Intel pomalu odstavuje Pentium 4. Co bude dál?

  • 10
Lídr na trhu s počítačovými procesory začátkem týdne představil světu pravděpodobně poslední procesor čtvrté generace, Pentium 4 s taktem 3.2 GHz. Ten zřejmě uzavře další řadu velmi úspěšných high-endových procesorů. Nejen jeho stručnou historii najdete v dnešním článku.

Intel v pondělí představil nejrychlejší procesor ve svém portfoliu a zároveň na světě - Pentium 4 3.2 GHz. Dále oznámil, že v tomto roce končí s výrobou deseti dosavadních procesorů, ale co je asi z pondělní tiskové konference nezajímavější, je fakt, že novinka v podání P4 3.2 GHz bude zřejmě posledním procesorem této řady.

Kmitočet nového dítka z laboratoří Intel Corporation je o celých 200 MHz rychlejší než doposud nejrychlejší řešení v podání P4 3 GHz. Na několik měsíců se tedy stane vládcem trhu a (ne)bude se měřit s CPU od AMD. Světová dvojka, společnost AMD, pak hodlá zaútočit v září, a to s již dlouho očekávaným Athlonem 64 s PR 3400+.

Technické specifikace P4 3.2 GHz
Svými technickými specifikacemi se od modelu s taktem 3 GHz liší jen v jednom parametru, a to v interním taktu. Externí takt (FSB) je tedy stále 200 MHz, efektivně pak 800 MHz. V řadě čtyřkových pentií tedy doplňuje tyto předchozí modely P4: 2.4 GHz, 2.6 GHz, 3GHz. Stejně jako ony, je i 3.2 GHz založen na jádře Northwood (Socket 478) s 512 L2 cache a podporou Hyper-Threading (HT). Výrobní proces je 0.13 mikronů a počet tranzistorů 55 miliónů. Jádro je provozováno na napětí 1.75 V. Mezi podporované technologie patří: MMX, SSE, SSE a HT.

Podrobné recenze můžete nelézt na těchto adresách:

  • Firing Squad
  • Hardware Extreme
  • Lostcircuits.com
  • PCPOP.com
  • Tom's Hardware
  • VR-Zone
  • Jak sami vidíte v technických specifikacích, vyjma frekvence se nic nezměnilo. Co se týká výkonu, je nové Pentium téměř na stejné úrovni jako jeho předchůdce, tedy P4 3GHz. Nepatrné zvýšení frekvence mělo jen minimální dopad na nárůst výkonu v testovacích programech. Cena procesoru byla stanovena na 637 USD při odběru nad tisíc kusů.

    Intel vyřazuje některé procesory z výroby
    Tento rok znamená také STOP pro některé dosavadní modely. Plánované odstavení se dotkne celkem 9 box procesorů  a jednoho OEM Celeronu 1.8 GHz, který je vyrobený ještě 0.18mikronovou technologií. V drtivé většině jde o mobilní čipy. Z Pentium III M verzí je to 1.26 GHz, 1.33 GHz (μFCPGA a μFCBGA), 1.0 GHz LV (low voltage) a 933 GHz, 900 MHz ULV (ultra low voltage). Také řada Pentium 4 M nezůstane bez povšimnutí. Zde dojde k odstranění modelu P4-M 1.9 GHz. Poslední procesory, se kterými se letos definitivně rozloučíme, budou 1.8 GHz Celeron jak v boxované, tak neboxované verzi (OEM). Ve všech případech, vyjma Celeronů, budou objednávky vyřizovány do posledního čtvrtletí tohoto roku. Pouze u Celeronů se počítá s objednávkami do září 2003.

    Po P4 již přijde Prescott
    Životní cyklus čtvrté řady je pomalu u konce a my se můžeme těšit na novou rodinu, která přijde po ní. Zatím nemáme příliš informací o jejím oficiálním označení. Může nést označení Pentium 5 Prescott, ale také zcela jiné. Jisté ovšem je, že se dočkáme ještě letos. V CPU bude ukryto moderní 90nanometrové jádro, založené na stejné základní architektuře jako P4 Northwood, ovšem obsahující nové instrukce pro multimediální zpracování a další použití. Jádro bude obsahovat mimo jiné i 1MB L2 vyrovnávací paměť. V příštím roce by se měla také objevit nová patice, šitá přímo na míru Prescottu. Pentium 5 se tak bude prodávat společně se čtyřkovou řadou, která bude ještě minimálně rok disponovat cenově i technologicky vyspělými procesory.

    Z historie
    První CPU Pentium 4 spatřilo světlo světa již v roce 2001. Tehdy se na pultech prodejen objevily procesory, využívající dnes nepoužívané patice typu Socket 423. Technologie výroby odstartovala na 0.18 mikronu a počáteční frekvence byla stanovena na 1300 MHz. Nedlouho po nich se vynořila verze s paticí Socket 478, obsahující 42 milionů tranzistorů a 256 kB L2 cache. Obě verze byly nějakou dobu distribuovány veřejnosti zároveň. Definitivní zlom v P4 pak přišel začátkem roku 2002, kdy Intel postupně poslal CPU se Socketem 423 k ledu a uvedl nové jádro s kódovým označením Northwood. Na konci roku k němu přidal novou technologii, nesoucí označení Hyper-Threading (procesor pracuje, jako by v systému byly dva), distribuovaný s novým steppingem D1.