Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I počítač má nárok na spánek - odpočívej v pokoji

aktualizováno 
Režim spánku je pro notebooky povinností, ale na stolním PC může hibernace usnadnit každodenní rutinu. Hibernace zmrazí veškeré probíhající operace, udělá zálohu pamětí na disk a pak počítač vypne. Jednoduše si aktivujte režim spánku a nechte Windows klidně zemřít.

K čemu je potřeba a jak funguje správa spotřeby PC, již jistě víte. Také si zajisté dokážete poradit s nastavením a používáním úsporného režimu, který je standardně přítomen ve všech operačních systémech Windows 98 a vyšších. Ale tušíte o další skvělé funkci obsažené v systému Windows?

Pro efektivnější práci s PC můžete využít funkce režimu spánku systému. Pokud vás nebaví každý den, stále dokola, otevírat stejné aplikace, jistě uvítáte hibernaci Windows. Jde vlastně o uspání operačního systému s následným vypnutím všeho hardware. Počítač do režimu spánku dokáže přejít velmi rychle (v řádu několika sekund) a po opětovném zapnutí zase stejně rychle naběhne do podoby před vypnutím. Režim spánku, podobně jako úsporný režim, může rovněž pomoci šetřit elektrickou energii.

Co se děje při ukládání...

Při aktivaci režimu spánku, dojde k uložení bitové kopie plochy včetně všech aktivovaných programů, otevřených souborů a dokumentů, a po té se počítač zcela vypne (neuložená data nebudou ztracena). Po opětovném zapnutí systému jsou na ploše zobrazeny přesně všechny programy, soubory a dokumenty jako před uspáním (hibernací). Jak je to možné? Před vypnutím OS, počítač nejprve uloží aktuální obsah paměti RAM na pevný disk v komprimované formě. Jak již tušíte, na disku se vytvoří soubor (tzv. hibernační soubor), kam se uloží veškerá data ze všech pamětí (virtuální, video a operační paměti), která jsou následně obnovena po opětovném natáhnutí systému.

Systém Windows XP šel o něco dále. Jeho nový, účinnější algoritmus, dokáže zkrátit potřebnou dobu pro kompresi dat v paměti na pevný disk až o polovinu. Doba pro přechod do normálního režimu se může lišit v závislosti na mnoha faktorech. Obecně platí čím výkonnější PC, tím je doba obnovy rychlejší. Pokračovat v práci pak můžete za 10 až 30 sekund po opětovném spuštění počítače. Znovunatažení systému je v praxi také závislé na velikosti dat, které byly uloženy v paměti RAM před přechodem do režimu spánku.

Vzhledem k tomu, že hibernaci nemusí používat úplně každý uživatel, je přítomnost souboru “hiberfil.sys” často zbytečná. Soubor totiž zabírá značné místo na disku, v závislosti na otevřených programech a obsažené paměti. Pokud tedy režim spánku nepoužíváte, můžete jej samozřejmě vypnout. Pak dojde i k odstranění souboru hiberfil.sys z pevného disku.

Režim spánku ve Windows

Aktivace režimu spánku

Postup je popsán v systému Windows XP. Přes tlačítko Start otevřete okno Ovládací panely a poklepte na ikonu Možnosti napájení. První a druhá záložka je nám již známa z prvního dílu seriálu. Nastavují se zde vlastnosti úsporného režimu (více zde). Proto nás bude zajímat záložka třetí. Zaškrtněte políčko Zapnout podporu režimu spánku a potom výběr potvrďte tlačítkem Použít. Není-li karta Režim spánku k dispozici, základní deska nebo operační systém tuto funkci nepodporují (režim je přítomný od Windows 2000 a vyšších). Jestliže disponujete novějším systém, pak zkuste v menu BIOSu zapnout podporu funkce Power Managment (více zde). Naopak, pokud je karta přítomna, ale políčko nelze zaškrtnout, máte určitě k dispozici málo volného místa na pevném disku.

Režim spánku ve Windows

Vlastníte-li starší základní desku nepodporující rozhraní ACPI, ale starší APM, objeví se ještě karta Vylepšené řízení spotřeby. ACPI tuto funkci používá automaticky. Ve schématu nastavení napájení a v menu režimu spánku vyberte čas, po jehož uplynutí dojde k přepnutí do režimu spánku.

Režim spánku ve Windows

Přepnutí počítače do režimu spánku

Přes tlačítko Start vyberte příkaz Vypnout počítač. V menu pak vyberte, co chcete s počítačem udělat. Podržíte-li klávesu Shift, změní se tlačítko Úsporný režim na Režim spánku.

Zítra vám popíšeme dva zajímavé české programy, které se starají o kompletní vypnutí počítače po uplynutí určité doby.

<-- Úspora - díl první

Úspora - díl třetí --> 

 

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Najdete na iDNES.cz