Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Integrovaný LCD displej rozšíří možnosti vaší klávesnice

aktualizováno 
Stále více uživatelům už nestačí stará dobrá klávesnice a žádají něco navíc. Dnes vám představíme dvě klávesnice se zabudovaným LCD displejem a jednu futuristickou klávesnici se speciální částí pro hráče.
Displej na klávesnici vás upozorní na nový email

První z dnes představených klávesnic je součástí desktopu Logitech Cordless Desktop MX 5000 Laser. Kromě klávesnice obsahuje ještě laserovou myš Logitech MX1000 Cordless Laser Mouse, kterou jsme testovali zde. Třetí součástí desktopu je mikropřijímač Bluetooth 2.0 EDR o němž se zmíníme později.

Dnešní práce s počítačem doprovází velké množství informací a oznámení, které vizuálně zahlcují monitor vašeho počítače a rozptyluje vás při práci. Může se přitom jednat například o upozornění na nový e-mail nebo zprávu v kecálku (IM), oblíbené hudební seznamy a internetové rozhlasové stanice, ale i některé další informace, jako je stav „caps locku“ a „F lock“ kláves, úroveň hlasitosti a vypnutí zvuku. Logitech se rozhodl přesunout tyto údaje na multifunkční displej, který je zabudovaný na horní straně klávesnice. Můžete se tak sami rozhodnout, kdy se na svá oznámení a stavové informace podíváte. K posunu informací na displeji vám přitom slouží čtyři tlačítka přímo pod displejem: nahoru, dolů, zpět a Enter.

 

Displej zobrazuje:

Palubní deska – Výchozí stránka displeje ukazuje název účtu aktivního uživatele Microsoft XP, čas a datum, které se automaticky synchronizují s počítačem, a dále teplotu pokoje. Tento údaj nás poněkud zarazil, protože se výrobce ve specifikacích nezmiňuje o žádném vestavěném teploměru. Buď tedy musí být k počítači připojen ještě nějaký externí teploměr, nebo je tím myšlena teplota procesoru. Kromě toho se zde zobrazují důležité informace týkající se klávesnice, například caps lock, F lock a stav baterie.

Hlavní nabídka – Po zmáčknutí tlačítka Dolů se ukáže hlavní nabídka, která obsahuje přidělení „chytrých“ kláves, hudební seznamy a rozhlasové stanice. Klávesnice má čtyři programovatelné „chytré“ klávesy, F9 až F12, které si můžete naprogramovat tak, že jejich podržením jednoduše spustíte požadovanou aplikaci. Je to podobné jako při programování autorádia. LCD a jeho ovládací prvky umožňují dostat se jedním stiskem na hudební seznamy populárních přehrávačů mediálních souborů, například iTunes, Windows MediaPlayer, Musicmatch a nové verze software Logitech MediaLife. Kromě toho také můžete přistupovat k hudebním kategoriím a tématům a vytvářet je prostřednictvím internetových rozhlasových stanic Musicmatch.

Stav přehrávání médií – Displej na klávesnici ukazuje, jak je upravována hlasitost. Zobrazuje také procento zvětšení pohledu, když uživatelé při prohlížení obrázku nebo dokumentu používají zoom.

Kecálek a e-maily – Displej trvale ukazuje oznámení o nových e-mailech a zprávách v kecálku a také váš status v Yahoo! Messenger a MSN Messenger. Bohužel není podporováno ICQ, což je vzhledem k jeho rozšíření velká škoda. Díky software Logitech SetPoint si můžete určit, ze kterých svých kontaktů chcete dostávat tato oznámení na vedlejší displej.

Kalkulačka – Jedno tlačítko na klávesnici spustí kalkulačku, která se objeví na LCD a ne na monitoru, čímž se zamezí jeho zahlcení. Vypočítané výsledky se automaticky ukládají do schránky počítače, aby je bylo možné vložit do tabulek, dokumentů nebo jiných počítačových aplikací. LCD displej ovšem není jedinou předností klávesnice.

Ovládání posunem prstu a modrý zub

Další jsou užitečné ovládací prvky, které dělají používání počítače pohodlnějším a efektivnějším. Levá strana klávesnice obsahuje ovládací prvky jako Hrát/Pozastavit, Stop, Dopředu, Zpět a Ticho. Stisknutím tlačítka Média spustíte aplikaci, jako je například software Logitech MediaLife. Přejížděním prstu po dvou přilehlých panelech se jednoduše ovládá hlasitost a zoom.

 

Pro připojení s počítačem využívá Logitech Cordless Desktop MX 5000 Laser protokol Bluetooth 2.0 EDR, který nabízí trojnásobnou rychlost proti předchozí verzi. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita s jinými zařízeními, která používají starší standardy Bluetooth. Z obyčejného počítače se tak může stát bezdrátový rozbočovač Bluetooth. S myší a klávesnicí Logitech vybavené Bluetooth můžete s headsetem s Bluetooth telefonovat pomocí voice-over-IP (VoIP), přenášet obrázky z telefonu podporujícího Bluetooth, poslouchat hudbu přes sluchátka Bluetooth a synchronizovat důležitá data mezi mobilním zařízením a počítačem. Klávesnice obsahuje synchronizační tlačítko, které umožňuje synchronizovat vaší kalendář a kontakty na počítači s mobilním telefonem nebo PDA. Při navrhování desktopu nebyla podceněna ani otázka napájení.

Na vybité baterie vás upozorní indikátor

Cordless Desktop MX 5000 Laser obsahuje také nabíjitelnou myš s baterií na bázi Lithium-iont, a dále nabíjecí kolébku. Klávesnice i myš jsou vybaveny vypínačem, díky němuž je možné prodloužit životnost baterií. Navíc jsou vybaveny integrovaným indikátorem stavu baterií, takže se vyhnete případnému překvapení způsobenému vybitými bateriemi.

 

Logitech Cordless Desktop MX 5000 Laser bude v Evropě a ve Spojených státech k dispozici v říjnu. Jeho doporučená maloobchodní cena činí 4.990,- Kč, což je proti konkurenčním desktopům s Bluetooth poměrně hodně, ale vzhedem k vestavěnému LCD displeji a dalším funkcím je tato částka ospraveditelná.

Klávesnice podřízená potřebám počítačových hráčů

Nad druhou klávesnicí zaplesá srdce spíše náruživého hráče počítačových her. Logitech se holedbá, že Logitech G15 je nejdokonalejší klávesnici pro hráče, kteří hraní PC her berou vážně. Klávesnice s futuristickým designem je prvním zástupcem rodiny řady G, čili periférií „herní třídy“.

Vyznačuje se vestavěným přídavným LCD displejem, 18 programovatelnými tlačítky a vyspělým softwarem, jenž usnadňuje nastavení vlastních příkazů pro jakoukoli hru. Podsvícený LCD displej s nastavitelným náklonem si můžete naprogramovat tak, aby zobrazoval podstatné informace týkající se hry nebo údaje z jiných aplikací, aniž by bylo nutné hru přerušovat. Díky spolupráci společnosti Logitech s výrobci her se letos dočkáme několika nových her, které budou podporovat zobrazování takových informace jako skóre, časy, zdravotní stav a zásoby munice na LCD displeji.

Naprogramujte si sami, co chcete zobrazit

LCD si navíc můžete ihned po vybalení z krabice naprogramovat tak, aby zobrazoval data z jiných aplikací, například oznámení o došlé poště, rychlosti CPU anebo dokonce informace z přehrávače médií bez toho, aby to nějak rušilo hru probíhající na monitoru. Díky sadě pro vývoj softwaru (SDK – software development kit), kterou naleznete na instalačním CD, si však bude moci napsat vlastní programy, které budou ovládat, jaké vybrané informace bude LCD displej zobrazovat. Když zrovna LCD displej nepoužíváte, můžete jej jednoduše zaklapnout, což je praktické především při přenášení klávesnice.

Makra zefektivní nakládání s kouzly ve World of Warcraft

LCD displej a software herní klávesnice Logitech navíc hráčům usnadňuje nastavení vlastních makro příkazů, které slučují nutnost stisknout více kláves do stisku jednoho tlačítka, aniž by jste museli opouštět hru. Na levé straně klávesnice Logitech G15 naleznete 18 plně programovatelných tlačítek, zvaných G-tlačítka, a tři tlačítka pro přepínání režimů: M1, M2 a M3.

V rámci jednotlivých režimů může být každé G-tlačítko naprogramováno tak, aby představovalo jinou sekvenci stisků kláves nebo makro, což znamená, že celkem je možné naprogramovat 54 různých příkazů. Můžete si tak naprogramovat G-tlačítka například pro přezbrojení na své oblíbené zbraně v Half-Life 2, zkrátit týmovou komunikaci v Counter-Strike nebo účinněji nakládat s kouzly ve World of Warcraft. Různé kombinace tlačítek si můžete programovat pro každou hru zvlášť a klávesnice G15 si přizpůsobí konkrétní výchozí nastavení pro danou hru při jejím spuštění.

Noční pařani ocení podsvícení klávesnice

Další vychytávkou, kterou ocení všichni, co paří po nocích, je posvícení klávesnice. To se aktivuje tlačítkem na klávesnici, které přepíná dvě úrovně jasu. Pokud je zapnuté posvěcuje spodní světlo písmeno na každé klávese. Stejně tak hráče nadchne přepínač herního režimu, po jehož aktivaci se zablokuje klávesa Windows. Takže nemůže dojít k tomu, že byste vypadli ze soustředění, pokud byste tuto klávesu náhodou stiskli. Kromě toho klávesnice obsahuje dva vestavěné USB porty s plnou rychlostí a umožňuje tak snadno připojit myš, náhlavní sadu nebo jiné periférie bez nutnosti obsadit všechny porty na PC.

 

Klávesnice Logitech G15 bude k dostání on-line a u maloobchodních prodejců ve Spojených státech, v Evropě a v částech Asie začátkem října. V ČR bude doporučená maloobchodní cena klávesnice 2.290,- Kč s DPH.

Netradiční klávesnice s vlčí stopou ve znaku

Logitech G15 však není zdaleka jedinou klávesnicí, která je zaměřená na hráče počítačových her. Pokud se vám nelíbí, pak by vás mohl zaujmout model s logem ve tvaru vlčí stopy Wolf Claw Type II Keyboard od singapurské společnosti PD Scientific. Sice nemá přídavný displej, ale co se týče designu je ještě futurističtější než Logitech.

Její levou stranu zabírá rozměrná kruhová klávesnice s velkými tlačítky jako ulitá pro vaší levou ruku. Intuitivně tak můžete ovládat pohyb postavy nebo měnit zbraně aniž byste odtrhli oči od monitoru počítače. Mezi další přednosti klávesnice patří měkké a tiché klávesy, takže nebude rušit své okolí zuřivým ťukáním a ani při delším intenzivním používání si neotlačíte prsty. Naopak je trochu nepraktické, že klávesnice nemá klasickou numerickou klávesnici. Všechna numerické klávesy jsou součástí levé kruhové klávesnice. Na toto řešení si budete muset chvíli zvyknout.

Pro práci s internetem máte k dispozici osm speciálních tlačítek a navíc se zde stejně jako u Logitechu setkáte se dvěma integrovanými USB porty. Pokud vás tato klávesnice zaujala a chtěli byste si jí pořídit, máme pro vás jednu nemilou zprávu. Klávesnice je k dostání pouze v Singapuru a stojí 79 USD. Je však možné, že by se mohla objevit i u nás, protože výrobce na svých stránkách hledá distributory pro Evropu.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Říjnové novinky společnosti Google
Nový reproduktor Google je jako koblížek. Notebook to umí s perem

Google Home má novou malou barevnou a velkou hi-fi verzi. Nový notebook s Chrome OS je přetáčecí a podporuje digitální pero. K tomu firma ukázala vlastní...  celý článek

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Nývlt Václav: Asus ROG Zephyrus
První Max-Q notebook vysune po odklopení displeje podvozek

První notebooky s koncepcí Max-Q od Nvidie míří na český trh. První bude Asus/ROG Zephyrus, hned po něm Acer Triton 700. Oba překvapí tichým chodem při...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.