Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hurikány s ženským jménem zabíjejí více. Že by je lidé podceňovali?

  17:30aktualizováno  17:30
Ženské hurikány mají v USA na svědomí více životů. Jedna ze studií spekuluje, že by to mohlo být i tím, že je lidé na základě "něžnějšího" jména podceňuji. Ale média studii z velké části špatně pochopila.

Satelitní snímek hurikánu Katrina z 29. srpna 2005. | foto: AP

Hurikány s ženskými jmény mají ve Spojených státech na svědomí více obětí než hurikány s jmény mužskými. Je to zřejmě kvůli tomu, že lidé podceňují nebezpečí spojené s žensky pojmenovaným hurikánem. Uvádí se to ve studii (v angličtině), kterou vypracoval tým vědců z americké Illinoiské univerzity.

Hurikán Sandy ukázal, jak mocná umí být příroda.

Hurikán Sandy (2012)

Nejničivějšími bouřemi od roku 1979, kdy se pro hurikány začala používat i mužská jména, byly Katrina a Sandy. Jméno Sandy se sice používá pro obě pohlaví, podle výzkumu bylo ale častěji vnímáno jako jméno ženské a také úřady u hurikánu z roku 2012 uvedly, že jde o ženské jméno.

Letošní sezona hurikánů začala v atlantické oblasti v neděli, studie byla vydána o den později v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (známém pod zkratkou PNAS).

Viktor je nebezpečnější než Viktorka

Lidé se častěji rozhodli pro evakuaci v případě, že měl hurikán mužské jméno.

Při šesti různých experimentech s více než tisícovkou testovaných dobrovolníků vědci zjistili, že lidé by se nepatrně častěji rozhodli pro evakuaci při blížícím se hurikánu jménem Christopher, než kdyby se blížila bouře s názvem Christina. Podobně by se rozhodovali při hurikánu Victor než Victoria, Alexander než Alexandra a při hurikánu Danny v porovnání s Kate.

Účastníci výzkumu bez ohledu na to, zda šlo o muže nebo ženy, označili bouře s ženským názvem jako méně nebezpečné. Tedy v souladu s genderovým vnímáním ženy jako "pravděpodobně mírnější a méně agresivní", uvedla spoluautorka studie Sharon Shavittová.

Shavittová nejprve požádala dobrovolníky, aby jménům přiřadili pozici od jedničky do 11 podle toho, jak mužsky či žensky jim znějí. Následně porovnala počty obětí jednotlivých hurikánů od roku 1950. Ukázalo se, že hurikány s největším počtem obětí měly obecně více žensky znějící jméno. "Ženské hurikány" si vyžádaly až pětkrát více obětí než ty s mužským jménem.

Vědci specializující se na výzkum katastrof a hurikánů byli ke studii zpočátku skeptičtí. Po zvážení psychologických aspektů ale někteří uznali její význam. Například podle Susan Cutterové z Jihokarolínské univerzity jsou ale výsledky studie pouhou náhodou.

Vyjádření autorů studie k omylům v médiích

V některých článcích došlo k zásadnímu nepochopení naší studie. Zde je naše vyjádření:

  1. Víme samozřejmě, že hurikány měly od roku 1953 až do roku 1978 pouze ženská jména. Ale naše analýza se zaměřovala nejen na binární kategorie "muž/žena", ale i na subjektivní vnímání "mužskosti a ženskosti" jmen (například ženské jméno Fern je vnímáno jako méně ženské, než ženské jméno Camille). Pokud vezmeme v potaz tato data, dostáváme se ke statisticky významné korelaci. Není také pravda, že by "více lidí zemřelo v hurikánech ještě v době, kdy měly jen ženská jména". Ale v našich datech se nepotvrdilo, že by dříve umíralo v hurikánech více lidí než později.
  2. Další otázkou bylo, zda je vhodné sledovat "přímá i nepřímá úmrtí". Ale myslíme, že i tato nepřímá úmrtí (například nehody na zatopených silnicích) je nutné brát v potaz.
  3. Nemůžeme tvrdit (a ani jsme to netvrdili), že pojmenování hurikánu je důležitější než další faktory, například příprava na hurikán. Ale to neznamená, že bychom evidentní vliv ženských jmen na nepřipravenost měli ignorovat.
  4. Nenavrhujeme, aby se jen na základě naší studie změnil způsob pojmenovávání hurikánů. To necháme na odbornících. Naznačujeme, že tato studie dává dobrý důvod tyto dopady zkoumat. Chceme přispět k lepšímu prozkoumání této oblasti.

Celé vyjádření na stránkách Sharon Shavittové v PDF. Redakčně kráceno.

Od roku 1950 do roku 1952 se hurikány nazývaly podle hláskovací tabulky, kterou používala americká armáda (například Able, Baker, Charlie). Výhradně ženská jména se používala od roku 1953 do roku 1978. Prvním "mužským hurikánem" byl Bob z roku 1979.

Letošní hurikány se budou jmenovat Arthur, Bertha, Cristobal, Dolly, Edouard, Fay, Gonzalo, Hanna, Isaias, Josephine, Kyle, Laura, Marco, Nana, Omar, Paulette, Rene, Sally, Teddy, Vicky a Wilfred. Shavittová a její kolegové upozorňují, že hlavně jméno Dolly je považováno za velmi ženské.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Pravda má krátké nohy, ukázala rozsáhlá studie. A můžeme si za to sami

Nepravdy, lži a smyšlené zprávy se po internetu šíří rychleji než zprávy...

Nepravdivé a smyšlené zprávy se po internetu šíří rychleji než zprávy pravdivé. Výzkumníci z MIT zkoumali šíření 126...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz