Indie má světový rekord. Její raketa vynesla 104 satelity najednou

  • 34
Středeční start rakety Polar Satellite Launch Vehicle se povedl bez problémů a tento indický stroj vynesl na orbitu více než 100 satelitů. I když byly většinou miniaturní, nic to nemění na ustanovení nového rekordu.

Dosavadní rekord v úspěšném doručení satelitů na oběžnou dráhu drželi Rusové. Těm se v roce 2014 podařilo v jedné raketě vynést 37 družic. Tuto středu ráno je možná poněkud překvapivě překonali Indové. Indické raketě Polar Satellite Launch Vehicle, která je vysoká asi 44 metrů, se totiž podařilo dopravit na oběžnou dráhu 104 satelitů.

15.února 2017 v 05:53, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 11:29

PSLV-C37 Successfully launched Cartosat-2 Series Satellite along with 103 co-passenger satellites https://t.co/I4jhAcLcce https://t.co/LXID70aWf6

Tří vynesené družice patří Indii, 96 Spojeným státům a další Izraeli, Kazachstánu, Spojeným arabským emirátům, Švýcarsku a Nizozemsku.

Raketa vzlétla ve středu ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Kromě jednoho velkého satelitu nesla také 103 takzvaných minisatelitů označovaných jako CubeSaty, které váží méně než deset kilogramů a jsou velké asi jako topinkovač. Řada z nich se podle serveru SpaceFlightNow zařadí do flotily satelitů, které sledují vývoj počasí, aby bylo možné zlepšit předpovědi.

Hlavní satelit Cartosat 2D od Indické organizace pro výzkum vesmíru (Indian Space Research Organization) je těžký 714 kg a má sloužit ke snímkování Země. Menší satelity váží dohromady 664 kilogramů.

Satelity Dove americké společnosti Planet vynesla ve středu indická raketa Polar Satellite Launch Vehicle.

Nejvíce satelitů patří americké společnosti Planet. Ta novými 88 satelity pojmenovanými Dove doplní svou síť malých družic, které kolem Země krouží již od roku 2010. Nové satelity vybavené kvalitními fotopřístroji pomohou lépe pokrýt polární oblasti.

Spire Global má nyní díky úspěšnému startu na orbitě o 8 satelitů více než dříve. Její minidružice slouží například pro sledování lodí, které se dostaly z dosahu pozemních vysílačů.

Levnější Indie

Vynesení více satelitů v jediné misi snižuje náklady. To je výhodné pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. V posledních letech zaznamenal indický vesmírný program řadu úspěchů. V roce 2014 například dostala svůj stroj k Marsu, což se doposud podařilo jen Evropské kosmické agentuře, americké NASA a ruskému Roskosmosu.

Aktualizováno: Doplnili jsme fotografie oficiální tweet.

,