Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Ceny: Budete si kupovat CD, DVD či scaner?

  5:00aktualizováno  5:00
Každý týden přinášíme přehled vývoje cen hardware na českém trhu. Tentokrát v našich sítích uvízly mechaniky CD-RW, DVD. Změny cen jsme sledovali i u scanerů a perifeferních zařízeních. Chcete být také v obraze?
Tento týden se naše pozornost zaměřila na další výrobky průmyslu digitálních a informačních technologií. Dnes si pod lupu vezmeme optické disky, scanery a polohovací zařízení.

Optické disky

Stále se snižující cena optických mechanik a především těch zapisovacích, vedla k přesunu preferencí uživatelů od klasických CD zařízení k zapisovacím CD-R a přepisovacím CD-RW mechanikám. Také DVD čtečky se stále častěji objevují ve vybavení počítačů.

Zatímco ještě před půl rokem byly standardem CD-R a RW mechaniky s 8 a 12 násobnou rychlostí zápisu, dnes se do segmentu s nejlepším poměrem cena výkon propracovali mechaniky s dvojnásobnou- tedy 16 a 24 násobnou - rychlostí. DVD mechaniky se dostávají do počítačů i díky jejich nabídce v kombo mechanikách, tedy CD-RW/DVD. Šestnáctirychlostní CD-RW mechaniky se nyní prodávají pod 4000 Kč i s DPH. Graf vývoje CDRW mechanik

Na grafu znázorňujícím vývoj cen 24 rychlostních CD-RW mechanik je vidět pozvolný pokles ceny tohoto zařízení. Ačkoliv jsou 32 rychlostní „přepisovačky“ teprve čerstvě přivedené na trh, způsobili u mechanik Lite-on a Plextor poměrně znatelný pokles a podobný osud patrně čeká i ostatní mechaniky.

Graf vývoje 16x DVD mechanikDVD mechaniky jsme do grafu vybrali, aby jsme ukázali, jak působí předvánoční trh na některé výrobce. Všechny mechaniky našeho přehledu shodně před vánoci nabraly cenu, kterou zase po vánocích ztratily. Šestnáctirychlostní čtení DVD je již standardem a ceny jsou natolik příznivé, že se již téměř nevyplatí kupovat samotnou CD mechaniku.

Scanery

Ne každý si domů či do práce pořizuje scanner. I když se nejedná o příliš drahou záležitost ( u přístrojů na domácí použití), koupi většinou předchází zralá úvaha o upotřebení takového výrobku. Scanery se liší velikostí snímané plochy A4, A3,.atd. ,dále rozlišením, hloubkou barev a vybavením (například dianástavec).

Jak je z přiložených grafů vidět, ceny se až na pár výjimek v podstatě nemění a pouze strší modely nahrazují mladší.

Graf vývoje scannerů s 36bit barvyNa prvním grafu jsme porovnávali vývoj cen domácích A4 scanerů, které mají rozlišení 600 x 1200 dpi a maximálně 36 bitovou hloubku barev. Mustek 1200 CP+ komunikuje přes paralelní port, 1200 USB přes USB rozhraní a 1200UB+ je možno použít bez problémů i u Maců. Umax Astra slim je v tenkém provedení a také komunikuje pomocí USB. HP má rozlišení 600 x 600 a je vybaven softwarem pro rozpoznávání písma.

Graf vývoje scannerů s 46bit barvyDruhý graf hovoří rozložení sil v tomtéž segmentu, ale s větší hloubkou barev. Také zde se cena příliš neměnila. Rozdíl mezi Mustekem 1200 a 1200 CU spočívá ve snímací technologii, kde první používá klasický CCD prvek a druhý CIS technologii, Mustek 1200 TA obsahuje navíc dianástavec. Také Umax 3450USB je doplněn DIA nástavcem pro snímání diapozitivů. Ostatní modely v grafu nemají další vlastnosti či vybavení.

Myši a klávesnice

Cena myší a klávesnic se za posledních půl roku měnila prakticky jen díky měnovým pohybům a dočasným akcím. Tak jako před půl rokem lze tedy i dnes pořídit nejlevnější klávesnici kolem 250 korun s DPH a myš s cenou blížící se 100 Kč včetně DPH. Za značku si je nutno samozřejmě něco připlatit, cena klávesnice se pak zvedne o nejméně 50 korun a myši o téměř 100 procent.

Multimediální klávesnice, tedy ty které mají až o několik desítek tlačítek navíc k ovládání a spouštění různých aplikací, jsou pak dražší až o několik stovek korun. Až několik tisíc pak může stát klávesnice a myš, které s počítačem komunikují bezdrátově. Například Logitech Cordless desktop I-touch přijde na téměř 4250 korun. Kapitolou samou o sobě jsou pak myši optické, které ke snímání pohybu nepotřebují klasickou kuličku. Jejich cena se pohybuje od cca 800 korun výše a v bezdrátovém provedení je potřeba počítat s cenou přes 1500 korun i s DPH.Témata: DVD, software, USB

Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz