Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Týden: Dva veletrhy a nové procesory

  5:00aktualizováno  5:00
Ve Spojených státech proběhly dva veletrhy. Consumer Electronics Show i Macworld Expo přinesly mnoho novinek. Mimoto byly na svět slavnostně uvedeny nejrychlejší procesory pro osobní počítače. A Minolta představila nový model digitálního fotoaparátu.
Nové procesory

V pondělí proběhla celosvětová premiéra nových procesorů společností Intel a AMD. Obě firmy se vytasily s tím nejrychlejším co do současné doby vyrobily. AMD představila Athlon 2000+. A Intel ze své stáje vypustil plnokrevné Pentium 4 na 2 a 2,2 GHz. Zatímco procesor od AMD staví stále na 0,18 mikronové technologii, dva nové čipy od Intelu jsou prvními procesory pro PC, které společnost vyrábí technologií 0,13. Intel předvedl nejen novou výrobní technologii, ale i nové jádro. To má kódový název Northwood a má umožnit další zvyšování rychlosti a výkonů. V roce 2004 se prý máme těšit na 10 GHz Pentium. Pro lepší orientaci v nabídce Pentií 4, rozlišil Intel nové 0,13 mikronové čipy od straších vyráběných 0,18 mikronovou technologií písmenem A. Procesor Intel Pentium 4 2A GHz je tedy novější než 2 GHz.

Česká premiéra nových procesorů Intel proběhla ve středu, kdy nám zástupci společnosti a čeští partneři předvedli nové procesory v chodu. Dozvěděli jsme se, že cena nových procesorů by pro partnery je taková, že by se cena počítačů s tímto čipem v těle měla v Česku pohybovat kolem 50 000korun. Snad to nebude jen zbožné přání, neboť cena předváděných počítačů od různých společností byla o několik desítek procent větší. Ohledně plné dostupnosti sestav s novým Pentiem, většina prodejců uváděla termíny kolem třetího a čtvrtého lednového týdnu. Prodejci prý budou nabízet dosavadní sestavy s 0.18 mikronovými Pentii novým procesorem, který prý není zase o tolik dražší.

Nezbývá než doufat, že Intel bude dodávat dostatečné množství nových čipů a nebude se opakovat situace, která nastala po uvedení 2 GHz procesoru, tehdy ještě vyráběného technologií 180 nanometrů s jádrem Willamette, který nebyl dlouho k dostání.

Dva veletrhy, dva světy

iMac s procesorem Power PC G4V pondělí byli ve spojených státech slavnostně zahájeny dva veletrhy Macworld Expo a Consumer electronics show . Jeden se týkal osobních počítačů Apple, jejich příslušenství a vybavení a druhý se zabýval spotřební elektronikou. Oba uváděly významné osobnosti a přinesly zajímavé až revoluční produkty.

Macworld Expo, který zahajoval samotný šéf Applu, přineslo vedle spousty hardwarových i softwarových novinek především nový design, jednoho z nejpopulárnějších počítačů vyráběný firmou Apple. Je jím iMac a na veletrhu si odbyla premiéru jeho další generace, tentokrát s LCD displejem, který je umístěn na pohyblivém rameni nad půlkulatým tělem samotného počítače. Někomu připomíná slunečnici, jinému stolní lampu. Šéf Apple se nechal slyšet, že je to prý oficiální konec klasických monitorů.

V Las Vegas si zase nenechal ujít příležitost uvést veletrh spotřební elektroniky Bill Gates. A hned v úvodní prezentaci přinesl svůj koncept či vizi nazvanou eHome a předvedl dva produkty, které v rámci tohoto konceptu vznikly. Projekt eHome počítá s propojením veškerého vybavení domácnosti s počítačem, který umožní pomocí terminálů zařízení ovládat a dále sdílet soubory, přesně dle uživatelských práv. Jedním z těchto terminálů se klidně může stát Miro. Tento inteligentní přenosný LCD displej podobný tabletu, je neustále bezdrátově propojen s počítačem, který mu dodává zpracovaná data, multimediální soubory, apod. Sám má nainstalován pouze Windows CE (určené pro PDA a malé přenosné systémy). Další produkt, tentokrát softwarový, z dílny projektantů eHome, nese označení Freestyle. Tato programová nadstavba Windows XP umožňuje sdílení všech multimediálních souborů, včetně aktuálního televizního vysílání.

Nová Minolta

Na brněnském výstavišti se ve čtvrtek odehrála prý celosvětová premiéra nového digitálního fotoaparátu společnosti Minolta. Dimage X, přináší do světa fotografie zajímavé řešení, jenž se týká zaostřování a které umožňuje vyrábět opravdu tenké přístroje. Zatímco klasický systém ostření počítá s pohybem čočky v pohyblivém objektivu, technici Minolty tuto čočku přenesli přímo do těla přístroje a světlo k ní přivádějí zprostředkovaně. Dokáz ali tak vyrobit patrně nejtenčí digitální fotoaparát s optickým zoomem.Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Najdete na iDNES.cz