Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I vy můžete řídit 80 let staré české letadlo

aktualizováno 
Před půl rokem byla naše redakce u toho, když se do vzduchu vznesl po desítkách let letoun Avia BH-5, respektive jeho replika. Nyní, po půl roce jsme měli možnost vyzkoušet práci nadšenců, kteří přenesli tento historický stroj do virtuálního světa Microsoft Flight Simulatoru.

Model letadla Avia BH-5 pro MFS | foto: Štěpán Obrovský

Nahodit motor, odstranit klíny od kol, rozjet se, přitáhnout řídící páku a vznést se do vzduchu s historickým strojem Avia BH-5. To již není jen výsada lidí, kteří se na obnově tohoto letounu podíleli.
Od tohoto měsíce se totiž může podobným pocitem opájet každý uživatel programu (i v demoverzi) Microsoft Flight Simulator (MFS). A to zadarmo.

Simulátor letadla Avia BH-5 je k dispozici ke stažení zcela zdarma. Více informací o projektu zde. Soubory ke stažení včetně demoverze MFS jsou zde.

222 dní práce

Poděkovat mohou lidé mladému nadšenci Štěpánu Obrovskému , který v poměrně krátké době připravil model tohoto letounu a ve spolupráci s dalšími mu vdechl maximální možnou realističnost.

Vše začalo 1. května tohoto roku, když Štěpán odpověděl na nabídku Milana Mikuleckého, který je součástí týmu kolem reálné repliky letadla. „Musím říct, že historická letadla a hlavně ta československá se mně hodně líbí a je to velký zážitek vidět ve vzduchu zase letadlo, které bylo jedno z prvních vyrobených v Československu.,” vyznává se Obrovský.

Zcela na začátku bylo nutno dostat dokumentaci a nafotit letadlo. Pak došlo na vytváření samotného 3d modelu a programování funkce přístrojů. To byl docela oříšek. “ Nejtěžší bylo asi udělat tzv. umělý horizont (černý přístoj na pravé straně palubní desky) a také to, aby se správně zobrazovaly doplňky na zemi,” přiznává mladý nadšenec.

První fáze návrhu modelu letadla Avia BH-5 pro MFS Model letadla Avia BH-5 pro MFS již začíná vypadat jako letadlo Základní model letadla Avia BH-5 pro MFS

Velkou práci také dalo vyladit letovou dynamiku, tedy to, jak se model chová ve vzduchu. Je to proto, že Microsoft k této části dodává poměrně sporadickou dokumentaci. „A tak se musí hlavně hledat na různých fórech. Co je hodně depresivní, že i když nastavíte všechno přesně podle skutečného letadla, tak v MFS to třeba ani nevzlítne. Ale myslím, že virtuální BH-5ka se v normálních režimech letu celkem věrohodně shoduje s její větší sestřičkou,” vysvětluje Obrovský.

Virtuální letadlo Avia BH-5 letí

Zvuk je opravdový

Při tvorbě modelu pro MFS se objevil problém s realističností zvuku motoru. Bylo sice možné využít zvuky letadel, které se již v MFS nacházejí, ale ani jeden z nich. “Nejdříve jsme zkoušeli  nahrávat zvuk na celkem dobrý headset, ale dopadlo to příšerně. Výsledek neměl dostatečně kvalitní basy a ani výšky,” popisuje autor anabázi se zvukem. “Proto jsem potom napsal Adamu Klášterskýmu, o kterém jsem věděl, že je zvukař, jestli by mně nepomohl s nahráním, protože jsem na to neměl ani techniku a ani zvuku moc nerozumím.,” pokračuje Ostrovský.
Nakonec se podařilo specifický zvuk motorů nahrát. “Zvuk jsme nahrávali zároveň na tři zařízení: kameru s externím mikrofonem, mikrofon připojený k notebooku a na jedno zařízení s kvalitním mikrofonem s velkým rozsahem,” uzavírá autor.

Zkusit to může každý

I když se jedná o velmi náročnou práci, může ji podle Štěpána Obrovského zvládnout i laik.  Určitě mu však pomůže, pokud bude mít určitý přehled o aerodynamice, používaných materiálech a obecně o letadlech. “Hlavní je si určit jak kvalitní model chci, aby vznikl a snažit se dodržet tuto nastavenou laťku,” radí nakonec.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Najdete na iDNES.cz