Intel představil nové Celerony. Bude o ně zájem?

  • 2
V posledních dnech je díky veletrhu Comdex na počítačové scéně opravdu rušno. Jedna žhavá novinka střídá druhou a mezi tím vším pomalu nezbývá prostor pro (více či méně) plánované produkty. Mezi takové bezesporu patří procesor nesoucí zvučné jméno "Celeron".

Procesor nesoucí název Intel Celeron asi netřeba našim čtenářům nikterak dlouze představovat. Původně se objevil jako méně výkonnější, ale také podstatně levnější varianta procesoru Pentium - a tato úloha mu zůstala až do dnešních dní. Intel pro něj na trhu vytvořil prostor a rozumnou cenovou politikou z něj udělal jeden z nejrozšířenějších procesorů vůbec.

S příchodem Pentia 4 se dočkala zásadní inovace i produktová řada Celeronů. Bohužel, ne zrovna k lepšímu a tak byl nový Celeron, oproti svému předchůdci, Procesor Intel Celeronkonstrukčně vycházejícímu z Pentia III, spíše zklamáním. Žádných výraznějších prodejních úspěchů se nedočkal a s největší pravděpodobností už ani nedočká. Na vině nebyla jen 0.18 mikronová výrobní technologie a s tím spojené omezené možnosti přetaktování, ale také konkurence v podobě AMD a jeho Athlonu XP.

V této souvislosti je nutné opětovně konstatovat, že se procesor AMD Athlon XP, navzdory své nízké prodejní ceně, nedá považovat za low-endový procesor. Právě naopak. Jelikož je velice výkonný, patří do high-end kategorie. Nicméně cenová politika AMD je dlouhodobě zvláštní, nástupce procesorů Duron na trh nedorazil a tak v podstatě nechtěně konkurují Athlony XP nejenom Pentiím 4, ale také Celeronům.

Dalším mezníkem ve vývoji Celeronů byl nedávný přechod na nejmodernější 0.13 mikronovou výrobní technologii a s tím spojené uvedení verze 2.0 GHz a nyní (od 21.11.2002 - informovali jsme >zde<) jsou k dispozici také verze taktované na 2.1 a 2.2 GHz.

2.2 GHz 2.1 GHz 2.0 GHz 1.8 GHz
Výrobní technologie 0.13 0.13 0.13 0.18
Velikost L2 Cache 128 KB 128 KB 128 KB 128 KB
Frekvence sběrnice (FSB) 400 MHz 400 MHz 400 MHz 400 MHz
Patice Socket 478 Socket 478 Socket 478 Socket 478

Jak je patrné z tabulky, některé nectnosti novým Celeronům zůstaly. I přes velmi vysokou frekvenci a pokročilý výrobní proces se mezi nejvýkonnější procesory s jistotou nezařadí. Absence větší L2 Cache je na výkonech velice znát. Zmíněný Athlon XP má k dispozici 256 KB velkou L2 Cache, Pentium 4 Northwood dokonce 512 KB L2 Cache. Do vínku novým "celerům" nebyla dána ani nejrychlejší FSB a tak zatímco Pentium 4 již disponuje 533 MHz FSB, Celeron zůstává na 400 MHz.

To Celerony předurčuje zejména do kancelářských počítačů, kde přemíra výkonu není úplně nutná (i když také ho není nikdy dost). Svým způsobem je to škoda, protože podle prvních zpráv je přetaktovatelnost nových Celeronů na velice dobré úrovni.