Intel, vládce na poli paměťových flash karet, prohrává. Opravdu?

  • 2
Minulý týden byla zveřejněna studie, v níž byl na základě obratu firem v oblasti pamětí typu flash překvapivě sražen na čtvrté místo doposud vedoucí Intel. Pozici jedničky měla převzít společnost Samsung. Nové informace však říkají, že všechno je jinak.
Trh pamětí typu flash zažívá nebývalý rozmach. Tento druh pamětí se využívá v různých přenosných zařízení, kde slouží zejména pro uchovávání dat. Také paměťové flash karty pracují na bázi této technologie. Výrobci u flash pamětí a z nich případně vyráběných paměťových karet oceňují tři základní výhody. První z nich je možnost uchovat data na poměrně malém prostoru. Druhá důležitá výhoda spočívá ve schopnosti uschovat data i bez proudu. A konečně třetí výhoda je možnost přepisu dat v paměti flash uložených. Vedle toho je výhodou i způsob zápisu dat, který nepotřebuje žádné mechanické části, což neumožňují optické mechaniky či pevné disky.

Paměti typu flash tak mají ve své oblasti monopolní postavení. V důsledku boomu malých zařízení, která potřebují tento druh pamětí k ukládání informací, je tak pro nejbližších několik let rozvoj trhu zajištěn. Tak jako nikdo nemůže očekávat, že se lidé přestanou zajímat o mobilní telefony, digitální fotoaparáty, MP3 přehrávače a další, tak nikdo nepředpokládá nezájem výrobců o paměti flash. Jejich hegemonii mohou ohrozit jen nové technologie. Ty však budou komerčně dostupné ne dříve než za dva roky.

Kdo vládne?

Pokud byste v první pětici největších producentů pamětí flash hledali nějaké specializované firmy, neuspěli byste. Všech pět vedoucích firem, které dohromady ovládají zhruba 75 % prodeje, se zabývá i jinými činnostmi, v nichž mají mnohdy podobně silnou pozici. Jediný „cizinec“ mezi známými jmény tak může být pouze firma FASL LCC Spansion, která je však ve vlastnictví firem AMD a Fujitsu.

Tomuto trhu již delší dobu vládla společnost Intel. Podle nejnovějších výsledků prodeje, které minulý týden zveřejnila společnost iSuppli, totiž Intel ve třetím čtvrtletí tohoto roku ztratil tři pozice a propadl se tak na čtvrté místo. Všechno má však své ale a i zveřejněný žebříček není tak zcela přesný. Alespoň to tvrdí organizace Semico Research Corp. (SRC), která kritizuje metodiku, již iSuppli použila. Ale podívejme se nejdříve na původní výsledky.

Podle iSuppli vítězí Samsung

Podle iSuppli získala vedoucí postavení na trhu flash pamětí společnost Samsung, která jej má nyní ovládat ze zhruba 20 %. Její obrat měl v této oblasti ve třetím čtvrtletí dosáhnout 615 miliónů amerických dolarů, což znamená 50% nárůst.

Druhé místo podle tohoto přehledu obsazuje Toshiba s nárůstem obratu o neuvěřitelných 61 % oproti situaci před rokem. Toshibě se tak podařilo prodat paměti flash za cca 513 mil. USD a získat 17.3% podíl.

Třetí firma, FASL LCC Spansion, rostla již jen o 3 % a prodala výrobky za 424 000 000 USD, což jí přineslo 13,8% podíl.

Až na čtvrtém místě se objevila firma Intel, která za to může poděkovat 4% poklesu obratu na přibližně 416 miliónů USD. Její podíl se tak pohybuje kolem 13,5 %.

První pětici uzavírá firma Sharp s 10,4% podílem a objemem obratu kolem 318 mil. USD.

Tolik k informacím iSuppli. SRC si však stěžuje, že iSuppli míchá hrušky s jablky (v angl. originále pomeranče s rozinkami). Flash paměti se totiž rozdělují do dvou základních skupin, NAND a NOR. Zatímco většina pamětí v přenosných zařízeních a paměťové karty jsou typu NAND, NOR paměti nemají takovou podporou. A právě Intel produkuje paměti typu NOR, zatímco Samsung a Toshiba především NAND. Intel si přitom drží výrazně dominantní pozici na NOR trhu. „Můžete sice říci, že oba druhy pamětí jsou flash, ale stejně tak můžete říci, že jablka a hrušky jsou ovoce,“ osvětluje Jim Handy analytik SRC pro Silicon Strategies.

Proč je kolem toho tolik humbuku?

Podobné informace globálního charakteru totiž mají veliký potenciál rozhýbat ceny akcií společností, kterých se týkají. Akcionář či investor vždy vloží své prostředky raději do firmy, která dokáže ukázat záda svým soupeřům, než do té, která konkurenci čelí hůře.