HW týden: Celkové zklidnění

  5:00aktualizováno  5:00
V některých kauzách došlo uplynulý týden k posunu k lepšímu a dokonce se objevilo několik vynálezů a vylepšení. Třeba takový počítač na bázi DNA nebo možnost zvýšit kapacitu současných disků trojnásobně.

Tak jako ceny pamětí již nenaznačují další růst a očekává se spíše pozvolný návrat k původním hodnotám, ani další problémy již s odstupem doby nevypadají tak bolestně. A některé spory se dostávají do své závěrečné fáze. Minulý týden se objevilo i několik technologických novinek, které mohou mít v budoucnu výrazný dopad.

Intel x VIA

Pomalu spěje k rozuzlení jedna z velkých kauz, která zaměstnávala společnosti Intel a VIA. Celý problém se točí kolem čipové sady VIA Technologies, která jako první podporuje paměti DDR SDRAM a zároveň nejnovější procesor společnosti Intel - Pentium 4. Výrobce procesoru, který mimochodem také produkuje čipové sady, totiž shledal v produkci inkriminovaném čipsetu P4X266 porušení svých práv a začal se jich domáhat prostřednictvím soudu. Společnost VIA se však nenechala vyvést z míry a trvala na tom, že ona Intel nijak nepoškodila. Strachovat se však začali výrobci základních desek, kteří se báli P4X266 umístit na své produkty z důvodů rozbourání svých dobrých vztahů s Intelem. Nepomohlo ani ujištění od firmy VIA, že se postará o jejich případné náklady na soudní spory s procesorovým gigantem. VIA se tedy rozhodla, že se pustí do výroby vlastních karet.

Tento týden přinesl do tohoto sporu nové informace. Obě znesvářené společnosti prý spějí k dohodě, která by měla Intelu přinést poplatek z produkce této čipové sady. V úterý VIA oznámila výrobu rychlejších verzí tohoto čipsetu, což má být podpořeno především integrací rozhraní Ultra ATA/133.

Intel samotný čelí od začátku minulého týdne žalobě společnosti Broadcom, která se dožaduje uhrazení následků domnělého vykradení patentů.

DNA do počítače

Nejen organismy budou napříště nositeli informací zakódovaných v DNA. V Izraeli přišli vědci na způsob, jak donutit DNA k provádění určitých kalkulací. I když je třeba do navrženého systému občas zasáhnout, převrat prý spočívá v tom, že intenzita vnějších zásahů je rapidně menší. Celý proces probíhá následovně. Vstupní data jsou zakódovány do dvoušroubovice DNA a poté promíchána s párem enzymů. První rozloží informace a druhý je posléze poskládá dle určitých pravidel. Přestože je výkon tohoto systému zatím nevýrazný, díky schopnosti pracovat paralelně překoná při určitém počtu molekul výkon současných systémů.

Dell roste

Zdá se, že na recesi trhů PC vydělal nejvíce Michael Dell. Jím založená firma získala v druhém čtvrtletí tohoto roku oproti předchozímu období další tři procenta celosvětového trhu. Dosáhla tak podílu 14,5 procenta, čímž prohloubila náskok před všemi svými konkurenty, kteým se naopak jejich podíly smrskly. Vyplývá to z analýzy společnosti IDC, která byla uveřejněna minulý týden.

100GB na čtverečný palec

Nového rekordu v hustotě zápisu dat na magnetické médium dosáhla společnost Seagate. Za pomoci technologie pixie dust se této firmě podařilo zapsat na jeden čtverečný palec 100 miliard bitů informací. Uvedení této technologie do běžné praxe bude v podstatě znamenat přibližně trojnásobný nárůst kapacity.

Patrně i na základě této skutečnosti udělil americký Národní úřadem pro standardizaci a technologie firmě Seagate a několika dalším společnostem grant na výzkum nových technologií pro ukládání dat.

LTO s 200 GB

V česku populární zkratka LTO neznamená v tomto případě lehké topné oleje, ale záznamové páskové médium. Společnosti Hewlett-Packard, IBM a Seagate, které mají na vývoj této záznamové technologie patrně největší vliv, plánují do poloviny příštího roku dodat na trh již druhou generaci LTO mechanik. Kapacita by se měla oproti první generaci zvýšit ze 100GB na 200 GB, přenosová rychlost z 20 MB na 40 MB za sekundu.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

Zařízení OrCam MyEye 2 je možné připojit na levou i pravou stranu brýlí.

Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým...

Nyní platíme za rychlost připojení, možná budeme i za rychlou odezvu

Panel s ukázkou zapojení optické sítě až do domu.

Poskytovatelé internetu by rádi budovali optické sítě až do domácností. Umožní jim to nabídnout nejen vyšší...

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Najdete na iDNES.cz