HW Týden: Jak dál, giganti?

Hynix vytvořil zisk *** Další dějství fůze Hewlett-Packard a Compaq *** První notebooky s P4-M a GeForce4 GO *** Nový audiokodek AC´97 *** IVDR pro přenosné 2.5 palcové disky *** Transmeta na rozcestí
Hynix vytvořil zisk

Světe div se, po několika letech ve ztrátě, způsobené především paměťovou divizí, třetí největší světový producent DRAM pamětí – společnost Hynix, vytvořila za první dva měsíce tohoto roku zisk. Ostatně při růstu cen dnešních pamětí se není ani čemu divit. Kdo by si však myslel, že by to mohlo znamenat zastavení růstu cen SDRAM a DDR SDRAM pamětí, patrně bude trochu zklamán.

Především si všechny společnosti se budou snažit zahojit si rány z předchozích let, čemuž odpovídají i různá vyhlášení o zvýšení cen, která jsou každou chvíli slyšet z úst představitelů různých společností, naposledy to byl například německý Infineon, který je čtvrtým největším hráčem na poli pamětí. Ani samotný Hynix se nemůže pustit do křížku s většími firmami a pokoušet se o zvýšení svého podílu na trhu. Jede totiž již nyní na 100 procent svých výrobních kapacit, kterých se tak nedostává na případné vyřizování dalších objednávek a budování nových továren je časově i finančně příliš náročné.

Významnou devizou Hynixu tak zůstávají kvalitní vývojové laboratoře, které tento týden například oznámily vyrobení DDR SDRAM paměti s kapacitou 1 GB. Vytvořený zisk, zajisté pomůže při vyjednávání o prodeji paměťových aktivit tohoto jihokorejského kolosu, na které si již nějakou tu dobu brousí zuby americký Micron – dvojka na světovém paměťovém kolbišti.

Hynix, to nejsou jen paměti. Ale i například výrobní kapacity na produkci displejů. O ty má zase zájem společnost Foxconn, která za ně nabízí téměř tři čtvrtě milionu dolarů.

Další dějství fůze Hewlett-Packard a Compaq

Logo společnosti Hewlett-PackardDvě dobré zprávy pro management a všechny ostatní, kteří podporují spojení HP a Compaqu, přinesl uplynulý víkend. První z těchto zpráv je ta, která hovoří o povolení fůze americkým antimonopolním úřadem, který své kladné vyjádření vydal nedlouho po obdobném orgánu v Evropě.

Další zpráva dorazila v úterý, tedy přibližně dva týdny před hlasováním o akcionářů a spojení obou společností. Je od poradenské společnosti, která zastupuje několik stovek fondů. Jmenuje se Institutional Shareholders Services (ISS) a očekává se, že se dle jejích rad řídí a nechávají se jí i zastupovat akcionáři, kteří vlastní v HP něco málo přes 10 % akcií. ISS je dle svého prohlášení přesvědčena, že vedení Hewlett-Packard ví, do čeho jde a zvážilo dostatečně všechny možnosti budoucího vývoje společnosti a doporučuje tedy spojení firem podpořit.

První notebooky s P4-M a GeForce4 GO

Prakticky ihned po uvedení nových procesorů Intel Pentium 4-M pro mobilní počítače, se na trhu objevilo několik novinek, které využívají nejen tento procesor, ale i novinku od nVidie GeForce4 GO. Jako první se objevily informace o notebooku DynaBook G4/U17PME, který vyrobila společnost Toshiba. Je osazen procesorem Pentium 4-M s frekvencí 1,7 GHz a grafickým akcelerátorem GeForce4 440Go.Zatím je k mání na japonském trhu.

Druhý notebook, o kterém jsme se dozvěděli, je z dílen společnosti Dell. Latitude C840 používá také mobilní Pentium4, ale na frekvenci 1,6 GHz, které využívá čipovou sadu i845MP. Grafická karta je totožná s použitou v Toshibě. Cena by v České republice měla dosáhnout 96 800 korun.

Nový audiokodek AC´97

Společnost C-Media Electronics se proslavila především výrobou čipů pro počítačová zvuková zařízení. Její populární kodek AC´97 se po čtvrt roce dočkal další inovace, která umožní, aby deska z integrovaným zvukem, mohla využít šest kanálů pro reprodukci. První kodeky s touto podporou šestikanálového zvuku se mají objevit již ke konci března a hromadná výroba se plánuje na květen.

IVDR pro přenosné 2.5 palcové disky

Information Versatile Disk for Removable Usage (IVDR), je název konsorcia, které si dalo za cíl vytvořit standard pro výměnné 2.5 palcové disky, jaké jsou známy například z notebooků. Patrně o této aktivitě ještě mnoho uslyšíme, neboť se jí účastní společnosti jako Canon, Fujitsu, Hitachi, Pioneer, Sanyo, Sharp a další.

Transmeta na rozcestí

Minulý týden to vypadlo, že společnosti Sony a Fujitsu, pomohou Transmetě k většímu průniku na trh přenosných počítačů a nyní se zdá, že tento „druhý dech“ výrobci čipů Crusoe příliš nepomohl. Odvrátili se od něj totiž jedni z jeho největších zákazníků – Toshiba a Sharp. Celý problém je v tom, že Transmeta stále nedokáže dodat nový procesor Crusoe TM5800 a může tak jen doufat, že tato dočasná impotence nenaštve ani ostatní zákazníky.