HW Týden: Mobilní AMD

Poslední lednový týden byl ve znamení útoku procesorové dvojky AMD na trh přenosných počítačů a zařízení. Konec rozhovorů Hynix a Micron nebude asi zase taková tragédie. V Čechách se společnost Agora plus rozešla s ViewSonicem a ProCa provedla další akvizici.
Co uvařili u AMD

Tento týden se společnost AMD opravdu činila. Snížila ceny některých procesorů, tak aby byly znovu levnější nebo na stejné cenové úrovni než u srovnatelných konkurenčních výrobků společnosti Intel. Dále přivedla na svět nové procesory pro přenosné počítače, přestala dodávat procesory Athlon Thunderbird a Duron s jádrem Spitfire. Poslední zajímvou informací z kuchyně AMD je spojení s firmou UMC za účelem vytvoření moderní továrny v Singaporu. Dozvěděli jsme se také možné názvy.

logo mobilní procesoru AMD Athlon 4První procesor pro přenosná zařízení je Athlon 4 1500+, který „tiká“ rychlostí 1300 MHz. Jeho výroba probíhá 0,18 mikronovým procesem. Durony 1,1 a 1,2 GHz jsou dalšími dvěma příspěvky pro mobilní výpočetní techniku a AMD. Oba dva obsahují jádro s kódovým označením Morgan.

Spolupráce se společností UMC, která vlastní několik továren s moderní technologií výroby čipů většinou na dálném východě a zaměstnává kolem 8500 zaměstnanců, se má odehrávat v několika rovinách. První je spolupráce na zdokonalování výroby v drážďanské továrně FAB30 a druhou rovinou se pak rozumí výstavba továrny v Singaporu, která by měla být dokončena v roce 2005 a měla by AMD přinést výrobní proces 0,065 mikronů (65 nanometrů).

HP a Compaq - o stupínek blíže spojení

Další přiblížení se k závěrečné fázi fúze společností Comapq a Hewlett-Packard zajistila Evropská Unie poté, co její orgány (Evropská komise) této akci požehnaly. Podobný krok musí ještě udělat americké orgány, které se zabývají kontrolou tržního prostředí. Nic však nebude jisté do rozhodnutí akcionářů, kteří mohou tento 26miliardový obchod jedním zvednutím ruky zastavit.

Hynix fénixem?

Společnost Hynix, třetí největší producent DRAM pamětí, která vedla rozhovory s celosvětovou dvojkou Micronem, se nakonec nedohodla ani na spojení, ani na další formě spolupráce. Zástupce Micronu se vyjádřil v tom smyslu, že nejsou žádné další rozhovory plánovány, a z toho se usoudilo, že jednání ztroskotala. Objevily se zprávy, že se Hynix obrátil na německého výrobce pamětí Infineon. Velké překvapení pak bylo, když Hynix v sobotu oznámil, že „výstupy z jednání (Micronu a Hynixu) se projeví co nevidět“. Do toho všeho vydal Hynix zprávu o uzavřených kontraktech na téměř všechnu svou produkci. Zdá se tedy, že se růst cen DRAM a především DDR SDRAM pamětí hned tak nezastaví.

Z Českých luhů a hájů

Ne vždy slouží spolupráce dvou firem ke všeobecné spokojenosti. Přesvědčili se o tom zástupci společnosti Agora plus, kteří se v poslední době marně snažili najít společnou notu se svým zahraničním partnerem firmou ViewSonic. Své výrobky tato společnost prodává pod stejnojmenným názvem ViewSonic a donedávna i Nokia, to když pod svá křídla převzala výrobní kapacity zobrazovacích zařízení společnosti Nokia. Firma ViewSonic exkluzivně Agoře dodávala produkty ze svého repertoáru, mezi kterými byly monitory, LCD panely, projektory atd. Vzhledem k mnoha problémům se však minulý týden rozhodla Agora zrušit další spolupráci. Produkty ViewSonic v jejím portfoliu nahradily výrobky společnosti NEC/Mitsubishi, jejíž některé komponenty se v přístrojích značky ViewSonic objevovaly.

Další ryze českou událostí se stalo pohlcení libereckého Lintecu, respektive jeho hardwarové sekce s obratem 150 milionů korun ročně. Společnost ProCA, tak posílila své postavení v severočeském regionu. S firmou přebírá i veškeré závazky i pohledávky a stávající produktovou řadu Lintec přemění na značku Brave. Z Lintecu tak zůstane pouze jeho softwarová sekce.