Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I LOVE YOU a MP3 soubory - jak to bylo doopravdy

  0:35aktualizováno  0:35
Virus I Love You se stal mediální hvězdou. Rozsáhlá zpravodajství sdělovacích prostředků hlásala škody v miliardách dolarů. Kromě nepodložených zpráv o původu viru se objevila i hlášení o zničených archívech MP3 souborů, o vyřazených internetových rádiích a mnohá další. Jak to ale bylo doopravdy?
Virus I Love You se stal mediální hvězdou. Rozsáhlá zpravodajství sdělovacích prostředků hlásala škody v miliardách dolarů. Kromě nepodložených zpráv o původu viru se objevila i hlášení o zničených archívech MP3 souborů, o vyřazených internetových rádiích a mnohá další. Jak to ale bylo doopravdy?

Psát zde o tom, jak se červ I LOVE YOU šířil a jaké škody globálně napáchal, by bylo stejné, jako pověstné nošení dříví do lesa. Pojďme se raději zaměřit na oblast, kterou se náš server zabývá. Pojďme se podívat, jak doopravdy dopadly MP3 soubory po konfrontaci s virem I LOVE YOU. Zatímco mezi napadenými daty byly soubory s příponou JPEG, HTML a MP3, pouze u prvních dvou jmenovaných došlo k přepsání napadeného souboru, a tím pádem k jeho zničení. U MP3 souborů si naštěstí I LOVE YOU nepočínal tak destruktivně. U napadených MP3 souborů sice vytvořil jejich kopie s koncovkou MP3.vbs, ale původní soubory nebyly přepsány, ale pouze u nich nastavil příznak "hidden - skrytý", takže ačkoliv byly i nadále uloženy na hard disku, ve Windows se nezobrazovaly. Uživatelé pracující s programy typu Windows Commander s nastavenou volbou "zobrazovat skryté soubory" mohli po nakažení počítače s MP3 soubory pracovat i nadále.

Odstranění následků u MP3 souborů je relativně velmi jednoduché. Nejprve je nutné virus z počítače odstranit. Nejjednodušším způsobem je si stáhnout nejnovější verzi vašeho oblíbeného antivirového programu, který si s I LOVE YOU snadno poradí. V případě, že antivirový program nesmaže vytvořené soubory s koncovkou MP3.vbs, nezbude nic jiného, než tyto soubory smazat ručně.

Nyní přichází na řadu obnovení skrytých souborů. Ve Windows si otevřeme v okně direktorář, ve kterém by se měly nacházet napadené MP3 soubory. V menu vybereme položku "Možnosti Složky" a v kolonce "Zobrazit" zaškrtneme v možnostech Skrytých souborů volbu "Zobrazovat všechny soubory". Skryté MP3 soubory by se měly objevit na svém místě. Nastavení příznaku lze změnit u každého souboru samostatně, nebo také u všech současně. Stačí všechny MP3 soubory označit a po stisknutí pravého tlačítka myši zrušit ve vlastnostech souborů volbu "hidden - skytý".

Pokud máte všechny MP3 soubory v jednom adresáři, potom je celá procedura otázkou pár okamžiků. S rostoucím počtem direktorářů se však zvyšuje i čas potřebný na odstranění škod napáchaných virem I LOVE YOU. Můžete to vzít jak pověstnou zkušenost k nezaplacení. K žádným vážnějším škodám nedošlo a příště už si budete určitě pamatovat, že s podezřelými soubory doručenými emailem je potřeba nakládat obezřetně.

Autor:



Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...



Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz