Může vaše zavazadlo na palubu? Ne.

Může vaše zavazadlo na palubu? Ne. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Intel: Až toto zavedou na letišti, s nadměrným kufrem už neodletíte

  • 40
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Každý, kdo někdy letěl, to zná. Před vstupem do letadla se občas odehrává poněkud ponižující procedura s přeměřováním kufrů. Vejde se do klece limitující maximální velikost, nebo nevejde? U nízkonákladových aerolinií je to otázka za hezkých pár stokorun.

Dosud se dala popsaná zkouška obejít silou. Stačilo na větší kufr „mírně“ zatlačit a většinou se do klece vešel. Pokud navíc obsluha zamhouřila obě oči, cestě na palubu už nic nebránilo. Jenže teď Intel přišel s technologií, která umožní nekompromisní a přesné posouzení velikosti kufru bez vaší asistence. Síla už nepomůže.

Stačí postavit zavazadlo před speciální panel s kamerou RealSense a ve zlomku sekundy už zástupce aerolinek ví, zda vás může zkasírovat za nadměrné zavazadlo, nebo vás musí pustit rovnou na palubu. Tento způsob měření už „neokecáte“. Jak to funguje?

RealSense pochopitelně nevznikl z výše uvedených důvodů. Jeho hlavní využití se předpokládá v herním průmyslu a takzvaném internetu věcí (IoT), ale i při ovládání počítače a různých jiných zařízení gesty nebo při přihlašování (rozpoznávání obličeje viz Windows Hello).

RealSense je speciální 3D kamera, od které si (nejen) Intel slibuje revoluci v interakci s počítačem a přiblížení 3D skenování běžným uživatelům.

Základem RealSense je projektor s infračerveným laserem, který na objekty před kamerou promítá okem neviditelnou mapu. Tu zachycuje infrakamera, procesor poté porovnává rovinnou mapu promítanou projektorem se záběrem infračervené kamery, který je prostorově deformován právě objektem, na který je promítán. Z něj lze snadno vypočítat přesný tvar objektů a také hloubku obrazu.

Obraz v infračerveném spektru (kamera samozřejmě nezachycuje jen promítanou mapu, ale veškerý obraz) je oproti běžnému obrazu lépe využitelný nejen pro určení hloubky obrazu a oddělení objektů od pozadí, ale také pro rozpoznávání tváří a výrazů. K tomu, aby počítač dokázal rozpoznat vaši náladu (a využít ji), tak teoreticky není tak daleko. Ale to předbíháme.

RealSense funguje i jako opravdový 3D skener. Snadno s ním můžete naskenovat předměty a pracovat s nimi dále jako s trojrozměrnými objekty.

Máte zásilku?

Tato technologie se hodí nejen pro měření velikosti zavazadel. Intel vyvinul prototyp aplikace pro spediční a transportní firmy, která dokáže podle zadaného rozměru například kontejneru nebo návěsu v reálném čase spočítat, kolik a jakým způsobem naskládaných balíků se do daného prostoru vejde. Opět stačí požadovanou zásilku postavit před kameru. Měření velikosti a následný výpočet je dílem okamžiku. Dnes je běžné, že cena zásilky se odvíjí zejména podle hmotnosti, ale co je lehké, nemusí být malé a prostorová náročnost může transport značně prodražit.

Systém samozřejmě rozpozná jednotlivé předměty / zásilky.

Intel nyní aktivně nabízí hotovou technologii potenciálním partnerům a sonduje zájem o případné další funkce. Technologie si například v tuto chvíli poradí jen s krychlí nebo kvádrem, propočty pro složitější tvary Intel zatím neintegroval. Vzhledem ke schopnostem RealSense kamery to nebude problém, ale až zájem trhu ukáže, zda k tou vůbec dojde.

,