I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize

aktualizováno 
Digitální vysílání zatím funguje pouze zkušebně. Přesto se už nyní, pokud jste v dosahu vysílání, vyplatí uvažovat o koupi některého set-top boxu. Zvláště pokud jste až dosud měli problémy s nekvalitním signálem. Dnes vám přinášíme recenzi dvou šikovných set-top boxů pro nenáročné.
set-top boxy Mustek a Universum

set-top boxy Mustek a Universum

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme poměrně často. A s tím jak se pomalu, ale jistě blíží spuštění ostrého provozu, se jí budeme věnovat ještě intenzivněji. V článku Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo? jsme vás  seznámili s digitálním vysíláním na černobílém televizoru Merkur, který si mnozí z nás ještě dobře pamatují.

Ačkoli v současné době funguje pouze zkušební provoz, již dnes se, pokud bydlíte v dosahu signálu, vyplatí přejít na digitální televizi. Odpadnou vám tak jednou pro vždy starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (TV Praha, Óčko) a navíc můžete své oblíbené pořady pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Do roka a do dne by se mohla navíc nabídka kanálů výrazně zvýšit.

A jaké jsou možnosti?

Více o problematice digitalizace se dozvíte v sekci Digitální televize.

Pokud jste se rozhodli pro digitální televizi, máte jich hned několik. Můžete si pořídit televizor s integrovaným digitálním tunerem, což představuje dost velkou investici, nebo digitální TV kartu do vašeho PC, případně samostatný set-top box. Na trhu je přitom již celá řada set-top boxů. Nejlevnější začínají se svou cenou kolem dvou a půl tisíce korun. Zatímco za nejdražší zaplatíte přibližně patnácti tisíc. Záleží jen na tom, co od něj očekáváte. My se dnes podíváme na ty nejlevnější.

Jedná se o set-top box Mustek DVB-T102 Universum DVB-T 450a. Testovali jsme v malém městě, západně od Kladna, na klasickou venkovní anténu zaměřenou na vysílač Praha-město.

Design, ovládací prvky a zapojení

První ze dvou dnes testovaných set-top boxů Mustek DVB-T102 se svými rozměry 36,0 x 5,2 x 26,0 cm příliš neliší od videorekordéru nebo DVD přehrávače. Výrazným rysem, který vás na první pohled upoutá na zrcadlovém čelním panelu, je ovládání hlasitosti v podobě dvou půlkruhových tlačítek s modře podsvíceným okružím. Ze začátku nám toto řešení připadalo efektní, později se však ukázalo, že v potemnělém pokoji osvětlená tlačítka velmi ruší. Podsvícení navíc nelze nijak vypnout nebo ztlumit.

MUSTEK DVB-T102
Proč ho koupit?
 • více funkcí 
 • prutová anténa v ceně
 • nižší cena
 • Proč ho nekoupit?
 • rušivé modré světlo na předním panelu
 • absence displeje
 • nepříliš ergonomické dálkové ovládání
 • Kdy?
   Již v prodeji
  Za kolik?
  2480 Kč

  Kromě těchto ovládacích prvků naleznete na čelním panelu výrazně vystouplá tlačítka Standby, Setup, Left/PR-, Right/PR+ a Enter. Mustek postrádá jakýkoli displej a místo něj jsou na čelním panelu pouze tři barevné diody Standby/On, Error a Music. Při ovládání se proto budete muset spokojit pouze s menu na obrazovce televizoru.

  Universum DVB-T 450a je proti Musteku výrazně menší (jeho rozměry jsou 25,3 x 4,7 x 13,1 cm). Pohodlně se vám vejde i tam, kam by se jiný AV komponent nevešel. Také po designové stránce se nám Univesum líbí více. Je celkově střízlivější s matnou povrchovou úpravou. Takže na problémy s nežádoucími otisky prstů můžete zapomenout. Pouze přednímu panelu dominuje výrazný displej s červenými číslicemi, který ukazuje na jaký kanál se zrovna díváte. Napravo od něj jsou jiné ovládací prvky na přístroji a to tři malá tlačítka (dolů, Standby a nahoru).

  Pro připojení disponuje Mustek na zadní straně anténním vstupem, průchozím anténním výstupem (IEC 169), videovýstupy Scart (RGB), S-video a audio výstupy stereo a digitální koaxiální výstup. Kromě toho je zde i konektor RS-232 pro případný upgrade firmwaru. Universum nabízí téměř totožné možnosti propojení, pouze má místo videovýstupu S-Video ještě jeden Scart.

  Dálkové ovládání

  Ovladač Musteku, který je poměrně velký, štíhlý a nepříliš ergonomický, kombinuje stříbrné tělo s šedými, zelenkavými, tmavě zelenými a žlutými tlačítky. Proti tomu Universum zvolilo menší, ale buclatější ovladač se světle šedými tlačítky a červeným vypínačem. Kromě nich jsou na ovladači ještě čtyři barevná tlačítka (červené, zelené, modré a žluté) s jakými se setkáváme u dálkových ovladačů televizorů, kde slouží pro ovládání teletextu. Funkcemi jednotlivých tlačítek na dálkových ovladačích se budeme věnovat v následující kapitole.

  Na dálkovém ovladači Mustek naleznete úplně nahoře tři čtvercová tlačítka. První z nich zapíná funkci Progressive Scan, druhé vypíná obraz, což oceníte především při poslechu rádia, a třetí přepíná mezi režimy TV a rádio. Pod nimi je podlouhlé žluté tlačítko Power. Následují numerická tlačítka pro volbu kanálu. Vedle nuly je napravo umístěno tlačítko Game. Set-top box nabízí tři dobře známé, jednoduché hry – Miny, Tetris a Gomoku. Nalevo od nuly je pak Sleep.

  Zbytku ovladače vévodí jak vidíte na obrázku dvě velké skupiny směrových tlačítek. V první z nich naleznete tlačítka Vol+ a Vol- pro regulaci hlasitosti. Dále tlačítka PR- a PR+ pro přepínání kanálů. Tato čtyři tlačítka navíc fungují i jako směrové šipky. Tlačítko OK uprostřed slouží k potvrzení volby. Druhá skupina obsahuje tlačítko Guide pro zapnutí seznamu programů s náhledy. Na jedné stránce přitom může být až devět oken s náhledy. Memory zobrazí zprávu, zda program patří mezi oblíbené a pokud ne tak jej mezi ně zařadí. Pomocí třetího tlačítka EPG se prostřednictvím funkce Electronic Programm Guide (elektronický programový průvodce) se dozvíte, jaký právě vysílají pořad a jaký je program na dnešek i příští dny. Tato funkce však musí být zároveň podporována i televizní stanicí.  Poslední tlačítko Info. zobrazí informace o příslušném kanálu, včetně síly a kvality signálu. Prostřední tlačítko aktivuje teletext.

  Mimo to zde naleznete ještě tlačítka Setup, Return, PR List, Mute pro rychlé vypnutí/zapnutí zvuku a Favorite PR. Tlačítkem PR List se dostanete do seznamu programů, který může obsahovat až 1000 položek a abyste mezi nimi neztratily přehled můžete si pomocí tlačítka Favorite PR označit své oblíbené.

  Z dalších vlastností set-top boxu Mustek DVB-T102 musíme ještě zmínit integrovaný dekodér Dolby Digital. K jeho většímu využití však set-top box postrádá vícekanálový analogový audiovýstup. Jedinou možností pro jeho použití pak zůstává koaxiální digitální výstup. Nesmíme ani opomenout přehledné transparentní menu, které však bohužel není v češtině.

  Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

  Druhý z testovaných set-top boxů Universum DVB-T 450a si na svém dálkovém ovladači vystačí s méně tlačítky. Možná právě proto se nám jeho ovládání zdálo pohodlnější a intuitivnější. Kromě numerických tlačítek pro přímou volbu kanálu, zde naleznete tlačítka Standby a Mute pro rychlé vypnutí/zapnutí zvuku.

  Mezi další ovládací prvky patří čtyři funkční tlačítka vedle numerické klávesnice.  Tlačítko AV  nemá u Firmwaru v. 0.11.1 přiřazeno žádnou funkci.  Tlačítko i EPG vyvolává elektronického programového průvodce, zatímco List aktivuje přehled naladěných kanálů. Z barevných tlačítek fungují pouze modré a žluté  a slouží pro zobrazení informací parametrů stanice. Zelené a červené nemají u FW v. 0.11.1 přiřazeno žádnou funkci.

  Universum DVB-T 450a
  Proč ho koupit?
 • kompaktní rozměry
 • vyšší citlivost
 • jednodušší ovládání
 • Proč ho nekoupit?
 • chybí teletext
 • součástí balení není externí anténa
 • o trochu dražší než druhý model
 • Kdy?
   Již v prodeji
  Za kolik?
  2660 Kč

  Dále jsou zde už jen tlačítka Menu a Exit spolu s  čtyřmi směrovými tlačítky a potvrzovacím tlačítkem OK. Na rozdíl od konkurence jsou prohozena. Horním a dolním se přepínají kanály. Levým a pravým se ovládá hlasitost. Kromě toho tato tlačítka slouží pro pohyb v menu.

  Proti set-top boxu Mustek nenabízí Universum  teletext a hry. Z dalších funkcí, za kterými však musíte do menu, můžeme zmínit oblíbené kanály a  časovač. Posledně zmiňovaná funkce vám umožní nastavit až deset úloh, kdy se receiver automaticky ve stanovené datum a čas automaticky zapne, vypne nebo přepne na požadovaný kanál. Veškeré nastavení je přitom velice intuitivní. Jeho nespornou výhodou je také, že na rozdíl od Musteku nabízí menu v češtině.

  Kvalita signálu

  Třebaže se většinou set-top boxy ve svém výkonu příliš neliší. Mezi námi testovanými výrobky jsme jasný rozdíl zaregistrovali.  

  Jednoznačně lépe si vedlo Universum. Oba set-top boxy bez problémů nalezly multiplex Českých radiokomunikací, vysílaný z vysílače Praha-město a to dokonce i na malou prutovou anténu, která je součástí balení Musteku. Set-top box Universum nás ovšem mile překvapil tím, že dokázal najít i druhý z provozovaných multiplexů, který provozuje společnost CDG a je šířen z Prahy Strahova. Jinak jsme žádný výrazný rozdíl v kvalitě zvuku a obrazu nepozorovali. U set-top boxu Universum nám však obraz i zvuk připadaly přece jen o trošku čistší.  S analogovým signálem se kvalita digitálního příjmu vůbec nedá srovnat.

  Síla signálu se na Musteku připojeného na venkovní anténu, pohybovala v průměru kolem 40 % a jeho kvalita kolem 90 %. Universum neukazuje kvalitu a sílu signálu, ale jeho úroveň a poměr signál/šum. Úroveň signálu se přitom pohybovala mezi 85% až 100%. Otázkou však je na kolik jsou tyto údaje přesné a můžeme se na ně spolehnout. Zvláště, když oba měří jiné parametry. Jako orientační měřítko je to však dostatečné. K přesnému změření síly signálu bychom potřebovali přesné diagnostické přístroje, které jsme neměly k dispozici. Nejjistější proto pravděpodobně bude, když si před zakoupením vlastního set-top boxu nějaký půjčíte a vyzkoušíte jaký máte signál na místě.

  Koupit či nekoupit

  Oba dva set-top boxy obstály na výbornou a neprohloupíte, ať už zvolíte kterýkoliv z nich. Palmu vítězství si však může odnést pouze jeden. Každý má přitom své přednosti i nedostatky.

  Pokud přihlédneme k jeho kompaktnějším rozměrům, střídmějšímu designu, vyšší citlivosti a jednoduššímu ovládání, pak dáváme přednost set-top boxu Universum DVB-T 450a. Za set-top box Universum DVB-T 450a zaplatíte 2660 Kč.

  Mustek na druhou stranu nabízí o něco víc funkcí, má ve výbavě externí anténu a je o trošku levnější. Jeho druhé místo je tedy velice těsné. Cena set-top boxu Mustek DVB-T102 činí 2480 Kč.

   Vlastnosti Mustek DVB-T102 
  Tuner DVB-T:
 • Frekvenční rozsah: UHF / VHF (470 - 862 MHz / 174 - 230 MHz)
 • Úroveň signálu: -20 - -78 dBm
 • Šířka pásma: 7 / 8 MHz při -3 dB
 • Demodulace: COFDM 
 • Vstupy:

  anténní vstup (IEC 169) 

  Výstupy:

  průchozí anténní výstup (IEC 169), RGB (SCART), S-Video, video,  stereo, koaxiál.

  Rozměry:

  36,0 x 5,2 x 26,0 cm 

  Hmotnost:

  1,5 Kg 

  Cena:

  2480 Kč 

   Vlastnosti Universum DVB-T 450a
  Tuner DVB-T:
 • Frekvenční rozsah:174 - 862 MHz
 • Šířka pásma: 7 / 8 MHz
 • Vstupy: anténní vstup (IEC 169)
  Výstupy:

  průchozí anténní výstup (IEC 169), 2x RGB (SCART),  video,  stereo, koaxiál.

  Rozměry:

  25,3 x 4,7 x 13,1 cm 

  Hmotnost:

  0,95 Kg 

  Cena:

  2660 Kč 

  Příští týden vám přineseme recenzi dražšího set-top boxu pro náročnější uživatele -Radix DTE-9000 PRV s integrovaným 80 GB harddiskem.

  Dnes testované přístroje zapůjčil internetový obchod DVBTshop.net.

  Autor:


  Nejčtenější

  Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

  Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

  Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

  Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

  Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

  Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....  Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

  Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

  Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

  Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

  Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

  Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

  Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

  Další z rubriky

  Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

  České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

  Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

  Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

  Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!  Najdete na iDNES.cz