HW Týden: Pod vlivem CeBITu

Via překvapila s roadmapou svého procesoru C3. Creative chce proniknout na trh grafických akcelerátorů pro kancelářské a domácí počítače, s využitím know-how z profi sektoru. Intel jede na 90 nm. Microsoft slaví úspěch MIRA.
CeBIT byl rozhodně hlavním tématem celého uplynulého týdne, vzhledem k tomu, že jsme přinášeli a přinášíme průběžné zpravodajství a aktuální články, nebude se tento přehled CeBITem a událostmi na něm prakticky vůbec zabývat.

Další kroky VIA C3

Aktivity společnosti Via na poli procesorů se zdály býti spíše okrajovou záležitostí a mnohému se mohlo zdát, že se procesorová divize stala pro mateřskou společnost spíše přítěží. Zvláště poté, co Intel začal přecházet na 0.13 mikronový proces výroby, se zdálo, že se nad takovými produkty jako jsou procesory Crusoe od Transmety a C3 od firmy Via, začínají stahovat mračna. Zatímco Transmeta je stále v určitých problémech, Via se rozhodla zveřejnit svůj plán vývoje procesoru C3 a předpokládaného uvádění jednotlivých řad na trh.

Z tohoto plánu vyplývá, že následovníkem současné nejrychlejší „cé trojky“ s 933 Mhz, by se do konce března měl stát procesor s rychlostí 1 GHz, jenž by měl obsahovat paměť L1-cache 128 KB a L2-cache o velikosti 64 KB, MMX a 3DNOW! instrukce. Tento procesor bude postaven na jádru Ezra-T, neboli C5M. Procesor bude využívat patici socket 370, kterou využívá například i Intel Pentium 4 s jádrem Tualatin v balení FCPGA-2. Další nárůst frekvence se očekává do konce června a to o celých 200 MHz. Někdy v této době by se měla objevit novinka s jádrem Nehemiah, kódově označeným jako C5X, které by mělo přinést výrazné zvýšení velikosti L2-cache, a to na hodnotu 256 KB, ale snížení L1-cache o polovinu, na 64 KB. Pro práci s MMX instrukcemi bude používat jednu jednotku a pro SSE jednotky 2.

Procesor VIA C3 pro mobilní počítačeV další části by pak měla nastoupit nová filozofie společnosti, která hovoří a výrobě dvou řad procesorů C3. První Nehemiah řadu bude doplňovat druhá s „osekaným“ jádrem C5X, které je označováno jako C5XL a bude mít L2-cache znovu o velikosti 64 KB a navíc bude obsahovat pouze jeden blok pro výpočet SSE instrukcí. V roce 2003 by pak tyto procesory měly dosáhnout frekvence 1.5 GHz. Na druhou polovinu příštího roku je dále naplánováno jádro C5YL, se kterým VIA překročí hranici 1.5 GHZ a tím by měla být uzavřena éra C3 procesorů vyráběných 0,13 mikronovou technologií. Rok 2004 má totiž přinést zcela nové jádro CZA, které bude určeno pro novou generaci procesorů VIA s názvem C4 a 0,10 mikronovou technologií výroby. To bude s největší pravděpodobností využívat současnou patici Socket 478.

Jádro Ezra-T, bude dále používáno pro mobilní počítače, kde by mělo v druhé polovině letošního roku dosáhnout frekvence 1.1 GHz.

Intel na 90 nm

O tom, že to Intel s výrobní technologií 0.09 mikronů (90 nanometrů) myslí vážně a že se tak včas dočkáme prvního procesoru, který bude touto technologií vyroben, se společnost pokoušela přesvědčit čtenáře v úterý. Intel totiž tento den oznámil a předvedl první čip vyrobený touto technologií. Nejednalo se však o procesor Prescott, se kterým se v příštím roce pro 90 nm počítá, ale o paměť SRAM o velikosti 52Mbit, která ale bude patrně součástí tohoto procesoru. Velikost čipu je přitom asi o polovinu menší než při použití 0,13 mikronové technologie.

Creative chce 3Dlabs

Firma Creative, která je známá výrobou zvukových karet SoundBlaster, se rozhodla navýšit svůj podíl ve společnosti 3DLabs a to nejlépe do výše 100 %. V současné době vlastní 28 % akcií společnosti a jedná s dalšími akcionáři, kterým za prodej jejich podílu nabízí celkem 48.5 miliónu liber ve svých akciích a 24.3 miliónu liber v hotovosti.

Creative hodlá na základě grafických akcelerátorů Wildcat, které jsou určeny pro profesionální využití a konkurují tak například kartám Quadro 4 od nVidie, postavit výkonný grafický čip pro běžné uživatele.

Koncepce MIRO má další stoupence

Microsoft je silná firma a když si něco usmyslí, má šanci to díky svému zázemí dovést do vítězného konce. Před přibližně čtvrt rokem jsme se mohli seznámit s konceptem bezdrátového LCD displeje se základním hardwarovým a softwarovým vybavením, který díky neustálému propojení s PC dokáže zprostředkovat téměř vše od surfování na internetu po poslech hudby z uživatelovy fonotéky. Koncept byl nazván MIRO a do středy se na něm oficiálně podílely 4 společnosti ViewSonic, NEC, Fujitsu a Panasonic. Tento týden k nim k nim přibyly Philips, LG, Tatung a Trigem.