů nákladu.

Segway Human Transporter

Využití by mohlo vozítko najít všude, kde je nutné chodit po vlastních, na propagačním videu výrobce je na HT jako doma i lokaj. Práce a puchýřů by byli ušetřeni také pochůzkáři či zdravotní sestry. Ve Spojených státech se plánuje nasazení dvojkolky u pošťáků. Vozítko bylo testováno též vozíčkáři a také oni se s upraveným Human Transporterem sžili.

Pro Human Transporter bylo nutné vyvinout speciální druh pneumatik. Tohoto úkolu se jal Michelin a výsledkem je pneu "Balance", odolná, měkká a především na parketách stopy nezanechávající pryž.

Co na první pohled brání masovému rozšíření vozítka, je jeho cena. Více než 150 tisíc korun je příliš vysoká částka na to, aby se s dvojkolkou prohánělo více lidí než jen vrchních deset tisíc. Cena samozřejmě klesne, je však těžké spekulovat na kolik. Ovšem právě náklady na pořízení rozhodnou o masovějším rozšíření tohoto revolučního vynálezu.

Kompletní specifikaci Human Transporteru naleznete $1#science">zde

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

Tipy na weby: Co znamená zabrušovat se či komosexuál nebo lékařské rady

Ilustrační foto - informace

Trendové, slangové a další různé originální výrazy ozřejmí slovník Čeština 2.0. Obsahuje politické a byznys slangy či...Najdete na iDNES.cz