Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Intel zrychluje - musí. Je důvodem konkurence, nebo horší hospodářské výsledky?

aktualizováno 
Intel poněkud pozměnil plány uvádění nových výkonnějších procesorů na trh. Z hlediska uživatele jde o pozitivní krok. Bude mít možnost získat dříve výkonnější čipy a ceny starších modelů půjdou rychleji dolů. Proč se ale Intel k tomuto kroku odhodlal?
Včera byla zveřejněna poměrně zajímavá zpráva o změně některých plánů společnosti Intel. Plány se týkají především procesorů a dat jejich uvádění na trh a cenové politiky. Podíváme se také na připravované čipové sady. Co je na nových informacích tak zajímavého?

Intel pod tlakem?

Nejdůležitější informace, která ze všech nových skutečností vyplývá, je ta, že Intel je nucen k přehodnocení svých dosavadních postojů, což by za normálních okolností nepřicházelo patrně v úvahu. Zdá se, že právě v závislosti na nepříznivém vývoji na trhu a rostoucímu tlaku konkurence stojí nyní Intel před otázkou, jak problémy co nejlépe vyřešit.

První, pro společnost ze Santa Clary v Kalifornii nepříznivá, zpráva přišla po průzkumu trhu. Z něj jasně vyplynulo, že především na evropském kontinentě firma nesplňuje očekávané prodeje a nejbližším období ani nelze očekávat zlepšení situace. Ta se táhne s menšími přestávkami více než rok. Z tohoto důvodu byl snížen odhad zisků z prodeje ve druhém čtvrtletí z cca 7 miliard na 6,5 miliard amerických dolarů. V rámci úsporných opatření má být propuštěno kolem 5 % pracovníků.

Pořiďte si nové kalendáře

Výše zmíněné důvody a tlak konkurence v čele se společností AMD pak donutily společnost Intel k dalším razantním krokům. Mnohem dříve se na trhu objeví procesory Pentium 4 s taktem 2,8 GHz a Celeron s frekvencí 1900 MHz. Společnost si od této změny slibuje zvýšení tržeb. To ale není vše. Dřívější datum uvedení čeká také procesor Pentium 4 s taktem 3 GHz. S tím souvisí i představení nových čipových sad a v neposlední řadě i plošné snižování cen předchozích modelů procesorů.

Pokud si vše převedeme do konkrétních dat a čísel, pak současné nejrychlejší Pentium 4 bude nahrazeno 2,8 GHz modelem již 25. srpna, tedy o více než měsíc a půl dříve, než bylo původně plánováno. Současně s tímto čipem se objeví i Pentium 4 2,66 GHZ a Celeron 1,9 GHz. A jak je při uvádění nových procesorů obvyklé, sníží se i ceny starších procesorů. To byl také jeden z důvodů, proč uvést nové čipy. Intel počítá s tím, že se mu díky snížení cen podaří poněkud ulevit plným skladům.

Například cena Pentia 4 s rychlostí 2,56 GHz bude snížena z $637 na $433. Uvolní tak místo 2,8 GHz procesoru, jehož zaváděcí cena bude činit právě $637. Cena nového Pentia 4 s taktem 2,66 GHz by měla být $562 a Celeron 1,9 GHz bude prý začínat na $138.

Na čas kolem Vánoc pak Intel načasoval uvedení dalšího 3 gigaherzového Pentia 4, přičemž původní plány hovořily až o roku 2003.

Novinky v čipových sadách

Intel také chystá inovaci stávajících čipových sad. V září se má představit čipset s integrovanou grafickou kartou 845GV, jenž bude vycházet z 845GL. Sada bude podporovat Pentia 4 s FSB 533 MHz a DDR SDRAM paměti s taktem 266 MHz. Na říjen je naplánováno vypuštění čipsetů 845PE a 845 GE. Čipová sada 845GE vylepší zářijovou 845 GL o podporu 333 MHz DDR pamětí a tatáž podpora čeká i u čipové sady 845PE, která bude bez integrovaného grafického akcelerátoru. Všimněte si, že nedochází k inovaci čipsetu pro paměti RDRAM.

Závěrem

Intel reagoval na nepříznivé okolnostmi, mezi které můžeme zařadit nepříliš optimistickou situaci na trhu a neustále se zvyšující tlak konkurence. Jen čas ukáže, nakolik byla tato rekce efektivní a jaké přinese výsledky. Uživatelé se zatím mohou těšit z nižších cen a s nadějí očekávat „protiakci“ AMD, která by mohla z našeho pohledu mít příznivý vliv na konečné ceny.Témata: Kalifornie, Intel, Zisk

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...Najdete na iDNES.cz