HW týden: Co se nedělo na Comdexu

  5:00aktualizováno  5:00
Možná se to nezdá, ale minulý týden se událo mnoho zajímavých věcí, které s Comdexem nesouvisely vůbec, nebo jen okrajově. Například Intel oslavil 30 let od vypuštění svého prvního procesoru, Dell vyprodal své počítače a objevil se nový standard pro bezdrátové sítě.
Ne každý propadl Comdexovému šílenství, ne každý navštěvoval stránky www.technet.cz/comdex, kde jsme připravovali průběžné zpravodajství z tohoto veletrhu. K vidění rozhodně bylo mnoho zajímavých věcí, a tak pokud se chcete seznámit se zajímavostmi, které přinesla tato největší technologická a komunikační akce na území Spojených států, neváhejte a projděte si naši speciální přílohu. Pokud odhlédneme od výše zmíněné události, dá se říci, že i jinde se děly zaznamenáníhodné věci a nebylo jich málo.

4004

"Střeva" prvního procesoru značky IntelSamotné číslo 4004 asi většině lidí příliš neřekne. Pokud se k němu však dodají slova procesor a Intel, patrně již mnoho z vás chápe, že zde hovoříme o prvním procesoru společnosti Intel, který minulý čtvrtek oslavil třicetiny. Bohužel či bohudík - záleží na úhlu pohledu - život procesoru netrvá tak dlouho jako život lidský, a tak se s ním již nelze setkat ani v kalkulačkách, pro které byl určen. Přesto mnoho instrukcí, které vykonával, je možno najít i v nejnovějších Intelových procesorech. Další číslo 2250 značí počet tranzistorů, kterými byl osazen (dnešní Pentium 4 jich má přibližně 42 milionů). Poslední číslo je 108 a informuje o frekvenci či taktu prvního procesoru značky Intel v kHz. Intel je na svůj první procesor patřičně hrdý, a tak nyní zaujímá místo mezi ostatními procesory v Intelovské síni slávy.

Dell bez 2 GHz

Když už jsme u procesorů značky Intel, nemilá událost postihla společnost Dell. Ta oznámila zastavení objednávek na své produkty osazené procesory Intel Pentium 4 s frekvencí 2 GHz. Omezení se týká především jejich řady Dimension 8200, u nichž se poslední objednávky patrně dostanou k zákazníkům až po jednom a půl měsíci. Důvodem těchto problémů je nedostatek procesorů nejrychlejších Pentií 4.

Nový bezdrátový standard

Zatímco na Comdexu nezbedně vystrkovala růžky bezdrátová technologie rychlého standardu 802.11a a nabubřele se producírovala starší a pomalejší, ale nejrozšířenější Wi-Fi (802.11b), byl Institutem pro elektronické a elektrické inženýrství (IEEE) schválen nový standard bezdrátové komunikace 802.11 g. Je rychlý jako 802.11a a navíc běží na rádiové frekvenci 2.4 GHz, tak jako Wi-Fi. Jen pro informaci - 802.11a používá frekvence 5 GHz, kterou využívá minimum přístrojů, a je tak méně náchylná k rušivým vlivům než 2.4 GHz sítě, které mohou rušit bezdrátové telefony či mikrovlnné trouby.

Zdá se tedy, že přechod na pětinásobně rychlejší přenos (rozdíl v rychlosti nových standardů oproti Wi-Fi) již nebude vyžadovat kompletní výměnu všech prvků stávající bezdrátové sítě. Kvůli vzájemné nekompatibilitě některých z těchto sítí budou prý prodávat produkty zvládající tyto formáty najednou.

Ceny pamětí rostou

To, co každý předpovídal již nejméně půl roku, se stalo a mnohé šokovalo, s jakou razancí. Pomalý sestup cen paměťových modulů nabral opačný směr. Lidé, kteří se dlouho rozhodovali a čekali na ještě příznivější ceny, si museli dát přinejmenším studenou sprchu na uklidnění. Cena některých pamětí se totiž zvedla až o 90 % v poměru ke svým nejpříznivějším cenám. Bližší informace přineseme v pravidelném cenovém přehledu ve čtvrtek.

Nekonečná fůze

Další část příběhu o fůzi společností Hewlett-Packard a Compaq hovoří o nejvyšších řídících pracovnících, kteří se v čele se svou šéfkou Carly Fiorinou rozhodli obětovat část svých odměn a platů, aby přesvědčili akcionáře, že prosazují spojení obou firem především na základě svého přesvědčení, a ne s výhledem na vyšší odměny.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA VÝVOJE – STROJAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 KčNajdete na iDNES.cz