Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I LOVE YOU a MP3 soubory - jak to bylo doopravdy

  0:35aktualizováno  0:35
Virus I Love You se stal mediální hvězdou. Rozsáhlá zpravodajství sdělovacích prostředků hlásala škody v miliardách dolarů. Kromě nepodložených zpráv o původu viru se objevila i hlášení o zničených archívech MP3 souborů, o vyřazených internetových rádiích a mnohá další. Jak to ale bylo doopravdy?
Virus I Love You se stal mediální hvězdou. Rozsáhlá zpravodajství sdělovacích prostředků hlásala škody v miliardách dolarů. Kromě nepodložených zpráv o původu viru se objevila i hlášení o zničených archívech MP3 souborů, o vyřazených internetových rádiích a mnohá další. Jak to ale bylo doopravdy?

Psát zde o tom, jak se červ I LOVE YOU šířil a jaké škody globálně napáchal, by bylo stejné, jako pověstné nošení dříví do lesa. Pojďme se raději zaměřit na oblast, kterou se náš server zabývá. Pojďme se podívat, jak doopravdy dopadly MP3 soubory po konfrontaci s virem I LOVE YOU. Zatímco mezi napadenými daty byly soubory s příponou JPEG, HTML a MP3, pouze u prvních dvou jmenovaných došlo k přepsání napadeného souboru, a tím pádem k jeho zničení. U MP3 souborů si naštěstí I LOVE YOU nepočínal tak destruktivně. U napadených MP3 souborů sice vytvořil jejich kopie s koncovkou MP3.vbs, ale původní soubory nebyly přepsány, ale pouze u nich nastavil příznak "hidden - skrytý", takže ačkoliv byly i nadále uloženy na hard disku, ve Windows se nezobrazovaly. Uživatelé pracující s programy typu Windows Commander s nastavenou volbou "zobrazovat skryté soubory" mohli po nakažení počítače s MP3 soubory pracovat i nadále.

Odstranění následků u MP3 souborů je relativně velmi jednoduché. Nejprve je nutné virus z počítače odstranit. Nejjednodušším způsobem je si stáhnout nejnovější verzi vašeho oblíbeného antivirového programu, který si s I LOVE YOU snadno poradí. V případě, že antivirový program nesmaže vytvořené soubory s koncovkou MP3.vbs, nezbude nic jiného, než tyto soubory smazat ručně.

Nyní přichází na řadu obnovení skrytých souborů. Ve Windows si otevřeme v okně direktorář, ve kterém by se měly nacházet napadené MP3 soubory. V menu vybereme položku "Možnosti Složky" a v kolonce "Zobrazit" zaškrtneme v možnostech Skrytých souborů volbu "Zobrazovat všechny soubory". Skryté MP3 soubory by se měly objevit na svém místě. Nastavení příznaku lze změnit u každého souboru samostatně, nebo také u všech současně. Stačí všechny MP3 soubory označit a po stisknutí pravého tlačítka myši zrušit ve vlastnostech souborů volbu "hidden - skytý".

Pokud máte všechny MP3 soubory v jednom adresáři, potom je celá procedura otázkou pár okamžiků. S rostoucím počtem direktorářů se však zvyšuje i čas potřebný na odstranění škod napáchaných virem I LOVE YOU. Můžete to vzít jak pověstnou zkušenost k nezaplacení. K žádným vážnějším škodám nedošlo a příště už si budete určitě pamatovat, že s podezřelými soubory doručenými emailem je potřeba nakládat obezřetně.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Najdete na iDNES.cz