HW týden: Moorův zákon i v dalším desetiletí

Společnost Intel minulý týden oznámila novou technologii výroby tranzistorů, která umožní v budoucnu dosáhnout podstatně vyšší frekvence procesorů. Nový standardu Serial SCSI bude vyvíjen téměř stejnými společnostmi jako Serial ATA. O těchto a dalších zajímavých událostech minulého týdne v více následujícím týdenním přehledu.
Intel TeraHertz

Pomalu to vypadalo na to , že slavný Mooroův zákon hovořící o zdvojnásobení počtu tranzistorů na čipu každých osmnáct měsíců narazí na technologické bariéry. Společnost Intel však přišla s novou technologií výroby tranzistorů s názvem TeraHertz. Samotná technologie využívá nových materiálů a architektury tranzistoru. Tranzistor samotný bude vyráběn technologií 15 nanometrů, což je desetkrát méně než dovolují současné výrobní postupy. Tato výrobní technologie umožní ke konci desetiletí procesorům dosáhnout frekvence několik desítek GHz. Hlavní výhoda této novinky spočívá, mimo velikosti a rychlosti, v úspoře energie a snížení množství ztrátového tepla.

Serial ATA

Zatímco na Comdexu se představili první zařízení nového standardu Serial ATA ve vývojových odděleních společností velkých výrobců pevných disků se již usilovně pracovalo na novém diskovém rozhraní s názvem Serial SCSI. Minulé pondělí bylo oznámeno společnostmi IBM, Maxtor, Seagate, Compaq a LSI Logic, uzavření dohody na vývoji nového rozhraní na bázi SCSI. Zdá se, že Serial ATA i Serial SCSI se budou vyvíjet souběžně, neboť v obou vývojových sdruženích se nacházejí téměř stejné společnosti. Serial SCSI bude mířit, tak jako současné SCSI do náročných serverů.

Obracení výrobců k sériovým přenosům, má hlavní důvod především v náročné synchronizaci přenosů pomocí paralelních systémů. Zatímco data v několika paralelních kabelech musí dorazit současně, sériový přenos umožňuje nastavit pro každý kabel jinou přenosovou rychlost.

Společnost HP zajímá technologie Compaq

Přestože nad konečným výsledkem fůze společností Hewlett-Packard a Compaq se vznáší mnoho nejasností, laboratoře HP již nyní hledají u Compaqu technologie, které budou moci využít. Jednou z těchto technologií je tzv. Cluster computing. Ta umožňuje propojit několik serverů tak, aby společně sdílely práci a nahradily případný výpadek jednoho z nich. Další zájem projevený společností HP směřuje do oblasti PDA a to především k vývojovému pracovišti handheldu iPaq.

Reply TV 4000

Konzole ReplayTV 4000Minulou středu společnost Sonicblue oznámila vypuštění svého kontroverzního zařízení, které umožňuje nahrávat TV pořady v délce od 40 do 320 hodin v závislosti na kapacitě integrovaného pevného disku. Tato funkce videorekordéru patrně není tou, která by televizní společnosti zvedala ze židle. Zařízení totiž navíc dokáže v nahraných pořadech přeskakovat reklamy. Mnohem větší bolest však způsobuje možností sdílet záznamy přes internet s dalšími uživateli Replay TV 4000. Nelze se tedy patrně divit, že na společnost byla podána žaloba, kde ji velké televizní společnosti jako ABS, CBS, NBC a další obviňují z porušování autorských práv.