Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdy hudebního nebe rebelují proti svým chlebodárcům

aktualizováno 
Zpěvák George Michael je unaven vydáváním alb a chce svým fanouškům dávat jen jednotlivé skladby - na internetu a zdarma. Metalová skupina Korn obviňuje labely, že ničí hudební cítění mladých a vymývají jim mozky programově vyráběnými singly.

Současná hudební esa se vzepřela svým vydavatelům. George Michael se rozhodl vypustit ze své další kariéry nahrávací společnosti a místo toho chce dát nové skladby zdarma k dispozici na internet. Formace Korn zase uveřejnila video, v němž brojí proti monopolnímu chování světových labelů.

Písně George Michaela budou (téměř) zadarmo

Čtyřicetiletý George Michael momentálně propaguje své nejnovější album Patience, které bude podle zpěvákova vyjádření jeho úplně poslední komerčně vydanou deskou. Údajně již má dostatek peněz a současná popularita jej unavuje. Místo placení v obchodě budou mít fanoušci možnost při stahování skladeb z internetových stránek zaslat drobné finanční dary. Vybrané peníze budou použity pro charitativní účely.

"Vím, že takové rozhodnutí je bezprecedentní, zejména pro někoho, kdo pořád prodává kvanta desek. Ale už jsem byl za své umění dostatečně odměněn a nepotřebuji od lidí další peníze," prohlásil zpěvák, který chce svou tvorbou nadále podporovat pouze dobročinné aktivity.

K velmi odvážnému kroku vedly zpěváka hlavně otázky vlastní existence. Říká, že již nemá dostatek energie plnit smluvní závazky k nahrávací společnosti. Povinnost sestavit každých pár let kolekci nových skladeb jej přivedla až na pokraj sil.

"Chci se zbavit toho obrovského tlaku, který na mě leží. Nepředstírám, že nechci být slavný, ale když se úplně oprostíte od finanční stránky věci, budete zcela svobodný. Po několik dalších let nebudu tak na očích a budu šťastnější člověk než nyní. Budu rozdávat svou hudbu a současně dělat dobrou věc pro potřebné," uvedl zpěvák během rozhovoru pro stanici BBC Radio 1.

"Ukradni to video!" radí Korn (nikoliv Jiří)

Současné praktiky hudebních vydavatelství naštvaly americkou metalovou partu Korn natolik, že se jim skupina odvděčila velice negativně laděným videem. Tématy jsou především vymývání mozků rozhlasových posluchačů ustrojenými singly a uměle vytvořenými hvězdičkami, neuvěřitelné sumy vynakládané na produkci a utápění peněz v neperspektivních projektech.

Když byla kapela během natáčení nové desky Take a Look in the Mirror požádána vydavatelstvím o pilotní singl, muzikanti se na sebe jen podívali a řekli: "Tak fajn, uděláme jim anti-singl!" Píseň s názvem "Ya'll want a single", namířená právě proti klasickému modelu jedné skladby, která se vymyká zbytku alba, však vzbudila tak ohromný ohlas, že se ji label skutečně chystá vydat na samostatném nosiči.

Ve videoklipu se skupina rozčiluje nad současnými monopolními praktikami hudebního průmyslu. Pozorní diváci se tak dozví, že jediná americká korporace ovládá pět hlavních hudebních televizí, dvě největší sítě rozhlasových stanic obšťastňují 42 % posluchačů. Labely tzv. "velké pětky" loni prodaly hudbu za 25 miliard dolarů, což je vzhledem k tomu, že 90 % alb bylo ztrátových, vynikající výsledek. Hudební mašinerie produkuje každý týden stovku singlů, ale pouze čtyři z nich se dostanou do rotací hlavních rozhlasových stanic. Singl totiž musí zaujmout již během prvních dvaceti sekund. Skladby z hitparádových žebříčků můžeme na jedné stanici slyšet stokrát do týdne. "Vážně je to to, co chcete slyšel?" ptají se Korn.

Natočení jednoho videoklipu Britney Spears stojí milion dolarů. Korn upozorňují, že jejich video přišlo na 150 tisíc, přičemž mezi náklady nejspíš převažovaly výdaje na obchod s deskami, který členové kapely během natáčení vyplenili. Ve třetině skladby proběhne upozornění, že diváci již viděli pohyblivé obrázky v hodnotě 48 tisíc. "Proč stojí jedna skladba 99 centů? Stahujete muziku?" zjišťuje kapela a navádí: "Ukradněte tohle video!"

Korn tvrdí, že 98 % všech hitů je kratších než tři a půl minuty. Kapela tak nejspíš útočí na vrcholky hitparád, protože její anti-singl má přesně 3:25. Myslí členové své výtky vůči průmyslu vážně, nebo chtějí jen nalákat fanoušky? Píseň u šéfů vydavatelství nenarazila na žádný odpor a berou ji spíš s humorem, video je na tom hůř. Zpěvák Jonathan Davis tvrdí, že jej nejspíš žádná televize neodvysílá. Prohlédnout si jej můžete alespoň prostřednictvím internetových stránek kapely.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz