Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

aktualizováno 
Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná vozidla, který je ochrání před nejmodernější tandemovou bojovou hlavicí protitankových řízených střel (PTŘS) nebo protitankových reaktivních granátometů (RPG).

SMART PROTech na tanku Leopard 2 | foto: IBD Deisenroth Engineering

Je zajímavé sledovat nabídky zbrojních firem, protože ty jsou vždy neklamným ukazatelem toho, jakým směrem se chtějí rozvíjet zákazníci, tedy jednotlivé armády. Například v Evropě se plánuje velká generační výměna hlavních bojových tanků, případně modernizace stávající tankové techniky.

Evropský tankový trh má hodnotu desítky miliard eur a samozřejmě zbrojní firmy na něm chtějí získat co největší podíl.

Se zajímavým produktem pro rostoucí evropský tankový trh přišla německá firma IBD, která pro nová i modernizovaná obrněná vozidla (tanky, BVP) nabízí hybridní pancíř SMART PROTech proti nejnovější generaci protitankové, zejména tandemové kumulativní munice.

Fotogalerie

Tandemové kumulativní hlavice z pancéřovek, například z ruských granátometů RPG-29 a RPG-30, dovedou překonat i moderní explozivní reaktivní pancíř ERA (Explosive Reactive Armour) – první menší bojová hlavice vyřadí daný ERA blok a druhá větší bojová hlavice penetruje pancíř vozidla.

Hlavice PTŘS mají schopnost průrazu ocelového pancíře (po překonání reaktivní ochrany) větší než 1000 mm (např. Metis - M, Kornet – K, TOW). Střely RPG s tandemovou bojovou hlavicí (PG7VLT, RPG-29, Panzerfaust-3T a další) pak až 500 mm homogenního ocelového pancíře. Je tedy nemožné vozidlo bezpečně chránit pouze pasivním pancířem.

Reaktivní ERA pancíř poskytuje dobrou ochranu, ale je neúčinný (nebo málo účinný) proti výše uvedeným tandemovým hlavicím PTŘS a RPG.

K ničení PTŘS, RPG nebo kumulativní tankové munice HEAT (High Explosive Anti-Tank) proto čím dál častěji slouží aktivní systémy ochrany APS. Jde však o drahé, rozměrné a na vozidlo obtížně umístitelné zařízení. Mezi APS patří například světoznámý Trophy nebo izraelská konkurence Iron Fist.

„Tandemové hlavice byly speciálně vyvinuty k překonání ERA pancíře. První hlavice aktivuje modul ERA, následující hlavní hlavice zasáhne vyčištěnou oblast a může snadno proniknout do trupu. ERA je také velice objemná. APS jsou složitější; všechny komponenty ‒ senzory, kontrolní mechanismy, software, odpalovače, antimunice a napájení ‒ vyžadují důkladnou integraci s platformou a sladění s pasivním systémem ochrany,“ vysvětluje Michael Rust, ředitel obchodního oddělení IBD.

Kromě ochrany před kumulativními bojovými hlavicemi, ať už PTŘS nebo RPG, musí pancíř moderních tanků také odolat podkaliberní průbojné munici APDS (Armour Piercing, Discarding Sabot), která k probíjení pancíře používá dlouhý penetrátor z wolframu nebo ochuzeného uranu. Některý reaktivní pancíř, například ukrajinský Nož, je ale účinný i proti APDS munici.

Takticko-technické údaje pancíře SMART PROTech nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací základ modulu tvoří zřejmě kompozitní pancíř, který chrání vozidlo před municí středních ráží a vyřadí první menší nálož tandemové hlavice.

Každý modul obsahuje vlastní výstražné čidlo a jeden nebo dva akční prvky (podle velikosti, orientace a umístění modulu). Hlavní boční modul SMART PROTech má dolní a horní akční prvek. Oba prvky směřují pod úhlem 30°, což je dáno fyzickým tvarem modulu.

Pancíř SMART PROTech, směrová nálož má být účinná i proti tandemové hlavici.

Pancíř SMART PROTech, směrová nálož má být účinná i proti tandemové hlavici.

Jak fungují akční prvky, nebo co je přesně ukryto uvnitř modulu (pasivní nebo nějaký typ reaktivního pancíře), není jasné. Nicméně IBD již dříve vyvinula koncept aktivní ochrany ADS (Active Defence System), který využívá akčního prvku založeného pouze na účinku trhaviny – tlakové vlny výbuchu.

Německá firma nabízela ADS v kombinaci se svou rodinou kompozitního (hliník, titan, keramika) pancíře AMAP (Advanced Modular Armor Protection ). AMAP je o třetinu tenčí a lehčí než klasický ocelový pancíř, a najdeme ho na tancích Leopard 2 nebo vrtulnících Tiger. Dá se očekávat, že AMAP je ukryt i v modulech SMART PROTech.

Kombinovaný systém AMAP-ADS používá laserové senzory pro zjištění ohrožení ve velmi malé blízkosti před vozidlem (5 m). Informace o ohrožení je předána do systému protiopatření, umístěných ve vícenásobných modulech na strategických místech vozu tak, aby kolem chráněného vozidla byla vytvořena chráněná polosféra. Na základě parametrů ohrožení je vybráno nejlepší místo pro aktivaci a odpálení akčního členu – nálože trhaviny (4 kg TNT).

AMAP je celá rodina pancíře, který chrání obrněná vozidla před kumulativní a...

AMAP je celá rodina pancíře, který chrání obrněná vozidla před kumulativní a průbojnou municí, i před účinkem explozí formovaných penetrátorů (EFP)

AMAP-ADS zachytí ohrožení velmi blízko před vozidlem (do max. 2 m) což je dáno požadavkem na minimalizaci vedlejších účinků a ohrožení blízké pěchoty. Způsob činnosti systému ale vyžaduje, aby chráněné vozidlo bylo vybaveno určitým významným základním pancířem (AMAP) pro ochranu před fragmenty vznikajícími při interakci ohrožující střely a tlakové vlny exploze akčního prvku. Fragmenty mají poměrně velkou kinetickou energii při dopadu na chráněné vozidlo.

IBD nepochybně u SMART PROTech využila zkušenosti z programu AMAP-ADS. Jak přesně funguje odhalení hrozby u SMART PROTech není známo, ale každý modul SMART PROTech funguje zcela samostatně a není nijak závislý na nosné platformě jako ADS. Akční prvky SMART PROTech a ADS pak budou zřejmě stejné.

Výhodou SMART PROTech (oproti AMAP-ADS) je zejména snadná instalace (a tedy nižší cena) a navíc při přibližně stejných rozměrech a hmotnosti (oproti ERA) nabízí mnohem pokročilejší ochranu, zejména před střelami s tandemovou kumulativní bojovou hlavicí (RPG, PTŘS) a výrazně zvyšuje odolnost vozidla i před tankovou průbojnou APDS municí.

Zdroj: EDR Magazine

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...



Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

USA budují samostatné vesmírné síly proti hrozbě ze strany Číny a Ruska

Navrhovaná loga pro Space Force.

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil Spojených států....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz