HW týden: Bojujeme s recesí

  5:00aktualizováno  5:00
Co vše se může změnit za jeden týden? Záleží patrně na pozorovateli. Společnosti, které mají problémy, patrně počítají každý den či hodinu, kdy se ještě udrží. A tak se podívejte, jak se s recesí vypořádávají společnosti jako Intel, SiS, Hewlett-Packard a další.
Světová ekonomika zažívá recesi, a to se samozřejmě odráží i na výrobcích digitálních technologií. Některé firmy připravují plány na překonání těchto těžkých dnů a jiné uzavírají své výroby. Ale jsou i takové, které se snaží z nastalé situace těžit a získat na trhu větší postavení a pozici.

Nové čipové sady

Společnost SiS se rozhodla, že předchozí týden věnuje informování o novinkách a zároveň přivede na svět několik svých čipových sad. Je pravda, že uvedení nového čipsetu není zas až takový zázrak, ale pokud je takový výrobek něčím výjimečný, neměl by uniknout pozornosti. A čipset, který má podporovat paměti RD RAM, se spíše očekával od společnosti Intel. Intel ale již pro svůj procesor s jádrem Tulloch s pamětmi společnosti Rambus nepočítal. To se zdálo být posledním hřebíčkem do rakve RD RAM na poli PC. Minulý týden však SiS předvedla, že dokáže dělat - na první pohled - poměrně riskantní kroky. Jak jinak si vysvětlit informace o čipových sadách podporující tyto moduly od společnosti Rambus. Ostatně SiS nezůstala jen u proklamací a minulý týden uvedla jednu inovovanou sadu. Je jí SiS630ET, která je modifikací SiS630E. Změny proběhly především v důsledku podpory nových procesorů Tualatin s 0.13 mikronovou technologií výroby. Také známý výrobce čipových sad VIA Technologies vyslal do světa novou čipovou sadu pro Pentium 4. P4X266 je unikátní podporou grafické karty S3 ProSavage8 v kombinaci s pamětí DDR SD RAM a procesoru Intel Pentium 4. Dále využívá rozhraní Ultra ATA/133.

Plány společnosti Intel

Vzhledem k stávajícím problémům na trhu, kdy byl oznámen 44% propad prodeje celého odvětví a i další nepříliš dobré informace, připravila společnost Intel plán, jak tuto krizi překonat. Minimálně do roku 2002 se dle současných výzkumů žádné oživení neuskuteční a i v tomto roce se se dá očekávat spíše pomalejší růst nežli razantní změna. Intel se tedy rozhodl více zaměřit na vývoj a výrobu procesorů a na rozvíjející se trhy. To samozřejmě neznamená, že se stáhne do své ulity. Své růžky například vystrčí již na veletrhu COMDEX, kde předvede svou přímou konkurenci procesoru Transmeta. Bude jím procesor Pentium III se sníženou spotřebou energie. Výroba procesorů Pentium se i nadále ubírá plánovaným vývojem. Dozvěděli jsme se, že nová výrobní technologie 0,09 mikronů se bude na jejich výrobě uplatňovat již v roce 2003 a v roce 2005 by se mělo pomalu přejít na 0,065 mikronů.

ProCA + Tesco Trading

Nejen ve světě se spojují společnosti, aby lépe čelily konkurenci či zvýšily svůj podíl na trhu. Jedna velká fůze proběhla i v České republice. Jejími aktéry byly společnosti ProCA a Tesco trading. V jejich prohlášení se hovoří o důvodech , které vedly k odkupu aktivit společnosti Tesco trading firmou ProCA. Té se tak otevře prostor pro profesionální podnikové řešení, zvyšuje se samozřejmě počet zákazníků a nezanedbatelný není ani vstup do kraje Vysočina.

Hudební digitální centrum

Domácí hudební centrum společnosti Hewlett-PackardSpolečnost Hewlett - Packard vytvořila domácí hudební digitální centrum, které je vybaveno 40 GB pevným diskem. Digital Entertaiment Center de100c je určen pro přehrávání hudebních souborů a vzhledem ke své schopnosti připojení na internet lze přehrávat i hudbu z internetových rádií. Zrod tohoto přístroje, zapříčinil nápad přinést oblíbenou hudbu - třeba ve formátu MP3 z počítače do obýváku. Přístroj také umí konvertovat vaše oblíbená audio CD na MP3 a zapisovat na CD. Ve Spojených státech se bude prodávat za 1000 USD.


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.Najdete na iDNES.cz