HW týden: Bojujeme s recesí

  5:00aktualizováno  5:00
Co vše se může změnit za jeden týden? Záleží patrně na pozorovateli. Společnosti, které mají problémy, patrně počítají každý den či hodinu, kdy se ještě udrží. A tak se podívejte, jak se s recesí vypořádávají společnosti jako Intel, SiS, Hewlett-Packard a další.
Světová ekonomika zažívá recesi, a to se samozřejmě odráží i na výrobcích digitálních technologií. Některé firmy připravují plány na překonání těchto těžkých dnů a jiné uzavírají své výroby. Ale jsou i takové, které se snaží z nastalé situace těžit a získat na trhu větší postavení a pozici.

Nové čipové sady

Společnost SiS se rozhodla, že předchozí týden věnuje informování o novinkách a zároveň přivede na svět několik svých čipových sad. Je pravda, že uvedení nového čipsetu není zas až takový zázrak, ale pokud je takový výrobek něčím výjimečný, neměl by uniknout pozornosti. A čipset, který má podporovat paměti RD RAM, se spíše očekával od společnosti Intel. Intel ale již pro svůj procesor s jádrem Tulloch s pamětmi společnosti Rambus nepočítal. To se zdálo být posledním hřebíčkem do rakve RD RAM na poli PC. Minulý týden však SiS předvedla, že dokáže dělat - na první pohled - poměrně riskantní kroky. Jak jinak si vysvětlit informace o čipových sadách podporující tyto moduly od společnosti Rambus. Ostatně SiS nezůstala jen u proklamací a minulý týden uvedla jednu inovovanou sadu. Je jí SiS630ET, která je modifikací SiS630E. Změny proběhly především v důsledku podpory nových procesorů Tualatin s 0.13 mikronovou technologií výroby. Také známý výrobce čipových sad VIA Technologies vyslal do světa novou čipovou sadu pro Pentium 4. P4X266 je unikátní podporou grafické karty S3 ProSavage8 v kombinaci s pamětí DDR SD RAM a procesoru Intel Pentium 4. Dále využívá rozhraní Ultra ATA/133.

Plány společnosti Intel

Vzhledem k stávajícím problémům na trhu, kdy byl oznámen 44% propad prodeje celého odvětví a i další nepříliš dobré informace, připravila společnost Intel plán, jak tuto krizi překonat. Minimálně do roku 2002 se dle současných výzkumů žádné oživení neuskuteční a i v tomto roce se se dá očekávat spíše pomalejší růst nežli razantní změna. Intel se tedy rozhodl více zaměřit na vývoj a výrobu procesorů a na rozvíjející se trhy. To samozřejmě neznamená, že se stáhne do své ulity. Své růžky například vystrčí již na veletrhu COMDEX, kde předvede svou přímou konkurenci procesoru Transmeta. Bude jím procesor Pentium III se sníženou spotřebou energie. Výroba procesorů Pentium se i nadále ubírá plánovaným vývojem. Dozvěděli jsme se, že nová výrobní technologie 0,09 mikronů se bude na jejich výrobě uplatňovat již v roce 2003 a v roce 2005 by se mělo pomalu přejít na 0,065 mikronů.

ProCA + Tesco Trading

Nejen ve světě se spojují společnosti, aby lépe čelily konkurenci či zvýšily svůj podíl na trhu. Jedna velká fůze proběhla i v České republice. Jejími aktéry byly společnosti ProCA a Tesco trading. V jejich prohlášení se hovoří o důvodech , které vedly k odkupu aktivit společnosti Tesco trading firmou ProCA. Té se tak otevře prostor pro profesionální podnikové řešení, zvyšuje se samozřejmě počet zákazníků a nezanedbatelný není ani vstup do kraje Vysočina.

Hudební digitální centrum

Domácí hudební centrum společnosti Hewlett-PackardSpolečnost Hewlett - Packard vytvořila domácí hudební digitální centrum, které je vybaveno 40 GB pevným diskem. Digital Entertaiment Center de100c je určen pro přehrávání hudebních souborů a vzhledem ke své schopnosti připojení na internet lze přehrávat i hudbu z internetových rádií. Zrod tohoto přístroje, zapříčinil nápad přinést oblíbenou hudbu - třeba ve formátu MP3 z počítače do obýváku. Přístroj také umí konvertovat vaše oblíbená audio CD na MP3 a zapisovat na CD. Ve Spojených státech se bude prodávat za 1000 USD.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Najdete na iDNES.cz