Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Intel: dosažení 10 GHz? Proč, co s těmi současnými?

  1:33
Konečně se někdo v Intelu chytil za nos? Místo futuristických pohledů do budoucna výpočetní techniky užitečné produkty orientované na lidi, od slepé propagace hloupých gigaherz nyní skutečně přínosné nástroje a všestranně použitelné produkty? Po letech masové propagace a oblbování kupujících megahertzi a gigahertzi si někdo v Intelu přiznal chybu a je ochoten o ní otevřeně mluvit. Volné pokračování kauzy stolní PC versus notebook, tentokrát z pohledu viceprezidenta Intelu pod palbou dotazů.

Intel: Bill Siu, Vice PresidentIntel si začal klást správné otázky, respektive konečně se někdo u počítačového gigantu zamyslel a přestal věřit marketingovému oddělení. Závěr z vývojářské konference Intel Developer Forum totiž vyzníval dost jednoznačný. Jako by se Intel otočil zády ke svému mateřskému trhu - stolní PC a jejich procesory jako by už nebyly podstatné. Nanejvýš ještě jako vybavení pro domácnost. Mobilní procesory a servery se zdají být pro Intel podstatně nosnější. Naneshledanou, rychlý desktope! Dokonce si někdo dovolil zapochybovat o dosažení hranice běžného pracovního taktu 10 GHz do roku 2006...

Jako by to někoho zajímalo. Kolik běžných uživatelů, kteří zažívají s PC své první zkušenosti, využije možnosti obyčejného Pentia 4 nebo Celeronu na 1,5 GHz? Na konferenci se témata prezentujících od Intelu točila kolem mobilních produktů, vývoje úsporných technologií, "neviditelné" přirozené integraci bezdrátových technologií a serverových čipů, které budou páteří výpočetních center. Jako by úplně vypadl "obyčejný" stolní procesor.

Ačkoliv by právě naši redakci taková pozornost měla těšit, co si na tomto přístupu nehrálo s dřívější strategií Intelu, která se v zásadě vždy opírala o desktop jako hlavní generátor zisků a úspěchu. Kupodivu, vypadl možná stolní procesor jako hlavní a jediná nosná síla, nikoliv však stolní uživatel. Stolní procesor jako hybná sila zůstane i nadále, Intel se nezbláznil a neotočil se zády k trhu, který ho živí - jenom se změnil smysl a pohled na věc: Bill Siu, viceprezident Intelu, musel vysvětlovat vůči magazínu ComputerWire, co se vlastně skrývá za zjevnou změnou prezentace Intelu navenek, vůči svým hlavním zákazníkům, uživatelům desktopů.

Společnost prý interně absolvovala změnu zaměření. "V devadesátých letech, to byla perioda, kdy vše je dosažitelné a možné, s Internetem extrémně rostoucím." Nyní je doba jiná a společnost se musí vyrovnat s novou výzvou. "Není to jen větší, rychlejší, ale jak odhadnout, jak se budou používat. Ve skutečnosti se to točí okolo typických využití."

Slepice u Apple, vajíčko u SONY, přešlápnutí u Intelu

Jak budeme používat procesory Intelu? Hmm, Intel objevil bonanzu tam, kde ji jiní objevili již dlouho před ním - Apple, které jako první uvedlo počítač pro lidi a ne naopak, SONY s elektronikou pro všechny a ne pro pár vyvolených. Po letech úspěšného masového marketingu a ohromování lidí úžasnými čísly a až neuvěřitelným výpočetním výkonem, konečně se Intel zamyslel a zjistil, že daleko podstatnější než uvedení nejnovějšího modelu procesoru s xx gigaherzi bude odpovědět si na otázku (nebo nejprve vůbec se zeptat): "Co uživatelé chtějí? Co budou chtít? Co bychom mohli vytvořit, aby to chtěli?" Od výrobní strategie, zahlcení trhu, masového masírování konečně změna orientace, snad (?) konečně na uživatele a jeho potřeby - ne výkon, ale přínos.

A proto nynější orientace na mobilní technologie, na bezdrátovou komunikaci a na serverové produkty. Intel se neodvrátí od pracovního stolu (a zábavního koutku), ale vezme v úvahu nová využití procesorů - notebooky, sloužící jako bezdrátové terminály vysoce výkonným centrálním či decentralizovaným serverům a velkým databázím, mobilní zařízení od mobilních telefonů, přes handheldy po tablety, s bezdrátovým navázáním na informační zázemí Internetu a podnikových sítí, celkově přesun blíže k uživateli. Mobilní procesory, které s námi stráví více času nežli jen u pracovního stolu: StrongARM, alias také Intel procesor v handheldu, mobilní Pentium III s ultranízkým příkonem v tabletu, Pentium 4-M v notebooku, to vše připojené bezdrátově či občas vysokorychlostním drátem k serverům kdesi hluboko v srdci Internetu a informačních sítí, které poběží opět na Intel procesorech... Vidíte tam někde místo pro stolní počítač a jeho horký, hlučný procesor?

Desktop žije nadále, jen zpomaluje tempo

Intel se mění?Jak Siu upřesňuje, v žádném případě neznamená poupravení orientace opuštění stolních procesorů, jenom možné přibrždění vývoje (jedna z mála zmínek o možném zpomalení, jinak bylo vždy nepsaným pravidlem šířit optimismus a citovat Moorův "zákon" o zdvojnásobování výkonu po dvouletkách). Současné jádro s architekturou Netburst by tak mělo zcela jistě dosáhnout až 10 GHz, na možnostech a schopnostech architektury se nic nemění, nicméně možná nevyslouží za šest, ale spíše až za osm deset let, právě na (zpožděné) hranici 10 GHz. A možná to nebude nástupce současného Pentia 4 - zatím nazývaný Prescott - který by dosáhl taktu 10 GHz, velmi pravděpodobně se vývoj roztáhne na tři generace v rámci jedné architektury. Současné Pentium 4 bylo až anomálií - jeho frekvence málem předbíhaly Moorův "zákon" o zdvojnásobování frekvencí každé dva roky. Na podzim roku 2001 bylo uvedeno Pentium 4 na 1,4 GHz, na konci podzimu 2002 můžeme očekávat P4 s 3 GHzi a výrazně zrychleným jádrem i vnější rychlostí komunikace.

Intel se bude soustředit více v mobilní oblasti, protože zde budou požadavky odlišné od klasických ze stolních desktopů - úspora energie, nízký příkon, malé tepelné emise, vysoká integrace s dalšími komponentami. Avšak právě na méně rozvinutých trzích není poptávka po noteboocích zdaleka tak vysoká jako současný růst v západní Evropě a USA - cena versus výkon je zde stále citlivou otázkou, kde notebooky ještě nemohou nabídnout optimum. Navíc, nedostatek skutečně bezdrátové, mobilní infrastruktury je další problém (zde asi naráží na pomalý rozvoj a vysokou cenu mobilní komunikace, oproti klasické stacionární "drátové"), který omezuje použití skutečně "bezdrátových" notebooků. Podobně, Intel nadále počítá i s podnikovým sektorem a jeho poptávkou po vysoce výkonných desktopech: "zcela nahoře je výkonově orientovaný segment", kde rychlost, výkon a grafika budou stěžejní faktory.

Spolupráce všech oblastí - pro dobro Intelu

A tak ačkoliv se sektor mobilní výpočetní techniky dostává do popředí, Siu vidí v obou segmentech značné možnosti pro vzájemnou spolupráci a obapolný přínos: techniky úspory energie, které jsou vyvíjeny pro budoucí generace mobilních čipů naleznou takřka jistě upotřebení ve vysokorychlostních desktopech - jako již současný Thermal Throttling, "tepelné přibrždění" Pentia 4, které automaticky přizpůsobí výkon ohřevu procesoru. Podobně, nástupce Pentia 4, Prescott, by se měl postupně propracovat zpět do mobilních počítačů. "Někde po cestě uvidíte mobilního Prescotta," slibuje Siu. "Věříme, že je tu trh a touha po takovémto výkonu."

Zdroj:Intel: Bill Siu, Vice PresidentComputerWire: IT Industry Intelligence

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...