IDC: Český trh v oblasti IT rozhodně nestagnuje!

Zajímá vás vývoj na trhu informačních technologií v České republice v minulém roce a rádi byste věděli, jaká nás čeká v této oblasti budoucnost? Chcete ověřené informace, pocházející od výzkumníků renomované společnosti? Pak jste na pravém místě...

Zajímá vás vývoj na trhu informačních technologií v České republice v minulém roce a rádi byste věděli, jaká nás čeká v této oblasti budoucnost? Chcete ověřené informace, pocházející od výzkumníků renomované společnosti? Pak jste na pravém místě...

idcJaká jsou fakta? V roce 2001 činily celosvětové výdaje do nákupu informačních technologií přibližně 1,100 miliard amerických dolarů, přičemž podíl západní Evropy na tomto objemu činil 27,9 % - což činí asi 307,2 miliard. Oproti tomu byl podíl střední a východní Evropy vskutku minimální a činil pouze 1,2 % z celosvětového objemu. To představuje částku 13,1 miliardy dolarů. Ze statistiky dále vyplývá, že v porovnání jednotlivých trhů ve střední a východní Evropě zabírá Česká republika 15 % podíl, což ji v celkovém pořadí řadí na třetí místo. První místo s 26 % podílem obsadilo Rusko, které s 21 % následuje Polsko. V porovnání výdajů do informačních technologií v rámci střední a východní Evropy v poměru k HDP a výdajů do IT na osobu však Česká republika zaujímá bezkonkurenčně první místo, a to poměrně vysoko nad celosvětovým průměrem.

O tom, že středoevropský a východoevropský trh IT nestagnuje, svědčí i struktura výdajů do oblasti informačních technologií. Tzv. jednouživatelský hardware, který je představován osobními počítači, notebooky a nesdílenými tiskárnami, tvoří v této struktuře podíl 40,3 %. Víceuživatelský hardware, tj. síťové servery a tiskárny, má podíl 10,2 % a síťová infrastruktura 8,2 %. Pozitivní informací je, že významnou část výdajů představují investice do software a IT služeb. V tom prvním případě činí podíl 16,6 % a v druhém celých 24,7 %. Samotná Česká republika vstoupila do kvalitativně nové fáze růstu a v oblasti hardware se projevuje jako velmi vyzrálý trh. Software a IT služby zde tvoří nejdynamičtější segmenty trhu. Celková částka výdajů na informační technologie v České republice v roce 2001 činila 1,9 miliardy dolarů a předpokládá se, že tento rok se podaří překročit hranici 2 miliard dolarů. V regionálním kontextu byl trh v České republice více dynamický než v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, přičemž trh ve všech zemích regionu rostl více než v zemích Evropské unie. Překvapivý je v této souvislosti fakt, že v roce 2001 bylo prodáno 62 tisíc notebooků, přičemž vedoucí značkou idcbyla společnost Acer, následovaná společnostmi Compaq a Hewlett-Packard. Z více než 50 % se jednalo o tzv. „low-end“ modely.

Podle předpovědi společnosti IDC na rok 2002 určené pro Českou republiku bude mít nedávno uskutečněné spojení firem Compaq a Hewlett-Packard na tyto společnosti krátkodobě negativní dopad, přičemž by zde mohl vzniknout prostor i pro konkurenční společnosti. Také trh v oblasti notebooků již sice nebude tak dynamický jako doposud, ale i přesto bude patřit mezi nejdynamičtější segmenty. Co pravděpodobně potěší příznivce operačního systému Linux, je předpoklad, že výrobci serverů budou tento systém stále značně podporovat, ale pravděpodobně v průběhu tohoto roku ještě zdaleka nedosáhne maxima svého potenciálu.