Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Instantní poslíčci – ICQ & kol.

aktualizováno 
I když na internetu funguje mnoho komunikačních protokolů, rodí se stále další, které mají odbourávat nevýhody původních sítí. Kromě samostatných komerčně využívaných komunikačních programů, mezi nimiž se v našich krajích nejvíce rozšířilo ICQ, vznikají produkty, které doplňují nabídku služeb velkých firem, jako např. Yahoo!, Microsoft či projekty otevřených vývojářských komunit.

I když na internetu funguje mnoho komunikačních protokolů, rodí se stále další, které mají odbourávat nevýhody původních sítí. Kromě samostatných komerčně využívaných komunikačních programů, mezi nimiž se v našich krajích nejvíce rozšířilo ICQ, vznikají produkty, které doplňují nabídku služeb velkých firem, jako např. Yahoo!, Microsoft či projekty otevřených vývojářských komunit.

AIM

Podle abecedního pořádku je prvním komunikačním protokolem AIM, které přímo patří pod společnost AOL (Americe Online). Zejména ve Spojených státech se tato služba těší díky systematickému marketingu velké oblibě. Oficiálním programem sloužícím ke komunikaci skrze AIM je Instant Messenger ve verzi 5.5. Přestože AOL nabízí kromě tohoto komunikátoru i kompletní balíčky, mezi nimiž dominuje služba, jejíž součástí je kromě software AOL 9.0 i broadbandové připojení, zabírá Instant Messenger permanentně okolo 15MB operační paměti.
Prostředí sice působí intuitivně, ale reklamě, stejně jako ostatním nežádoucím informacím, se nevyhnete. Na druhou se pro mnoho lidí stává nepostradatelným díky provázanosti s ostatními službami AOL a podporou audio/video přenosů v rámci tohoto protokolu.

Gadu-Gadu / Tlen

Oba tyto klienty mají společné jedno základní specifikum, tedy původ; oba pocházejí z Polska, které se stále více projevuje jako počítačová velmoc. Proč také používat americké programy vnucující reklamu, případně obcházet použitím alternativního klienta pro daný protokol, lze-li vytvořit vlastní protokol a s ním i plně lokalizovaného klienta? Sice je pravdou, že tyto klienty se podobají starším verzím ICQ s méně možnostmi, ale možná právě menší systémová náračnost a jednoduché ovládání z nich dělá pro polskou klientelu optimální možnost. Přestože na oficiálních stránkách není možné nalézt anglické či jiné jazykové mutace, rozšířily se díky podpoře ze strany univerzálních komunikátorů i za hranice Polska.

ICQ

Ještě dnes znamená pro řadu uživatelů ICQ, neboli „I seek you“, synonymum pro komunikační software mezi dvěma osobami. První verze byla vypuštěna v roce 1996 a od té doby doznává program značného vývoje. Mimo jiné vznikla kvůli přílišné robustnosti ICQ i odlehčená Lite verze, která se dnes těší ještě vyšší oblíbenosti.
Do programu se již začala promítat i skutečnost, že firmu ICQ před nedávnem skoupil magnát AOL. Lze to vypozorovat i z toho, že kromě zpráv ICQ podporuje od verze 2003b tento komunikační software i zasílání zpráv AIM uživatelům. Stejně jako AIM nabízí i ICQ možnost doplnit textovou komunikaci o audio či video chat, který je provázán s placenými službami jako třeba net2phone. Již dávno se v ICQ zabydlely funkce jako zasálání souborů nebo chatování více uživatelů. ICQ je možné používat i skrze webové rozhraní.

Jabber

Jabber je počinem původně studentské vývojářské komunity, která pociťovala potřebu stát se nezávislou vůči komerčním produktům. Rovněž smýšlení uživatelů tohoto protokolu je podobné; velice oblíbeným se stal např. u CZFree komunity,která si zakládá na sdíleném internetovém připojení za ceny ne vyšší než činí náklady na zřízení infrastruktury, nebo uživateli/vývojáři různých opensource programů, jakými jsou např. DC++ nebo Mozilla. Na rozdíl od ostatních opensource projektů ale netrpí díky široké sponzorské základně, do níž patří i HP nebo IBM, nedostatkem prostředků např. na serverový hardware.

MSN

O implementaci MSN messengeru do operačního systému Windows se vedou spory již léta. Jedná se totiž o produkt Microsotu, který si do budoucna zajišťuje monopolní postavení. Přestože pro uživatele z toho plyne výhoda absence reklam, nepodařilo se zredukovat velikost zabírané operační paměti na rozumnou hodnotu. Zajištěna je spolupráce nejen s .NET, Hotmail a zpravodajstvím MSN, ale i s operačním systémem, který může být informován např. o nové zprávě a tuto informaci poskytnout na přihlašovacím okně uživatelů, samozřejmě jen za použití výchozího klienta, který mimojiné nabízí i pokročilé funkce jako telefonii mezi počítači nebo pořádání videokonferencí.

Yahoo!

Yahoo Messenger vznikl jako snaha rozšířit portfolio služeb největšího internetového hybatele, portálu Yahoo. Své příznivce hledá právě mezi uživateli ostatních služeb této korporace, jakými jsou třeba online hry, emailové nebo finanční služby. Projevuje se to také v samotném klientovi, který poskytuje bez jakéhokoli nastavování přístup k aktuálním zprávám na vybraných serverech (RSS), hodnotám vybraných akcií na burzách, předpovědi počasí nebo jednoduše spravovatelnému kalendáři. Podobně jako některé ostatní i Yahoo Messenger existuje v ryze internetové podobě, i když zatím pouze v betaverzi. Takže v případě nainstalované Javy nepotřebujete instalovat celý software, třebaže byste přišli o možnost audio/video doplněných rozhovorů.

V pokračování tohoto článku se podrobněji podíváme na jednotlivé programy zajišťující komunikaci skrze zmiňované protokoly.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Stáhněte si zdarma: hromadné nahrazení textu i strážce wi-fi

Ilustrační foto

Potřebujete-li změnit nějakou část textu v souboru, či ji jen vyhledat v několika desítkách souborů, potom použijte...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz