Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Týden: Co prozradily laboratoře.

  5:00aktualizováno  5:00
Nejdůležitější a patrně i nejzajímavější událost minulého týdne se nazývala Intel Development Forum. Sešlo se na něm mnoho společností, které předváděly své nové myšlenky a produkty. Další zprávou týdne je krach společnosti ELSA a procesorové novinky od AMD.
ELSA končí

Již delší dobu se hovořilo o problémech německého výrobce grafických karet a dalšího hardwarového vybavení. Poté, co se nepodařilo dohodnout o další podpoře této společnosti, Elsa zažádala o ochranu před věřiteli, což v podstatě znamená konkurz. Splacení dluhu, který je odhadován na přibližně 33 milionů amerických dolarů, tak věřitelé mohou očekávat, až po odprodeji aktiv správcem konkurzní podstaty.

Společnost byla vedle firmy Hercules nejvýznamnějším dodavatelem grafických karet s čipem nVidia v Evropě. Poté, co Hercules začal koketovat s ATI, je to další významná rána evropským pozicím firmě známé výrobou grafických čipů GeForce.

IDF

Od pondělí byla většina zraků odborné veřejnosti, která se zajímá o IT průmysl a především procesory a čipy, zaměřena na Moscone Center v San Franciscu, kde se konala akce Intel Development Forum (IDF). IDF je vždy příležitostí pro mnoho firem, které chtějí nechat světu nahlédnout pod pokličku svých vývojových dílen a případně nechat ohlásit nějakou tu novinku.

Ani tentokrát se filosofie fóra nezměnila. Tak hned první den Intel například předvedl procesor Prestonia, který je určen do serverů a jeho jádro vychází z Pentia 4. Novinkou pak byla čipová sada Plumas, označená E7500, která je právě pro Prestonii určena.

Byly zde také předvedeny první produkty využívající rozhraní Serial ATA, které by se ve volném prodeji měli objevit až v poslední třetině tohoto roku. Hovořilo se však již i o Serial ATA II, jenž by v příštím roce mělo mimo jiné přinést přenosovou rychlost 300 MB/s.

I paměťové technologie se dočkaly novinek. Společnost Rambus, výrobce RDRAM pamětí, předvedla rychlejší verzi současných RIMMů s čipy PC 1066, které přinesou rychlost přenosu 4,2 GB/s. Těšit se lze tedy na 32-bitové RIMMy, které již nemusejí být osazovány v párech, a do budoucna i na RD RAM paměti 64-bitové. Představitele společnosti možná ale rozesmutněl fakt, že Intel hodlá nadále podporovat RD RAM pouze v běžných PC.

Další informací z IDF byl plán vývoje 64 bitových (IA-64) procesorů Intel. Odcházející Ithanium nahradí McKinley až s 3 MB L3 cache, 128 bitovým FSB běžícím 100 Mhz Quad-pumped. Následovat bude v roce 2003 Madison s 6 MB L3 cache a odlehčený Deerfield, který bude nabízen jako alternativa pro méně náročné zákazníky. Rok 2004 má přinést Montecito, vyráběné 0,09 mikronovou technologií.

Co se týká budoucnosti, šéf Intelu řekl, že v patnáctiletém výhledu procesory patrně dosáhnou výpočetního výkonu kolem jednoho triliónu operací za sekundu při 2 miliardách tranzistorů na čipu. Procesory o rychlosti 30 GHz by se měly vyrábět 0,01 mikronovou technologií.

Na IDF bylo předvedeno 4 GHz Pentium 4, chlazené tekutinou a koncept PC společnosti Intel, které bylo osazeno 3GHz vzduchem chlazeným Pentiem 4, a obsahovalo technologii Hyper Threading.

Protiakce pod taktovkou AMD

Na jakési kontraakci k IDF, předvedla společnost AMD svůj první 64 bitový čip ClawHammer, vyrobený 0,13 mikronovou technologií a k němu čipovou sadu AMD 8000. ClawHammer má být určen pro maximálně 2 procesorové systémy. Až 8 procesorů pak má zvládnout SledgeHammer. Prezentovala se tu i firma Broadcom s čipsetem pro serverový Intelový procesor Prestonia.

Dexxa stahuje reproduktory

Reproduktory Speaker 80, které vyrábí společnost Dexxa, mohou způsobit zkrat, popřípadě požár. Jedná se modelové číslo M/A s-LL8, u kterých jsou zmíněné problémy způsobeny kabelovými rozvody. Podrobnější informace o problému a jak tyto produkty vrátit se případný uživatel dozví na bezplatné telefonní lince 0800 142 132.Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Najdete na iDNES.cz