Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Týden: Dva veletrhy a nové procesory

  5:00aktualizováno  5:00
Ve Spojených státech proběhly dva veletrhy. Consumer Electronics Show i Macworld Expo přinesly mnoho novinek. Mimoto byly na svět slavnostně uvedeny nejrychlejší procesory pro osobní počítače. A Minolta představila nový model digitálního fotoaparátu.
Nové procesory

V pondělí proběhla celosvětová premiéra nových procesorů společností Intel a AMD. Obě firmy se vytasily s tím nejrychlejším co do současné doby vyrobily. AMD představila Athlon 2000+. A Intel ze své stáje vypustil plnokrevné Pentium 4 na 2 a 2,2 GHz. Zatímco procesor od AMD staví stále na 0,18 mikronové technologii, dva nové čipy od Intelu jsou prvními procesory pro PC, které společnost vyrábí technologií 0,13. Intel předvedl nejen novou výrobní technologii, ale i nové jádro. To má kódový název Northwood a má umožnit další zvyšování rychlosti a výkonů. V roce 2004 se prý máme těšit na 10 GHz Pentium. Pro lepší orientaci v nabídce Pentií 4, rozlišil Intel nové 0,13 mikronové čipy od straších vyráběných 0,18 mikronovou technologií písmenem A. Procesor Intel Pentium 4 2A GHz je tedy novější než 2 GHz.

Česká premiéra nových procesorů Intel proběhla ve středu, kdy nám zástupci společnosti a čeští partneři předvedli nové procesory v chodu. Dozvěděli jsme se, že cena nových procesorů by pro partnery je taková, že by se cena počítačů s tímto čipem v těle měla v Česku pohybovat kolem 50 000korun. Snad to nebude jen zbožné přání, neboť cena předváděných počítačů od různých společností byla o několik desítek procent větší. Ohledně plné dostupnosti sestav s novým Pentiem, většina prodejců uváděla termíny kolem třetího a čtvrtého lednového týdnu. Prodejci prý budou nabízet dosavadní sestavy s 0.18 mikronovými Pentii novým procesorem, který prý není zase o tolik dražší.

Nezbývá než doufat, že Intel bude dodávat dostatečné množství nových čipů a nebude se opakovat situace, která nastala po uvedení 2 GHz procesoru, tehdy ještě vyráběného technologií 180 nanometrů s jádrem Willamette, který nebyl dlouho k dostání.

Dva veletrhy, dva světy

iMac s procesorem Power PC G4V pondělí byli ve spojených státech slavnostně zahájeny dva veletrhy Macworld Expo a Consumer electronics show . Jeden se týkal osobních počítačů Apple, jejich příslušenství a vybavení a druhý se zabýval spotřební elektronikou. Oba uváděly významné osobnosti a přinesly zajímavé až revoluční produkty.

Macworld Expo, který zahajoval samotný šéf Applu, přineslo vedle spousty hardwarových i softwarových novinek především nový design, jednoho z nejpopulárnějších počítačů vyráběný firmou Apple. Je jím iMac a na veletrhu si odbyla premiéru jeho další generace, tentokrát s LCD displejem, který je umístěn na pohyblivém rameni nad půlkulatým tělem samotného počítače. Někomu připomíná slunečnici, jinému stolní lampu. Šéf Apple se nechal slyšet, že je to prý oficiální konec klasických monitorů.

V Las Vegas si zase nenechal ujít příležitost uvést veletrh spotřební elektroniky Bill Gates. A hned v úvodní prezentaci přinesl svůj koncept či vizi nazvanou eHome a předvedl dva produkty, které v rámci tohoto konceptu vznikly. Projekt eHome počítá s propojením veškerého vybavení domácnosti s počítačem, který umožní pomocí terminálů zařízení ovládat a dále sdílet soubory, přesně dle uživatelských práv. Jedním z těchto terminálů se klidně může stát Miro. Tento inteligentní přenosný LCD displej podobný tabletu, je neustále bezdrátově propojen s počítačem, který mu dodává zpracovaná data, multimediální soubory, apod. Sám má nainstalován pouze Windows CE (určené pro PDA a malé přenosné systémy). Další produkt, tentokrát softwarový, z dílny projektantů eHome, nese označení Freestyle. Tato programová nadstavba Windows XP umožňuje sdílení všech multimediálních souborů, včetně aktuálního televizního vysílání.

Nová Minolta

Na brněnském výstavišti se ve čtvrtek odehrála prý celosvětová premiéra nového digitálního fotoaparátu společnosti Minolta. Dimage X, přináší do světa fotografie zajímavé řešení, jenž se týká zaostřování a které umožňuje vyrábět opravdu tenké přístroje. Zatímco klasický systém ostření počítá s pohybem čočky v pohyblivém objektivu, technici Minolty tuto čočku přenesli přímo do těla přístroje a světlo k ní přivádějí zprostředkovaně. Dokáz ali tak vyrobit patrně nejtenčí digitální fotoaparát s optickým zoomem.


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz