IFA 2003: Modrý laser, HDD kamery a digitální děla

Technologie Blu-Ray pro záznam videa klepe na vrátka, gigabytová média velikosti mince pro mobilní zařízení už jsou tu! Je budoucnost digitálních kamer v miniaturních pevných discích? Na veletrhu IFA 2003 v Berlíně uvidíte profesionální zrcadlovky i digitální šperky.

Předchozí zpravodajství:

  • IFA 2003: DVD za hubičku, internetová lednička realitou
  • V prvním průvodci jsme si povídali o DVD, ale vývoj běží kupředu mílovými kroky. Společnosti JVC, Samsung a Sony vystavovaly domácí rekordéry, které k nahrávání videa používají tzv. modrý laser a vysokokapacitní optická média. Jednovrstvý Blu-Ray disk je velký jako klasické cédéčko nebo DVD, pojme však přibližně 25 GB dat. To odpovídá dvěma hodinám záznamu v HDTV kvalitě (rozlišení 1920x1080, formát MPEG-2, datový tok 36 Mbps). Ačkoliv je tato technologie velkým příslibem do budoucna, odborníci upozorňují, že Evropa se jí dočká nejdříve v roce 2005. Důvodem je dosud prakticky neexistující podpora vysílání ve formátu HDTV v evropských zemích. Osobně si myslím, že technologie Blu-Ray by v současnosti našla uplatnění i v našich "PALových" krajích. Vzhledem ke kapacitě disků by posloužila lépe než domácí DVD rekordéry. Z ceny přístrojů ale mrazí: Sony prodává v Japonsku svůj BDZ-S77 za v přepočtu 130.000 korun.

    Sony Blu-Ray rekordér BDZ-S700

    O Philipsu jsme se zmiňovali již v prvním zpravodajství z veletrhu IFA, ale nizozemský gigant toho předvedl mnohem více. Například jeho miniaturní optická média s průměrem 3 cm a kapacitou 1 GB, která vycházejí právě z Blu-Ray, patrně již brzy uvidíme v zařízeních spotřební elektroniky. První využití je již realitou - mechanika s médiem formátu PC Card (na obrázku). Zájem o technologii Portable Blue projevila společnost Sony. Od ní si Philips na oplátku vyžádal specifikace paměťových karet Memory Stick, jimiž hodlá vybavit produkty řady Nexperia (set-top boxy, LCD TV, mobilní telefony apod.).

    Portable Blue

    Málem jsme zapomněli na jedno významné prvenství - Philips zatím jako jediný ze světových elektronických velmocí představil stolní DVD/DivX přehrávač. Model DVD 737 čte všechna média kromě DVD-RAM, přehrává DVD/VCD/SVCD, DivX 3.11, 4.x, 5.x a MPEG-4 video, umožňuje prohlížet obrázky v JPEGu a poslouchat MP3. Zajímavou zprávou je možnost stažení nových verzí firmware. Cena není na značkový výrobek zase tak přehnaná, měla by se pohybovat kolem 165 euro. Zdalipak budou holandského příkladu následovat i ostatní, třeba takový Panasonic, který již podporuje původní kodek MPEG-4?

    Philips DVD/DivX přehrávač DVD 737

    A když už jsme se dostali k pohyblivému obrazu, přejdeme plynuje k videokamerám. V Berlíně pochopitelně nemohly chybět nejnovější výkřiky poslední módy - tedy kamery bez pásků. Osmicentimetrová MiniDVD se blýskala například u firmy Hitachi, která předváděla DVD kamery třetí generace. Ačkoliv je přístup k datům na médiu mnohem rychlejší a flexibilnější než na pásce, kapacita hovoří proti. Pouhých 36 minut na oboustranný disk v nejvyšší kvalitě je opravdu málo. Při standardní kvalitě (tedy polovičním rozlišení) jsou to sice již dvě hodiny, ale to už se DV kodeku opravdu nemůže rovnat. Kdo chce s videem dále pracovat, nemá jinou možnost.

    DVD kamkordér Hitachi

    To už vypadají lákavěji jiné hračky: Samsung přivedl k životu řadu videokamer Digital Gadget. Není tu ani pásek, ani DVD, nýbrž miniaturní pevný disk (ale říkejte výměnnému disku pevný...) Microdrive s kapacitou 1,5 GB. Kapesní přístroje mají 10x optický zoom, pracují s rozlišením VGA (tedy 640x480 bodů) a snímkovou frekvencí 30 fps. Podle nastavení kvality lze natočit 66-400 minut videa. Kromě toho umí Gadgety také zaznamenávat statické fotografie, přehrávat i nahrávat hudbu ve formátu MP3, zastanou funkce webkamery a externího disku a poslouží i jako čtečka paměťových kater Memory Stick. K dispozici jsou tři modely: ITCAM 5, 7 a 9. "Sedmičková" kamera má nad standard analogové vstupy a výstupy (!), "devítkovou" pak dostanete ještě se stolní kolébkou a dálkovým ovládáním. Cena by se měla pohybovat někde kolem tisíce euro (cca 32.000 Kč).

    Samsung ITCAM Samsung ITCAM 9 se stolní kolébkou

    Fotografy musela potěšit přehlídka již dříve ohlášených digitálních zrcadlovek, které se buď na trhu objevily nedávno, nebo na pulty obchodů vstoupí co by dup. Zaslouženou pozornost sklidilo profesionální dělo pro platformu 4/3 E-1 od Olympusu (preview zde), osmimegapixelový kanón Sony DSC-F828 se čtyřbarevným filtrem (k nahlédnutí zde), či Nikon D2H, zrcadlovka s bezdrátovou komunikací pomocí WiFi (o ní jsme psali tady).

    Olympus E-1

    Novinkou společnosti Canon je digitální zrcadlovka EOS 300D. Koncept vychází z kinofilmového přístroje EOS 300V. Tělo je osazeno CMOS snímačem s rozlišením 6,3 megapixelů, elektroniku řídí moderní obrazový procesor Digic. Zrcadlovka nabízí sedmibodový autofokus, měření expozice pomocí 35 různých zón a dovede snímat rychlostí 2,5 obrázku/sec. Nyní jedna velmi povzbuzující zpráva: Samotné tělo má stát přibližně 1.100 euro, komplet s objektivem f:18-55 mm (29-88 mm ekv. ke kinofilmu) a světelností 3,5-5,6 potom 1.200 euro. Použít lze všechny objektivy řady EF. Digitální EOS pod 40 tisíc korun, to by bylo velmi příjemné.

    Canon EOS 300D

    Na úplně opačném konci spektra stojí šperk v podobě fotoaparátu Minox DD1. K tomuto foťáčku se těžko hledá nějaké přirovnání, snad jen - miniaturní UFO. Kolibřík s průměrem 7,5 cm váží 120 gramů. Rozlišení CMOS čipu činí 2,1 megapixelu (interpolováno na 3 MP). Expozice je plně automatická, obrázky jsou ukládány do interní paměti, která má kapacitu 32 MB. Minox dokáže natáčet i video v rozlišení 320x240 bodů. Postrádá barevný náhledový displej, místo něj má na zadní stěně jen malé segmentové LCD. Nechybí ovšem průhledový optický hledáček ani blesk. Cena tohoto futuristického výstřelku je 200 euro, tedy kolem šesti tisíc korun českých.

    Minox DD1

    Trilogii z veletrhu IFA 2003 završíme v pátek, kdy se zaměříme na přenosná multimediální zařízení a hudební přehrávače. Čtěte zde!