Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Týden: Mobilní AMD

  5:00aktualizováno  5:00
Poslední lednový týden byl ve znamení útoku procesorové dvojky AMD na trh přenosných počítačů a zařízení. Konec rozhovorů Hynix a Micron nebude asi zase taková tragédie. V Čechách se společnost Agora plus rozešla s ViewSonicem a ProCa provedla další akvizici.
Co uvařili u AMD

Tento týden se společnost AMD opravdu činila. Snížila ceny některých procesorů, tak aby byly znovu levnější nebo na stejné cenové úrovni než u srovnatelných konkurenčních výrobků společnosti Intel. Dále přivedla na svět nové procesory pro přenosné počítače, přestala dodávat procesory Athlon Thunderbird a Duron s jádrem Spitfire. Poslední zajímvou informací z kuchyně AMD je spojení s firmou UMC za účelem vytvoření moderní továrny v Singaporu. Dozvěděli jsme se také možné názvy.

logo mobilní procesoru AMD Athlon 4První procesor pro přenosná zařízení je Athlon 4 1500+, který „tiká“ rychlostí 1300 MHz. Jeho výroba probíhá 0,18 mikronovým procesem. Durony 1,1 a 1,2 GHz jsou dalšími dvěma příspěvky pro mobilní výpočetní techniku a AMD. Oba dva obsahují jádro s kódovým označením Morgan.

Spolupráce se společností UMC, která vlastní několik továren s moderní technologií výroby čipů většinou na dálném východě a zaměstnává kolem 8500 zaměstnanců, se má odehrávat v několika rovinách. První je spolupráce na zdokonalování výroby v drážďanské továrně FAB30 a druhou rovinou se pak rozumí výstavba továrny v Singaporu, která by měla být dokončena v roce 2005 a měla by AMD přinést výrobní proces 0,065 mikronů (65 nanometrů).

HP a Compaq - o stupínek blíže spojení

Další přiblížení se k závěrečné fázi fúze společností Comapq a Hewlett-Packard zajistila Evropská Unie poté, co její orgány (Evropská komise) této akci požehnaly. Podobný krok musí ještě udělat americké orgány, které se zabývají kontrolou tržního prostředí. Nic však nebude jisté do rozhodnutí akcionářů, kteří mohou tento 26miliardový obchod jedním zvednutím ruky zastavit.

Hynix fénixem?

Společnost Hynix, třetí největší producent DRAM pamětí, která vedla rozhovory s celosvětovou dvojkou Micronem, se nakonec nedohodla ani na spojení, ani na další formě spolupráce. Zástupce Micronu se vyjádřil v tom smyslu, že nejsou žádné další rozhovory plánovány, a z toho se usoudilo, že jednání ztroskotala. Objevily se zprávy, že se Hynix obrátil na německého výrobce pamětí Infineon. Velké překvapení pak bylo, když Hynix v sobotu oznámil, že „výstupy z jednání (Micronu a Hynixu) se projeví co nevidět“. Do toho všeho vydal Hynix zprávu o uzavřených kontraktech na téměř všechnu svou produkci. Zdá se tedy, že se růst cen DRAM a především DDR SDRAM pamětí hned tak nezastaví.

Z Českých luhů a hájů

Ne vždy slouží spolupráce dvou firem ke všeobecné spokojenosti. Přesvědčili se o tom zástupci společnosti Agora plus, kteří se v poslední době marně snažili najít společnou notu se svým zahraničním partnerem firmou ViewSonic. Své výrobky tato společnost prodává pod stejnojmenným názvem ViewSonic a donedávna i Nokia, to když pod svá křídla převzala výrobní kapacity zobrazovacích zařízení společnosti Nokia. Firma ViewSonic exkluzivně Agoře dodávala produkty ze svého repertoáru, mezi kterými byly monitory, LCD panely, projektory atd. Vzhledem k mnoha problémům se však minulý týden rozhodla Agora zrušit další spolupráci. Produkty ViewSonic v jejím portfoliu nahradily výrobky společnosti NEC/Mitsubishi, jejíž některé komponenty se v přístrojích značky ViewSonic objevovaly.

Další ryze českou událostí se stalo pohlcení libereckého Lintecu, respektive jeho hardwarové sekce s obratem 150 milionů korun ročně. Společnost ProCA, tak posílila své postavení v severočeském regionu. S firmou přebírá i veškeré závazky i pohledávky a stávající produktovou řadu Lintec přemění na značku Brave. Z Lintecu tak zůstane pouze jeho softwarová sekce.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Najdete na iDNES.cz