Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Imagine Cup zná semifinalisty. Česko nepostupuje, Slovensko ano

  19:11aktualizováno  19:11
Český tým DIP se ve studentské soutěži Imagine Cup věnované tentokrát životnímu prostředí neprobojoval mezi 12 nejlepších. Slovenský projekt Houskeepers však postupuje dál.

Imagine Cup je klání mladých technologů a inovátorů, které každoročně pořádá společnost Microsoft. Jedná se o největší studentskou soutěž svého druhu na světě. Loni se český tým SilentBooks probojoval až do semifinále. Letos to nevyšlo.

Projekt DIP (Disaster Prevention System) však pokračuje dál. "Ačkoliv naši nepostoupili, důležité je, že program pro předcházení následkům živelných katastrof bude v Česku fungovat," říká Dalibor Kačmář ze společnosti Microsoft. Více se o programu DIP dočtete zde a v chystaném článku.

Imagine Cup 2008
Český tým DIP - Tomáš Kocyán, Dalibor Janckulík, mentor týmu Jan Martinovič, Petr Heinz

Naděje České republiky však ještě zcela nepohasly. Ve hře Hoshimi máme dokonce dva zástupce. Gold Fusion tým je v průběžném pořadí druhý. Na celkové výsledky si musíme počkat do úterý. Více si o projektu Hoshimi, jehož výsledky by měly pomoci při boji proti nemocem, můžete přečíst zde.

Imagine Cup 2008
Lukáš Perůtka a Imrich Živčák bojují v projektu Hoshimi.

Mezi dvanáct semifinalistů v kategorii Softwarový návrh (Software Design) postoupilo i Slovensko s projektem Houskeepers. Program je zaměřen na úsporu elektrické energie v domácnostech. Pomocí měřících zařízení monitoruje dění v rámci bytu nebo domu. Uživatel může z databáze vybrat nebo sám nadefinovat všechny spotřebiče, které používá. Program následně sleduje a graficky znázorňuje jejich spotřebu i když jsou například v takzvaném "sleep módu" (typicky u televize, videí, hifi věží apod.). Takovéto spící zařízení dokáže v době, kdy nejsou používána úplně vypnout. Data mohou uživatelé sdílet mezi sebou i s poskytovatelem služby.

Imagine Cup 2008
Slovenský tým chvíli poté, co postoupil do semifinále. Mentorkou týmu je Mária Bieliková.

Mezi nejzajímavější semifinálové projekty patří australský SOAK - Smart Operational Agriculture toolKit. Ten dokáže na základě požadovaného využití (tj. podle plodiny) zemědělské půdy pohlídat její správné obhospodařování. Pomocí senzorů jsou sledovány parametry půdy (teplota, vlhkost, atd.) a ty jsou programem následně vyhodnocovány. Uživatel si podle GPS na mapě vybere daný pozemek, na kterém se mu graficky zobrazí stav zavlažení další parametry. Software dokáže pracovat i se vstupy jako je předpověď počasí a podle nich regulovat zálivku. Nejsou-li srážky dostatečné, dá povel k přísunu potřebného množství vody.

Imagine Cup 2008
Prostředí programu SOAK. Existuje samozřejmě i verze pro zařízení s Windows Mobile.

Velmi efektní a zároveň efektivní vzdělávací software předvedlo Chorvatsko. Systém shromažďuje a třídí ekologicky zaměřené informace a parametry o jednotlivých zemích. Umožňuje jejich porovnávání a práci v týmu. K projektu nazvanému The Wall of Ballance vyvinuli chorvatští soutěžící i speciální rozhraní, kdy výstup je promítán na bílou zeď a ovládán gesty uživatele.

Rusko postoupilo do semifinále s projektem Vigil. Ten má pomáhat hasičským sborům při boji proti požárům. Dokáže simulovat rozšíření i možnost potlačení ohně za daných povětrnostních podmínek a typu okolí (les, louka, zástavba, typ terénu, atd.). Navrhuje strategii postupu při hašení. K tomu využívý GPS data z daného místa, satelitní snímky, předpověď počasí i jeho aktuální stav. Systém tak umí rychle předpovědět možné šíření ohně. S jeho pomocí lze kalkulovat předpokládané škody a vyhodnocovat navržené strategie postupu.

Mezi dvanáct semifinalistů se zařadila i Francie s projektem Smart Cooking. Za použití RFID kódů navrhuje a umožňuje online objednat daný typ zboží tak, aby nevznikalo zbytečné množství odpadu. Postoupil i singapurský program pro záchranu korálových útesů nazvaný MamaGaia. Využívá miniaturní a levné čipy pro sledování a hlídání nejrůznějších parametrů vody (pH, slanost, teplota, atd.) v okolí korálových útesů.

Imagine Cup 2008
Český tým DIP při prezentaci před porotou

Imagine Cup 2008
Norský tým byl minimálně v jednom bodě opravdu dokonalý.

Imagine Cup 2008
Součástí Imagine Cupu je i vývoj her. Tentokrát samozřejmě na téma ochrana životního prostředí. Většina předváděných her připomínala staru dobrou Civilizaci s modernější grafikou.

Imagine Cup 2008

Imagine Cup 2008
Do finále souteže se v kategorii Embedded Devolpment probojoval polský projekt EcoPteron. Dálkově ovládaná samonaváděcí helikoptéra je vybavena kamerou s IR viděním a senzory pro měření nejrůznějších veličin (například skleníkových plynů, apod.). Veškerá data jsou bezdrátově přenášena do počítače k vyhodnocení.

Imagine Cup 2008
Zatímco přes den byla předváděcí místnost opuštěná, večer před vyhlášením prvních výsledků praskala ve švech.

Imagine Cup 2008
Soustředění slovenského týmu v zatím prázdné předváděcí místnosti

Imagine Cup 2008
Na Imagine Cupu natáčela i televize MTV

Imagine Cup 2008
Tým Orange Evil Mouse ve složení David Fišer a Marek Skotnica bojuje v projektu Hoshimi.

Imagine Cup 2008

Imagine Cup 2008
Prostředí hry Hoshimi

Imagine Cup 2008
Vyhlašování výsledků Joe Wilsonem z Microsoftu


Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz