Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I váš počítač musí vzdorovat novým hrozbám. Víme, jak se jim bránit

aktualizováno 
Na domácí uživatele připojené k internetu čeká řada nebezpečí. Podvodníci se nově zaměřují na cílené krádeže identit a on–line hráče počítačových her. Využívají zvyšující se výskyt malwaru a nové zranitelnosti softwaru. Poradíme vám, čím se bránit.

Nebojte se připojit k internetu. Budete–li vybaveni správnými a spolehlivými bezpečnostními programy a nebudete klikat na všechny odkazy, zvýšíte svoji bezpečnost.

V dobách minulých se škodlivé programy, tzv. viry, trojské koně a další záludné softwarové kódy šířily především pomocí disket a později na CD discích. V současnosti, kdy je celosvětová síť dostupná stále více počítačům, se tvůrci těchto hrozeb zaměřili především na internet a elektronickou poštu. Stále si však berou na mušku především operační systémy Windows, které vládnou na stolních počítačích většiny uživatelů, a internetové servery. Dejte si pozor na nové hrozby pocházející z internetu.

Většina českých uživatelů používá antivir
V srpnu proběhl na serveru Stahuj.cz průzkum (zúčastnilo se ho téměř 4 tisíc respondentů), který odpověděl na otázky, jak čeští uživatelé vnímají virové hrozby. Podle výsledků má na svém počítači antivirový program téměř 98 % uživatelů, ale přesto se více než tři čtvrtiny českých uživatelů obávají nákazy některou z počítačových infiltrací. Je vidět, že antivir konečně patří mezi standardní výbavu PC. Avšak pouze antivir nestačí. Také firewall je důležitým prvkem ochrany počítače a podle průzkumu ho používá 83 % lidí. V drtivé většině se jedná o softwarové řešení, tedy osobní firewall. Obavu z napadení virem má 74 % uživatelů, a to i přesto, že svůj počítač chrání nějakým bezpečnostním řešením. Možná je to i z důvodu, že virovou infiltraci nějakého typu mělo na svém počítači 88 % účastníků průzkumu. Nejčastěji jsou počítače napadány prostřednictvím e-mailu a internetu. Zapomenout však nelze ani na fyzické šíření, a to například pomocí v poslední době oblíbených USB klíčů. Průzkum také zjistil, že 57 % uživatelů každý den do schránky přijde až 10 spamů (nevyžádaný e-mail), 16 % uživatelů musí dokonce každodenně mazat až 19 zpráv.

Rizika rostou
Před hrozbami z internetu ostatně varuje i společnost CA (poskytovatel softwaru pro správu informačních technologií). Mezi nebezpečí patří cílené krádeže identit, vzrůstající rizika plynoucí ze síťových her, dvojnásobný výskyt malwaru a nové zranitelnosti softwaru. Nálezy ve zprávě společnosti CA jsou důležité zejména proto, že žádný počítač, operační systém či software není absolutně odolný vůči útokům, jimž se uživatelé nevědomky vystavují. Dále bylo zjištěno následující:

   
 1. Vykrádání účtů pro síťové hry se stane ziskové stejně jako vykrádání bankovních účtů.
 2. Cílený phishing bude růst současně s růstem krádeží identit.
 3. Výskyt malwaru letos meziročně vzroste o 132 %, hnacím motorem jsou trojské koně.
 4. Mozilla Firefox se už nebude považovat za bezpečnější než Microsoft Internet Explorer a Apple Mac OS X za bezpečnější než Microsoft Windows.
 5. Kybernetické zločiny budou více používat kombinovaný přístup pro tvorbu a distribuci malwaru.
 6. Skupiny internetového zločinu budou více vypadat jako legitimní softwarové společnosti.
 7. S tím, jak se rozmáhají botnety (bot network), roste riziko toho, že budou útočníci (botherders) používat informace o chování oběti a nabízet demograficky orientovaný marketing.
 8. S tím, jak se adware a hijackers stahují do ústraní, začínají dominovat trojští koně a „downloaders”.
 9. Útočníci se více zaměří i na nízkoprofilový, ale užitečný software, jako je Adobe Acrobat Reader a Macromedia Flash, aby více zneužili jeho bezpečnostní díry.
 10. Komunitní servery jsou pro útočníky díky svým bezpečnostním nedostatkům velmi atraktivní.

Jak si mohu chránit počítač?
Prvním krokem k ochraně systému Windows jsou aktualizace. Nezapomínejte instalovat Service Packy a hotfixy, které vycházejí pravidelně každou první středu v měsíci. Dalším krokem je nainstalování kvalitního antiviru a spolehlivého firewallu. V neposlední řadě je dobré si nainstalovat antispywarový a antispamový nástroj. Dokonce však ani po instalaci tohoto softwaru nebudete v bezpečí. Programy sice dokáží zachytit řadu hrozeb, ale nemohu znát všechny. Proto doporučujeme nenavštěvovat stránky s warezem, cracky či erotickou tematikou. A pokud je navštěvujete, tak neklikejte na vše, co vidíte. Zde všude se totiž nachází a na vaši návštěvu čeká škodlivý software. Nejčastěji v podobně kódů ukrytých ve stránkách (které nemusíte ani postřehnout) a také vyskakovacích oken či falešných internetových adres. Při surfování internetem neotvírejte podezřelé e–maily, on–line bankovnictví používejte obezřetně a vždy se přesvědčte, zda se opravdu nacházíte na pravém formuláři pro zadání vstupních dat. V neposlední řadě si šifrujte citlivá data, předejdete tak jejich zneužití jiným uživatelem.

Antiviry: AVG 6.0

Antiviry: Avast! Home – freeware, AVG 7 - freeware, NOD32 Standard Edition – trial či AntiVir PersonalEdition Classic – freeware.
Přehled antivirů včetně popisů.

Firewally: ZoneAlarm - freeware, Sygate Personal Firewall - freeware, Jetico Personal Firewall - freeware či Norton firewall.
Přehled firewallů včetně popisů

Antispywary: Spybot – freeware, Ad-Aware – freeware či Windows Defender – freeware.
Přehled antispywarů včetně popisů.

Antispamy: K9 – freeware, SpamBayes – freeware, SpamPal – freeware, Spamihilator – freeware.
Přehled antispamů včetně popisů.

   Několik tipů, jak hrozbám na internetu čelit
 1. Všechny počítače v domácnosti by měly obsahovat software proti virům, spywaru a spamu.
 2. Používejte osobní firewall a naučte se ho nakonfigurovat i pro použití při síťových hrách.
 3. Udržujte veškerý software aktuální.
 4. Zálohujte data.
 5. Používejte panel nástrojů proti phishingu.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz