HW týden: Celkové zklidnění

  5:00aktualizováno  5:00
V některých kauzách došlo uplynulý týden k posunu k lepšímu a dokonce se objevilo několik vynálezů a vylepšení. Třeba takový počítač na bázi DNA nebo možnost zvýšit kapacitu současných disků trojnásobně.

Tak jako ceny pamětí již nenaznačují další růst a očekává se spíše pozvolný návrat k původním hodnotám, ani další problémy již s odstupem doby nevypadají tak bolestně. A některé spory se dostávají do své závěrečné fáze. Minulý týden se objevilo i několik technologických novinek, které mohou mít v budoucnu výrazný dopad.

Intel x VIA

Pomalu spěje k rozuzlení jedna z velkých kauz, která zaměstnávala společnosti Intel a VIA. Celý problém se točí kolem čipové sady VIA Technologies, která jako první podporuje paměti DDR SDRAM a zároveň nejnovější procesor společnosti Intel - Pentium 4. Výrobce procesoru, který mimochodem také produkuje čipové sady, totiž shledal v produkci inkriminovaném čipsetu P4X266 porušení svých práv a začal se jich domáhat prostřednictvím soudu. Společnost VIA se však nenechala vyvést z míry a trvala na tom, že ona Intel nijak nepoškodila. Strachovat se však začali výrobci základních desek, kteří se báli P4X266 umístit na své produkty z důvodů rozbourání svých dobrých vztahů s Intelem. Nepomohlo ani ujištění od firmy VIA, že se postará o jejich případné náklady na soudní spory s procesorovým gigantem. VIA se tedy rozhodla, že se pustí do výroby vlastních karet.

Tento týden přinesl do tohoto sporu nové informace. Obě znesvářené společnosti prý spějí k dohodě, která by měla Intelu přinést poplatek z produkce této čipové sady. V úterý VIA oznámila výrobu rychlejších verzí tohoto čipsetu, což má být podpořeno především integrací rozhraní Ultra ATA/133.

Intel samotný čelí od začátku minulého týdne žalobě společnosti Broadcom, která se dožaduje uhrazení následků domnělého vykradení patentů.

DNA do počítače

Nejen organismy budou napříště nositeli informací zakódovaných v DNA. V Izraeli přišli vědci na způsob, jak donutit DNA k provádění určitých kalkulací. I když je třeba do navrženého systému občas zasáhnout, převrat prý spočívá v tom, že intenzita vnějších zásahů je rapidně menší. Celý proces probíhá následovně. Vstupní data jsou zakódovány do dvoušroubovice DNA a poté promíchána s párem enzymů. První rozloží informace a druhý je posléze poskládá dle určitých pravidel. Přestože je výkon tohoto systému zatím nevýrazný, díky schopnosti pracovat paralelně překoná při určitém počtu molekul výkon současných systémů.

Dell roste

Zdá se, že na recesi trhů PC vydělal nejvíce Michael Dell. Jím založená firma získala v druhém čtvrtletí tohoto roku oproti předchozímu období další tři procenta celosvětového trhu. Dosáhla tak podílu 14,5 procenta, čímž prohloubila náskok před všemi svými konkurenty, kteým se naopak jejich podíly smrskly. Vyplývá to z analýzy společnosti IDC, která byla uveřejněna minulý týden.

100GB na čtverečný palec

Nového rekordu v hustotě zápisu dat na magnetické médium dosáhla společnost Seagate. Za pomoci technologie pixie dust se této firmě podařilo zapsat na jeden čtverečný palec 100 miliard bitů informací. Uvedení této technologie do běžné praxe bude v podstatě znamenat přibližně trojnásobný nárůst kapacity.

Patrně i na základě této skutečnosti udělil americký Národní úřadem pro standardizaci a technologie firmě Seagate a několika dalším společnostem grant na výzkum nových technologií pro ukládání dat.

LTO s 200 GB

V česku populární zkratka LTO neznamená v tomto případě lehké topné oleje, ale záznamové páskové médium. Společnosti Hewlett-Packard, IBM a Seagate, které mají na vývoj této záznamové technologie patrně největší vliv, plánují do poloviny příštího roku dodat na trh již druhou generaci LTO mechanik. Kapacita by se měla oproti první generaci zvýšit ze 100GB na 200 GB, přenosová rychlost z 20 MB na 40 MB za sekundu.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz