Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I počítač má nárok na spánek - odpočívej v pokoji

aktualizováno 
Režim spánku je pro notebooky povinností, ale na stolním PC může hibernace usnadnit každodenní rutinu. Hibernace zmrazí veškeré probíhající operace, udělá zálohu pamětí na disk a pak počítač vypne. Jednoduše si aktivujte režim spánku a nechte Windows klidně zemřít.

K čemu je potřeba a jak funguje správa spotřeby PC, již jistě víte. Také si zajisté dokážete poradit s nastavením a používáním úsporného režimu, který je standardně přítomen ve všech operačních systémech Windows 98 a vyšších. Ale tušíte o další skvělé funkci obsažené v systému Windows?

Pro efektivnější práci s PC můžete využít funkce režimu spánku systému. Pokud vás nebaví každý den, stále dokola, otevírat stejné aplikace, jistě uvítáte hibernaci Windows. Jde vlastně o uspání operačního systému s následným vypnutím všeho hardware. Počítač do režimu spánku dokáže přejít velmi rychle (v řádu několika sekund) a po opětovném zapnutí zase stejně rychle naběhne do podoby před vypnutím. Režim spánku, podobně jako úsporný režim, může rovněž pomoci šetřit elektrickou energii.

Co se děje při ukládání...

Při aktivaci režimu spánku, dojde k uložení bitové kopie plochy včetně všech aktivovaných programů, otevřených souborů a dokumentů, a po té se počítač zcela vypne (neuložená data nebudou ztracena). Po opětovném zapnutí systému jsou na ploše zobrazeny přesně všechny programy, soubory a dokumenty jako před uspáním (hibernací). Jak je to možné? Před vypnutím OS, počítač nejprve uloží aktuální obsah paměti RAM na pevný disk v komprimované formě. Jak již tušíte, na disku se vytvoří soubor (tzv. hibernační soubor), kam se uloží veškerá data ze všech pamětí (virtuální, video a operační paměti), která jsou následně obnovena po opětovném natáhnutí systému.

Systém Windows XP šel o něco dále. Jeho nový, účinnější algoritmus, dokáže zkrátit potřebnou dobu pro kompresi dat v paměti na pevný disk až o polovinu. Doba pro přechod do normálního režimu se může lišit v závislosti na mnoha faktorech. Obecně platí čím výkonnější PC, tím je doba obnovy rychlejší. Pokračovat v práci pak můžete za 10 až 30 sekund po opětovném spuštění počítače. Znovunatažení systému je v praxi také závislé na velikosti dat, které byly uloženy v paměti RAM před přechodem do režimu spánku.

Vzhledem k tomu, že hibernaci nemusí používat úplně každý uživatel, je přítomnost souboru “hiberfil.sys” často zbytečná. Soubor totiž zabírá značné místo na disku, v závislosti na otevřených programech a obsažené paměti. Pokud tedy režim spánku nepoužíváte, můžete jej samozřejmě vypnout. Pak dojde i k odstranění souboru hiberfil.sys z pevného disku.

Režim spánku ve Windows

Aktivace režimu spánku

Postup je popsán v systému Windows XP. Přes tlačítko Start otevřete okno Ovládací panely a poklepte na ikonu Možnosti napájení. První a druhá záložka je nám již známa z prvního dílu seriálu. Nastavují se zde vlastnosti úsporného režimu (více zde). Proto nás bude zajímat záložka třetí. Zaškrtněte políčko Zapnout podporu režimu spánku a potom výběr potvrďte tlačítkem Použít. Není-li karta Režim spánku k dispozici, základní deska nebo operační systém tuto funkci nepodporují (režim je přítomný od Windows 2000 a vyšších). Jestliže disponujete novějším systém, pak zkuste v menu BIOSu zapnout podporu funkce Power Managment (více zde). Naopak, pokud je karta přítomna, ale políčko nelze zaškrtnout, máte určitě k dispozici málo volného místa na pevném disku.

Režim spánku ve Windows

Vlastníte-li starší základní desku nepodporující rozhraní ACPI, ale starší APM, objeví se ještě karta Vylepšené řízení spotřeby. ACPI tuto funkci používá automaticky. Ve schématu nastavení napájení a v menu režimu spánku vyberte čas, po jehož uplynutí dojde k přepnutí do režimu spánku.

Režim spánku ve Windows

Přepnutí počítače do režimu spánku

Přes tlačítko Start vyberte příkaz Vypnout počítač. V menu pak vyberte, co chcete s počítačem udělat. Podržíte-li klávesu Shift, změní se tlačítko Úsporný režim na Režim spánku.

Zítra vám popíšeme dva zajímavé české programy, které se starají o kompletní vypnutí počítače po uplynutí určité doby.

<-- Úspora - díl první

Úspora - díl třetí --> 

 

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz