Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

aktualizováno 
Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná vozidla, který je ochrání před nejmodernější tandemovou bojovou hlavicí protitankových řízených střel (PTŘS) nebo protitankových reaktivních granátometů (RPG).

SMART PROTech na tanku Leopard 2 | foto: IBD Deisenroth Engineering

Je zajímavé sledovat nabídky zbrojních firem, protože ty jsou vždy neklamným ukazatelem toho, jakým směrem se chtějí rozvíjet zákazníci, tedy jednotlivé armády. Například v Evropě se plánuje velká generační výměna hlavních bojových tanků, případně modernizace stávající tankové techniky.

Evropský tankový trh má hodnotu desítky miliard eur a samozřejmě zbrojní firmy na něm chtějí získat co největší podíl.

Se zajímavým produktem pro rostoucí evropský tankový trh přišla německá firma IBD, která pro nová i modernizovaná obrněná vozidla (tanky, BVP) nabízí hybridní pancíř SMART PROTech proti nejnovější generaci protitankové, zejména tandemové kumulativní munice.

Fotogalerie

Tandemové kumulativní hlavice z pancéřovek, například z ruských granátometů RPG-29 a RPG-30, dovedou překonat i moderní explozivní reaktivní pancíř ERA (Explosive Reactive Armour) – první menší bojová hlavice vyřadí daný ERA blok a druhá větší bojová hlavice penetruje pancíř vozidla.

Hlavice PTŘS mají schopnost průrazu ocelového pancíře (po překonání reaktivní ochrany) větší než 1000 mm (např. Metis - M, Kornet – K, TOW). Střely RPG s tandemovou bojovou hlavicí (PG7VLT, RPG-29, Panzerfaust-3T a další) pak až 500 mm homogenního ocelového pancíře. Je tedy nemožné vozidlo bezpečně chránit pouze pasivním pancířem.

Reaktivní ERA pancíř poskytuje dobrou ochranu, ale je neúčinný (nebo málo účinný) proti výše uvedeným tandemovým hlavicím PTŘS a RPG.

K ničení PTŘS, RPG nebo kumulativní tankové munice HEAT (High Explosive Anti-Tank) proto čím dál častěji slouží aktivní systémy ochrany APS. Jde však o drahé, rozměrné a na vozidlo obtížně umístitelné zařízení. Mezi APS patří například světoznámý Trophy nebo izraelská konkurence Iron Fist.

„Tandemové hlavice byly speciálně vyvinuty k překonání ERA pancíře. První hlavice aktivuje modul ERA, následující hlavní hlavice zasáhne vyčištěnou oblast a může snadno proniknout do trupu. ERA je také velice objemná. APS jsou složitější; všechny komponenty ‒ senzory, kontrolní mechanismy, software, odpalovače, antimunice a napájení ‒ vyžadují důkladnou integraci s platformou a sladění s pasivním systémem ochrany,“ vysvětluje Michael Rust, ředitel obchodního oddělení IBD.

Kromě ochrany před kumulativními bojovými hlavicemi, ať už PTŘS nebo RPG, musí pancíř moderních tanků také odolat podkaliberní průbojné munici APDS (Armour Piercing, Discarding Sabot), která k probíjení pancíře používá dlouhý penetrátor z wolframu nebo ochuzeného uranu. Některý reaktivní pancíř, například ukrajinský Nož, je ale účinný i proti APDS munici.

Takticko-technické údaje pancíře SMART PROTech nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací základ modulu tvoří zřejmě kompozitní pancíř, který chrání vozidlo před municí středních ráží a vyřadí první menší nálož tandemové hlavice.

Každý modul obsahuje vlastní výstražné čidlo a jeden nebo dva akční prvky (podle velikosti, orientace a umístění modulu). Hlavní boční modul SMART PROTech má dolní a horní akční prvek. Oba prvky směřují pod úhlem 30°, což je dáno fyzickým tvarem modulu.

Pancíř SMART PROTech, směrová nálož má být účinná i proti tandemové hlavici.

Pancíř SMART PROTech, směrová nálož má být účinná i proti tandemové hlavici.

Jak fungují akční prvky, nebo co je přesně ukryto uvnitř modulu (pasivní nebo nějaký typ reaktivního pancíře), není jasné. Nicméně IBD již dříve vyvinula koncept aktivní ochrany ADS (Active Defence System), který využívá akčního prvku založeného pouze na účinku trhaviny – tlakové vlny výbuchu.

Německá firma nabízela ADS v kombinaci se svou rodinou kompozitního (hliník, titan, keramika) pancíře AMAP (Advanced Modular Armor Protection ). AMAP je o třetinu tenčí a lehčí než klasický ocelový pancíř, a najdeme ho na tancích Leopard 2 nebo vrtulnících Tiger. Dá se očekávat, že AMAP je ukryt i v modulech SMART PROTech.

Kombinovaný systém AMAP-ADS používá laserové senzory pro zjištění ohrožení ve velmi malé blízkosti před vozidlem (5 m). Informace o ohrožení je předána do systému protiopatření, umístěných ve vícenásobných modulech na strategických místech vozu tak, aby kolem chráněného vozidla byla vytvořena chráněná polosféra. Na základě parametrů ohrožení je vybráno nejlepší místo pro aktivaci a odpálení akčního členu – nálože trhaviny (4 kg TNT).

AMAP je celá rodina pancíře, který chrání obrněná vozidla před kumulativní a...

AMAP je celá rodina pancíře, který chrání obrněná vozidla před kumulativní a průbojnou municí, i před účinkem explozí formovaných penetrátorů (EFP)

AMAP-ADS zachytí ohrožení velmi blízko před vozidlem (do max. 2 m) což je dáno požadavkem na minimalizaci vedlejších účinků a ohrožení blízké pěchoty. Způsob činnosti systému ale vyžaduje, aby chráněné vozidlo bylo vybaveno určitým významným základním pancířem (AMAP) pro ochranu před fragmenty vznikajícími při interakci ohrožující střely a tlakové vlny exploze akčního prvku. Fragmenty mají poměrně velkou kinetickou energii při dopadu na chráněné vozidlo.

IBD nepochybně u SMART PROTech využila zkušenosti z programu AMAP-ADS. Jak přesně funguje odhalení hrozby u SMART PROTech není známo, ale každý modul SMART PROTech funguje zcela samostatně a není nijak závislý na nosné platformě jako ADS. Akční prvky SMART PROTech a ADS pak budou zřejmě stejné.

Výhodou SMART PROTech (oproti AMAP-ADS) je zejména snadná instalace (a tedy nižší cena) a navíc při přibližně stejných rozměrech a hmotnosti (oproti ERA) nabízí mnohem pokročilejší ochranu, zejména před střelami s tandemovou kumulativní bojovou hlavicí (RPG, PTŘS) a výrazně zvyšuje odolnost vozidla i před tankovou průbojnou APDS municí.

Zdroj: EDR Magazine

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Vražda, která zůstala jen na papíře. Agent se chlubil zabitím dvou Čechů

A nejen je, i starší a mladší ročníky obyvatelstva si také oblíbily nacistický...

Je čtvrtého října 1938 a agent VC-1484 Eduard Kufner ze Špičáku právě patnácti ranami ze samopalu zavraždil českého...

Ze stínu české touhy po moci. Jak německé vojsko „osvobodilo Sudety“

Vojenská přehlídka ve Volarech, vlevo v autě stojí generálporučík Hartmann.

Německá vojska překročila československou hranici a postupují k hranicím území postoupeného mnichovskou dohodou. Jejich...

Prošel peklem zákopů Velké války, pak se stal vlastenec Stanovský letcem

Vilém Stanovský jako příslušník francouzského letectva se svou stíhačkou SPAD...

Mezi nejvýznamnější osobnosti československého letectví patří Vilém Stanovský. Byl jedním z hrstky Čechů, kteří se...Najdete na iDNES.cz