Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HW Týden: SDRAM paměti dražší než DDR

  5:00aktualizováno  5:00
Druhá generace DVD disků má přinést větší kapacitu a vyšší rychlost. Některé moduly méně výkonných SDRAM pamětí překonaly svou cenou rychlejší DDR SDRAM paměti. Společnost nVidia vypustila nové grafické karty. A další události uplynulého týdne.
2. generace DVD

logo nového DVD standardu Blue rayBlu-ray disc je název nového formátu, který bude patrně nástupcem současných DVD disků. Velice zhruba a předběžně se na něm dohodly firmy Hitachi, LG, Matshushita(Panasonic), Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony a Thomson. Ke spolupráci se patrně rozhodly na základě neblahých zkušeností ze současného formátového „guláše“, který zapříčinil špatnou kompatibilitu několika současných formátů standardu DVD.

Formát Blu-ray disc bude mít předpokládanou kapacitu 27 GB. A první výrobky s touto technologií na palubě by měly spatřit světlo světa v druhé polovině roku 2003. Více v tomto článku.

SDRAM dražší DDR

Ve středečním přehledu cen, který se týkal pamětí a procesorů jsme prorokovali, že k nějakému snížení cen pamětí v dohledné době patrně nedojde. V té době jsme však ještě netušili, že vývoj cen pamětí na zahraničních trzích zapříčiní poněkud kuriózní situaci. Cena 512 MB modulu SDRAM se totiž - dle serveru The Inquirer - prodávala za vyšší cenu než 512 MB DDR SDRAM.

Tento cenový vývoj může být následkem několika věcí. Zaprvé společnosti přecenily poptávku po DDR SDRAM pamětech. A zadruhé společnosti přešly na výrobu DDR pamětí a SDRAM nechají pomalu odejít do zapomnění. A my se ptáme, bude i v České republice DDR paměť levnější než SDRAM, nebo budou jen vyšší marže z DDR SDRAM modulů.

Silné střely od Canonu

Svou řadu digitálních fotoaparátů a tiskáren pro přímý tisk rozšířila v pátek společnost Canon. Nové fotoaparáty PowerShot A30 a A40 mají rozlišení 1,2 respektive 2 Mpix a jsou určeny pro začátečníky v oblasti digitální fotografie.

Přední snímek digitálního fotoaparátu Canon PowerShot A100 Také PowerShot A100 s rozlišením 1,2 Mpix je určen pro ty, kteří se s digitální fotografií teprve seznamují. Jeho předností jsou menší rozměry a vybavení pro přímý tisk, které může využít například s novou tiskárnou pro přímý tisk digitálních fotografií CP 100. Ta dokáže ze souboru vytisknout fotografie o rozměrech až 10 x 15 cm.

Pro poloprofesionální trh je určena zrcadlovka EOS D60 s rozlišením CMOS čipu 6,3 Megapixelu. Dokáže zaznamenat cca 3 snímky za sekundu.

Novinky nVidie

Po novinkách v oblasti 3d akcelerátorů pro domácí a kancelářské počítače se společnost nVidia rozhodla inovovat svou nabídku v oblasti grafických čipů pro pracovní stanice a náročné grafické programy. Quadro 4 je dodáváno ve dvou základních řadách. První pro nejnáročnější aplikace nese přídomek XGL a druhá, levnější - pro méně náročné zákazníky, je označována jako Quadro 4 NVS.

Další, tentokrát nepříjemná zpráva pro nVidii plyne z rozhodnutí společnosti Microsoft. Ta totiž na základě cenového hlediska vyřadila z jednání o grafice pro nový Xbox právě tohoto grafického giganta. MS uvažuje o spolupráci s ATi nebo Via.

Krátce

Společnost Elitegroup překonala v prodeji základních desek ASUStek, který doposavad sídlil na motherboardovém trůnu. Vyplývá to z objemu prodeje za leden.

Japonští zákazníci mají možnost jako první vyzkoušet procesor Pentium 4 na frekvenci 2,4 MHz. Intel se rozhodl právě na japonském trhu uvést svou novinku.

AMD 8000 je název nové čipové sady určené pro procesory s kódovým označením Hammer. Díky své modulárnosti bude moci být nový čipset využit jak v přenosných počítačích, tak ve výkonných stanicích a serverech.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Najdete na iDNES.cz