Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

  0:15aktualizováno  0:15
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je velkým krokem vpřed, nedostatky předchůdce napravil a přišel s několika pěknými vylepšeními.

Nový Yoga Book C930 se otevírá na zaklepání. | foto: Koláž Tomáš Hegedüš, Technet.cz

Modelová řada Yoga Book od Lenova má novou verzi C930 a nejvíce zaujme funkce zaklepání. S ohledem na to, jak jsou Yoga Booky tenké, si v Lenovu řekli, že je třeba najít šetrný způsob rozevření přístroje. Na C930 proto stačí dvakrát jemně zaklepat a sám se vám otevře.

Notebook, nebo tablet. S Yoga Book to řešit nemusíte, umí být obojím

Lenovo nový model vystavilo na německém veletrhu IFA jako „nejtenčí laptop s dvojitým displejem a e-ink klávesnicí“ a titul lze brát jako výstižný popis. S tloušťkou necelého centimetru (9,9 mm) působí jako robustnější digitální sešit, čemuž odpovídá i váha 775 gramů. Kromě standardního displeje o 10,8 palcích jeho druhou polovinu tvoří e-ink displej, který se dokáže přeměnit v multifunkční klávesnici (podobně jako v modelu, který jsme testovali předloni).

Oproti předchozí generaci nemá klávesnice zpoždění a píše se na ní plynule s příjemnou vibrační odezvou (ta je cítit podstatně více, pokud hybrid držíte v ruce). Na výběr je až mezi třiceti jazykovými variacemi, přičemž přepnutí mezi nimi trvá několik sekund.

Virtuální klávesnici lze přeměnit na kreslící plochu, na kterou můžete psát či kreslit přiloženým stylusem. Ten s Yoga Bookem komunikuje přes Bluetooth a můžete proto kreslit například vedle na papír a vaše výtvory se zobrazí na displeji. Tužka sosá energii z malé AAAA baterie s uvedenou výdrží kolem 300 hodin.

Yoga Book můžete přeložit o 360° a využít třetí funkci e-ink displeje jako čtečku textu s příjemným displejem a trochu méně pohodlným držením. Číst si můžete nejméně 8,5 hodiny, což je výrobcem uváděná provozní výdrž baterie v klasickém režimu. Při používání pouze e-ink displaye (jako čtečka) spotřeba klesá a Yoga vydrží déle.

Určen pro všechny

Oba displeje jsou spojeny vícečlánkovým pantem, který umožňuje rozložit Yoga Book do všech myslitelných poloh. Tady se změna oproti předchozím generacím neděje. Novinkou je již zmíněné otevření na zaklepání. Úsměvná vychytávka funguje díky slitině s tvarovou pamětí, která při přepólování jedné z dvojice magnetů lehce odstřelí oba displeje od sebe.

Nový hybrid tabletu a laptopu

Kromě vzhledu potěší Yoga Book i uši dvojitým repráčkem s Dolby Atmos. Nechybí čtečka otisku prstů, připojení k LTE, nově krytka web kamery a dva USB-C porty. Modely vyjdou ve dvou barvách: šedavě stříbrné a nově také krémově bílé „mica“.

Nový model Yoga Booku je podle Lenova určen pro všechny a nezaměřuje se na určité skupiny (jako například Legion). Koupit si ho proto mohou v říjnu všichni, kdo za něj zaplatí startovací cenu 999 eur (cca 25 700 korun).

Yoga s artritidou

Název řady Yoga evokuje ohybatelné hybridy laptopu a tabletu, ale jak na IFA Lenovo ukázalo, nemusí jít jen o ně. Kromě C930 uvedlo i model C730, což je první Yoga, která není konvertibilní.

IFA 2018

Zkušební model vyvinulo Lenovo poté, co zjistilo, že téměř tři čtvrtiny využívá Yogu zejména v notebookové poloze a pouhá čtvrtina preferuje složení do tabletu.

Yoga C730 je tenká 11,9 milimetru, což je podle firmy nejnižší rozměr, aniž by bylo nutné ubírat na výkonu. Uvidíme, co nám Lenovo představí příští rok. Displej je má 15 procent vyšší maximální jas než předchozí generace a může se pochlubit i větší kapacitou baterií. Na jedno nabití vydrží deset hodin a díky turbo technologii stačí hodina nabíjení doplnit 80 procent baterie.

Náklady na cestu autora hradila společnost Lenovo.

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Najdete na iDNES.cz