Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Ceny: Budete si kupovat CD, DVD či scaner?

  5:00aktualizováno  5:00
Každý týden přinášíme přehled vývoje cen hardware na českém trhu. Tentokrát v našich sítích uvízly mechaniky CD-RW, DVD. Změny cen jsme sledovali i u scanerů a perifeferních zařízeních. Chcete být také v obraze?
Tento týden se naše pozornost zaměřila na další výrobky průmyslu digitálních a informačních technologií. Dnes si pod lupu vezmeme optické disky, scanery a polohovací zařízení.

Optické disky

Stále se snižující cena optických mechanik a především těch zapisovacích, vedla k přesunu preferencí uživatelů od klasických CD zařízení k zapisovacím CD-R a přepisovacím CD-RW mechanikám. Také DVD čtečky se stále častěji objevují ve vybavení počítačů.

Zatímco ještě před půl rokem byly standardem CD-R a RW mechaniky s 8 a 12 násobnou rychlostí zápisu, dnes se do segmentu s nejlepším poměrem cena výkon propracovali mechaniky s dvojnásobnou- tedy 16 a 24 násobnou - rychlostí. DVD mechaniky se dostávají do počítačů i díky jejich nabídce v kombo mechanikách, tedy CD-RW/DVD. Šestnáctirychlostní CD-RW mechaniky se nyní prodávají pod 4000 Kč i s DPH. Graf vývoje CDRW mechanik

Na grafu znázorňujícím vývoj cen 24 rychlostních CD-RW mechanik je vidět pozvolný pokles ceny tohoto zařízení. Ačkoliv jsou 32 rychlostní „přepisovačky“ teprve čerstvě přivedené na trh, způsobili u mechanik Lite-on a Plextor poměrně znatelný pokles a podobný osud patrně čeká i ostatní mechaniky.

Graf vývoje 16x DVD mechanikDVD mechaniky jsme do grafu vybrali, aby jsme ukázali, jak působí předvánoční trh na některé výrobce. Všechny mechaniky našeho přehledu shodně před vánoci nabraly cenu, kterou zase po vánocích ztratily. Šestnáctirychlostní čtení DVD je již standardem a ceny jsou natolik příznivé, že se již téměř nevyplatí kupovat samotnou CD mechaniku.

Scanery

Ne každý si domů či do práce pořizuje scanner. I když se nejedná o příliš drahou záležitost ( u přístrojů na domácí použití), koupi většinou předchází zralá úvaha o upotřebení takového výrobku. Scanery se liší velikostí snímané plochy A4, A3,.atd. ,dále rozlišením, hloubkou barev a vybavením (například dianástavec).

Jak je z přiložených grafů vidět, ceny se až na pár výjimek v podstatě nemění a pouze strší modely nahrazují mladší.

Graf vývoje scannerů s 36bit barvyNa prvním grafu jsme porovnávali vývoj cen domácích A4 scanerů, které mají rozlišení 600 x 1200 dpi a maximálně 36 bitovou hloubku barev. Mustek 1200 CP+ komunikuje přes paralelní port, 1200 USB přes USB rozhraní a 1200UB+ je možno použít bez problémů i u Maců. Umax Astra slim je v tenkém provedení a také komunikuje pomocí USB. HP má rozlišení 600 x 600 a je vybaven softwarem pro rozpoznávání písma.

Graf vývoje scannerů s 46bit barvyDruhý graf hovoří rozložení sil v tomtéž segmentu, ale s větší hloubkou barev. Také zde se cena příliš neměnila. Rozdíl mezi Mustekem 1200 a 1200 CU spočívá ve snímací technologii, kde první používá klasický CCD prvek a druhý CIS technologii, Mustek 1200 TA obsahuje navíc dianástavec. Také Umax 3450USB je doplněn DIA nástavcem pro snímání diapozitivů. Ostatní modely v grafu nemají další vlastnosti či vybavení.

Myši a klávesnice

Cena myší a klávesnic se za posledních půl roku měnila prakticky jen díky měnovým pohybům a dočasným akcím. Tak jako před půl rokem lze tedy i dnes pořídit nejlevnější klávesnici kolem 250 korun s DPH a myš s cenou blížící se 100 Kč včetně DPH. Za značku si je nutno samozřejmě něco připlatit, cena klávesnice se pak zvedne o nejméně 50 korun a myši o téměř 100 procent.

Multimediální klávesnice, tedy ty které mají až o několik desítek tlačítek navíc k ovládání a spouštění různých aplikací, jsou pak dražší až o několik stovek korun. Až několik tisíc pak může stát klávesnice a myš, které s počítačem komunikují bezdrátově. Například Logitech Cordless desktop I-touch přijde na téměř 4250 korun. Kapitolou samou o sobě jsou pak myši optické, které ke snímání pohybu nepotřebují klasickou kuličku. Jejich cena se pohybuje od cca 800 korun výše a v bezdrátovém provedení je potřeba počítat s cenou přes 1500 korun i s DPH.Témata: DVD, software, USB

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Najdete na iDNES.cz