Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Intel zrychluje - musí. Je důvodem konkurence, nebo horší hospodářské výsledky?

aktualizováno 
Intel poněkud pozměnil plány uvádění nových výkonnějších procesorů na trh. Z hlediska uživatele jde o pozitivní krok. Bude mít možnost získat dříve výkonnější čipy a ceny starších modelů půjdou rychleji dolů. Proč se ale Intel k tomuto kroku odhodlal?
Včera byla zveřejněna poměrně zajímavá zpráva o změně některých plánů společnosti Intel. Plány se týkají především procesorů a dat jejich uvádění na trh a cenové politiky. Podíváme se také na připravované čipové sady. Co je na nových informacích tak zajímavého?

Intel pod tlakem?

Nejdůležitější informace, která ze všech nových skutečností vyplývá, je ta, že Intel je nucen k přehodnocení svých dosavadních postojů, což by za normálních okolností nepřicházelo patrně v úvahu. Zdá se, že právě v závislosti na nepříznivém vývoji na trhu a rostoucímu tlaku konkurence stojí nyní Intel před otázkou, jak problémy co nejlépe vyřešit.

První, pro společnost ze Santa Clary v Kalifornii nepříznivá, zpráva přišla po průzkumu trhu. Z něj jasně vyplynulo, že především na evropském kontinentě firma nesplňuje očekávané prodeje a nejbližším období ani nelze očekávat zlepšení situace. Ta se táhne s menšími přestávkami více než rok. Z tohoto důvodu byl snížen odhad zisků z prodeje ve druhém čtvrtletí z cca 7 miliard na 6,5 miliard amerických dolarů. V rámci úsporných opatření má být propuštěno kolem 5 % pracovníků.

Pořiďte si nové kalendáře

Výše zmíněné důvody a tlak konkurence v čele se společností AMD pak donutily společnost Intel k dalším razantním krokům. Mnohem dříve se na trhu objeví procesory Pentium 4 s taktem 2,8 GHz a Celeron s frekvencí 1900 MHz. Společnost si od této změny slibuje zvýšení tržeb. To ale není vše. Dřívější datum uvedení čeká také procesor Pentium 4 s taktem 3 GHz. S tím souvisí i představení nových čipových sad a v neposlední řadě i plošné snižování cen předchozích modelů procesorů.

Pokud si vše převedeme do konkrétních dat a čísel, pak současné nejrychlejší Pentium 4 bude nahrazeno 2,8 GHz modelem již 25. srpna, tedy o více než měsíc a půl dříve, než bylo původně plánováno. Současně s tímto čipem se objeví i Pentium 4 2,66 GHZ a Celeron 1,9 GHz. A jak je při uvádění nových procesorů obvyklé, sníží se i ceny starších procesorů. To byl také jeden z důvodů, proč uvést nové čipy. Intel počítá s tím, že se mu díky snížení cen podaří poněkud ulevit plným skladům.

Například cena Pentia 4 s rychlostí 2,56 GHz bude snížena z $637 na $433. Uvolní tak místo 2,8 GHz procesoru, jehož zaváděcí cena bude činit právě $637. Cena nového Pentia 4 s taktem 2,66 GHz by měla být $562 a Celeron 1,9 GHz bude prý začínat na $138.

Na čas kolem Vánoc pak Intel načasoval uvedení dalšího 3 gigaherzového Pentia 4, přičemž původní plány hovořily až o roku 2003.

Novinky v čipových sadách

Intel také chystá inovaci stávajících čipových sad. V září se má představit čipset s integrovanou grafickou kartou 845GV, jenž bude vycházet z 845GL. Sada bude podporovat Pentia 4 s FSB 533 MHz a DDR SDRAM paměti s taktem 266 MHz. Na říjen je naplánováno vypuštění čipsetů 845PE a 845 GE. Čipová sada 845GE vylepší zářijovou 845 GL o podporu 333 MHz DDR pamětí a tatáž podpora čeká i u čipové sady 845PE, která bude bez integrovaného grafického akcelerátoru. Všimněte si, že nedochází k inovaci čipsetu pro paměti RDRAM.

Závěrem

Intel reagoval na nepříznivé okolnostmi, mezi které můžeme zařadit nepříliš optimistickou situaci na trhu a neustále se zvyšující tlak konkurence. Jen čas ukáže, nakolik byla tato rekce efektivní a jaké přinese výsledky. Uživatelé se zatím mohou těšit z nižších cen a s nadějí očekávat „protiakci“ AMD, která by mohla z našeho pohledu mít příznivý vliv na konečné ceny.Témata: Kalifornie, Intel, Zisk

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz