Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází chytrá móda. Elektronika bude krásná, na dráty a hesla zapomenete

  17:17aktualizováno  17:17
San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Nositelná elektronika musí být krásná, notebooky se zbaví všech kabelů a s technologií RealSense můžete zahodit svinovací metr. Intel v San Francisku představil plány pro blízkou i vzdálenou budoucnost.

Intel Dell Venue 8 běží na procesoru Intel Atom s kódovým označením Moorefield. Pyšní se rekordně malou 6mm tloušťkou a fantastickým OLED displejem s 2K rozlišením. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Intel se první den na IDF úspěšně vyhnul téměř všemu kolem procesorů pro počítače i servery a většinu přednášek a prezentací soustředil na nositelnou elektroniku a internet věcí.

In-earová sluchátka SMS Audio BioSport jsou vybavena pulsmetrem.

In-earová sluchátka SMS Audio BioSport jsou vybavena pulsmetrem.

Intel nemá s výrobou spotřební elektroniky zkušenosti a tak se spojuje s firmami, které to umí. Sluchátka BioSport, která vytvořil ve spolupráci se společností SMS Audio, jsou jedním z prvních plodů takové spolupráce. 

Obyčejně vypadající in-ear sluchátka BioSport mají integrovaný pulsmetr, při běhu je tak jen strčíte do uší, připojíte je k telefonu a zatímco posloucháte hudbu, sluchátka měří tep a jeho hodnoty zprostředkovávají příslušné aplikaci. Výrobce je přímo určuje pro aplikaci RunKeeper.

Nositelná elektronika musí být zároveň módní

„Když dojde baterie, budu je dál nosit?“ To je podle Matthewa Woolseyho, víceprezidenta obchodní sítě Barneys, klíčová otázka, pokud přemýšlíme o nositelné elektronice jako o módním doplňku. 

Fotogalerie

„To co nyní zákazníci chtějí by se dalo nazvat chytrou módou. Lidé dnes chtějí nové praktické technologie, ale nechtějí kvůli nim obětovat svůj styl.“ doplnil Greg McKelway, víceprezident skupiny značek Fossil.

Fossil je další značka, se kterou Intel spojil síly v oblasti tvorby nositelné elektroniky. Tento producent módních doplňků je zároveň i významným producentem hodinek, v kategorii 100 až 500 dolarů má osmdesátiprocentní podíl na americkém trhu, z čehož poměrně jasně vyplývá, s jakým produktem z kategorie „wereables“ se Intel pochlubí příště. 

Rozšíření x86 procesorů do nositelné elektroniky i prvků internetu věcí...

Rozšíření x86 procesorů do nositelné elektroniky i prvků internetu věcí předpověděl během zahajovací řeči ředitel Intelu Brian Krzanich. V roce 2020 bude k internetu připojeno 50 miliard zařízení.

Integrovat elektronické doplňky zkoušel Fossil i dříve, ale podle McKelwaye k tomu v té době ještě nedospěla technologie. Příliš krátká výdrž na akumulátor a velká hmotnost elektroniky neumožnila vytvořit funkční a zároveň dostatečně elegantní produkt. To se prý nyní mění.

Minulý týden byl na festivalu módy Fashion Week v New Yorku představen chytrý náramek MICA, který vytvořil módní dům Opening Ceremony a elektroniku pro něj dodal Intel. MICA je především módní doplněk, na vnitřní straně zápěstí (tam kde mají hodinky přezku) je displej - při zběžném pohledu tak ani nepoznáte, že to není pouze ozdoba, ale i funkční elektronický celek. 

Chytrý náramek MICA je především ozdobou a módním doplňkem.

Chytrý náramek MICA je především ozdobou a módním doplňkem. Majitelce by měla dělat radost i v případě, že se vybije akumulátor.

Tuto část s prohnutým displejem by ženy měly nosit na vnitřní straně zápěstí....

Tuto část s prohnutým displejem by ženy měly nosit na vnitřní straně zápěstí. MICA je zkratkou slov „My Intelligent Communication Accessory“.

MICA sice byla v Moscone Centre k vidění v několika exemplářích, ale vždy pod sklem, navíc zahalena poměrně důrazným informačním embargem. Z různých střípků tak víme, že by měl umět zprostředkovat textovou komunikaci, kalendář, plánovací aplikace a sociální sítě. Nejzajímavějším zjištěním však je, že by se měl obejít bez mobilního telefonu - mělo by to být zcela autonomní, ale k internetu připojené, zařízení. To koresponduje s tvrzením Davida Carvera, víceprezidenta společnosti AT&T, že se připravují na situace, kdy mobilní telefon nebude jednotným přípojným bodem pro nositelnou elektroniku, ale jedno „číslo“ bude uživatel sdílet napříč více zařízeními.

Žádné kabely, žádná hesla

Bezdrátové by mělo být podle Intelu a jeho ředitele Briana Krzaniche (všemi zaměstnanci přezdívaném „bý-kej“, tedy BK) u notebooků a tabletů všechno. Jak veškerá konektivita a datové přenosy, tak napájení. 

Procesor Skylake

přijde již příští rok

Kirk Skaugen potvrdil, že nová generace procesorů Skylake přijde příští rok.

Prototyp ultrabooku s procesorem Skylake, který má v roce 2015 přijít jako...

Prototyp malého ultrabooku s procesorem Skylake při keynote přehrával nativní 4K video.

Mimo zvýšení výkonu při snížení spotřeby elektřiny bude připraven na WiGig konektivitu a bezdrátové nabíjení.

Intel je jedním ze zakladatelů „Aliance for Wireless Power“ a přímo na pódiu jsme viděli jednu ukázkovou instalaci standardu „Rezence“, rezonančního přenosu energie na krátkou vzdálenost. Rezonátor byl umístěn pod pěticentimetrovou dřevěnou pracovní deskou, na kterou stačilo tablet či notebook položit a okamžitě se nabíjel. Přijímač byl buď přímou součástí nabíjeného zařízení, nebo jeho pouzdra, či připínací klávesnice.

O zbylé kabely má nová zařízení připravit bezdrátová technologie WiGig (wireless gigabit). Ta by měla zajistit jak připojení k datové síti, tak i přenos obrazu do monitoru, zvuku do reproduktorů, a komunikace se všemi periferiemi.

Při ukázce na pódiu stačilo položit notebook na stůl kousek od monitoru, který se okamžitě připojil a převzal zobrazení z displeje zařízení.

Rezonanční napájení a nabíjení notebooku a tabletu bylo prezentováno na stejném...

Rezonanční napájení a nabíjení notebooku a tabletu bylo prezentováno na stejném stole, jako datové přenosy WiGig.

Během roku 2015 by se mělo podle Kirka Skaugena z PC divize Intelu rozšířit biometrické přihlašování k zařízením i aplikacím a odstranit tak potřeba opakovaného zadávání hesel. Velké naděje jsou vkládány do rozpoznávání a analýzy obrazu z kamery, která by podle různých klíčů bezpečně identifikovala uživatele.

Sken duhovky

místo hesla

Během zahajovací řeči ředitele Intelu jsme viděli odemykání telefonu skenem duhovky. To si v praxi umíme představit, stačí se ze zhruba třiceticentimetrové vzdálenosti podívat do kamery zařízení. 

Zajímavou aplikaci této technologie předvedl Sudipto Aich z výzkumného oddělení Fordu. Jmenuje se Mobii a pomocí několika kamer dokáže rozpoznat řidiče a přizpůsobit mu nastavení automobilu, ale může také pomoci s obsluhou vozu. Například ukážete prstem na střechu a vyslovíte „open“ a v tu chvíli se střecha otevře bez toho, abyste se soustředili na hledání příslušného ovladače. 

Zajímavou funkcí je provázání s imobilizérem, pokud vás auto nepozná, nenastartuje. Místo toho systém pošle fotografii majiteli vozu a ten buď jízdu novému řidiči povolí, nebo zakáže (a v tom případě nejspíše zavolá policii). 

Překvapení nakonec: tablet s technologií RealSence 

Prvním tabletem s technologií RealSense bude Dell Venue 8 7000, který se zároveň pyšní titulem nejtenčího tabletu na světě. Tloušťka jeho těla nepřesahuje šest milimetrů. Pohání jej procesor Intel Atom a jeho OLED displej s 2K rozlišením vypadá při úhlopříčce 8,4" fantasticky. 

Je to první tablet s integrovanou technologií RealSense, která pomocí trojice...

Je to první tablet s integrovanou technologií RealSense, která pomocí trojice kamer dokáže fotit ve skutečném 3D - měří hloubku prostoru na fotografii. U fotek tak můžete podle hloubky například selektivně upravovat barvy, nebo zpětně přepočítat zaostření.

Navenek se zařízení od běžného tabletu liší jen trojicí kamer v zadní stěně, při fotografování vnímá a měří i celou hloubku scény. Co všechno s tím půjde dělat, to záleží především na vývojářích, kteří budu mít k dispozici příslušné vývojové prostředí (SDK). 

Zatím jsme viděli ukázky grafických úprav a transformací, při kterých bylo možné vybírat, kterých objektů v jaké hloubce se úprava dotkne.

Skvělá je možnost měření reálných rozměrů snímaných objektů, které nemusí být...

Skvělá je možnost měření reálných rozměrů snímaných objektů, které nemusí být focené v ploše. RealSense má ambice stát se snadným zdrojem modelů pro 3D tiskárny.

Nejzajímavější je zatím možnost měření objektů zachycených na fotografii. To je ideální například při vybírání nábytku do již částečně zařízené místnosti. Jak jsme viděli během prezentace, RelSense by mohly využít například kurýrní služby: aplikace by sama změřila velikost zásilky, nabídla by současnou pozici (podle GPS) jako adresu pro vyzvednutí a odesílatel by tak měl polovinu práce ušetřenou.

Velké plány má Intel i v oblasti takzvaného „internetu věcí“. Na ni se podíváme v samostatném článku.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

Legendární Bill Tilden se na srpnovém US Open před 100 lety prosadil jen ve smíšené čtyřhře, kde prohrál až ve finále....

Podívejte se na to „nej“, za co budou chtít výrobci letos vaše peníze

Nývlt Václav: SmartFrog

Když něco "cool" není, musíme to "cool" udělat, to platí nejenom na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky...

Jak odhalit šarlatána. Rozhovor se skeptickou legendou, úžasným Randi

Kanadsko-americký jevištní kouzelník a vědecký skeptik James Randi

Kanadsko-americký iluzionista, legenda svého oboru, mistr známý po celém světě. A také profesionální skeptik. Už půl...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz