Intel zvyšuje výkon a bezpečnost Centrino sady

  0:01aktualizováno  0:01
1,7 gigahertz a podstatně vylepšené zabezpečení bezdrátových přenosů slibuje Intel u sady Centrino. Díky novému procesoru dosáhne solidních výkonů cca 2,5GHz P4-M při delší době provozu. Při důvěrných přenosech bez drátů přijde vhod update bezdrátové části sady.

* Nabízíme vám upravenou tiskovou zprávu Intelu. Protože nabízí ledacos zajímavého, rozhodli jsme se ji uveřejnit jen s minimálními změnami a několika našimi komentáři.

Z klíčových ukazatelů je zřejmé, že nová sada byla úspěšně přijata

* Pozoruhodné: nikde se neříká, které klíčové ukazatele to vlastně jsou, jež prokazují úspěšnost přijetí nové technologie. Argumenty, které jsou jmenovány v článku, mohou stejně dobře patřit i k řadě procesorů Pentium 4-M s bezdrátovými adaptéry...

Společnost Intel představila další navýšení výkonu mobilní technologie Intel Centrino a rozšíření podpory pro robustní standardy bezdrátové bezpečnosti. Klíčové tržní ukazatele hovoří jasně o úspěšném přijetí systémů založených na této nové technologii.

* Pokud se mluví o Centrino "technologii", slovo technologie bychom doporučovali zaměnit za "sada" (či sada komponent) - technologie znamená v našem pojetí něco nového, zatímco Centrino je dodání tří různých komponent současně. Co konkrétně na tom Intel vidí hodno pojmenování "technologie", to nám uniká.

Výkon mobilní technologie Intel Centrino se zvyšuje s příchodem nového procesoru s taktem 1,70 GHz, nízkonapěťového procesoru na 1,20 GHz a ultra-nízkonapěťového modelu běžícího na 1,0 GHz.

* Překlad hodný mistra - technologie zvyšuje svůj takt na 1,7 GHz... Při tom čipová sada i bezdrátový adaptér mají svůj nezávislý takt, a jediné, co se zde zvyšuje, je takt Pentium M procesoru - jeho jméno jako by se však nemělo ve zprávě vůbec objevit.

* S 1,7 GHz modelem pak bude nové Pentium M hodnotnou konkurencí i pro nejrychlejší mobilní Pentia 4-M a bude se dotahovat na nejrychlejší stolní procesory. Už se těšíme na první kousky v testovaných noteboocích, jsme si jisti, že výsledky budou patřit k těm lepším.

V průběhu tohoto měsíce společnost Intel uvolní aktualizovaný síťový software, který rozšiřuje zabezpečovací funkce o funkce určené k ochraně informací přenášených během připojování k bezdrátové síti.

* To už je podstatně zajímavější informace, protože bezpečnost bezdrátových sítí je Achillova pata jinak výborné technologie, která má šanci převrátit naruby naše představy o používání výpočetní techniky: ze stacionární na skutečně mobilní, včetně stálého připojení. Pokud však bude stejně snadno napadnutelná jako doposud, mnoho uživatelů raději zůstane u kabelu.

V době jejího uvedení, v březnu tohoto roku, bylo k dispozici 34 systémů vybavených mobilní technologií Intel Centrino. Dnes dodávají výrobci počítačů celosvětově 58 různých modelů a společnost Intel očekává, že do konce tohoto roku bude dostupných více než 125 různých produktů. Provedení těchto systémů sahá od Tablet PC, přes tenké a lehké modely s velkými displeji, až po ultra-mobilní systémy s hmotností pod 2 kg.

V některých případech dokáží tyto mobilní systémy pracovat na jedno nabití baterií i více než pět hodin. Důležité je i to, že společnost Intel dosud prověřila kompatibilitu mobilní technologie Intel Centrino na více než 14 000 hotspotech po celém světě, čímž překročila původní letošní cíl 10 000 testovaných přípojných míst.

„Počínaje výrobci počítačů, přes poskytovatele služeb, až po letiště, hotely a obchody sledujeme úspěšné přijetí mobilní technologie Intel Centrino,“ řekl Anand Chandrasekher, viceprezident Mobile Platforms Group společnosti Intel. „Spotřebitelé stejně jako firemní odborníci si cení výhod práce bez kabelů a napájení, kterou společně se špičkovým výkonem a jedinečnou konstrukcí umožňuje mobilní technologie Intel Centrino.“

Vyšší bezpečnost na dosah ruky

Během tohoto měsíce uvolní společnost Intel aktualizovaný síťový software, který poskytne rozšířenou podporu pro zabezpečovací funkce mobilní technologie Intel Centrino. Tato softwarová aktualizace, určená pro síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2100 (Intel PRO Network Connection software V7.1), zajišťuje podporu nejnovějších vylepšení bezpečnosti bezdrátových LAN sítí, jako je např. chráněný přístup WPA (Wi-Fi Protected Access). Protože byl tento síťový software v oblasti WPA certifikován Wi-Fi Aliancí a důkladně prověřen společností Intel, zajistí uživatelům přenosných počítačů špičkovou kompatibilitu. Kromě toho by měli výrobci počítačů verze softwaru obsahující Cisco Compatible Extensions (jako je LEAP a CKIP) rovněž certifikovat prostřednictvím programu Cisco Compatible program. Všechna tato vylepšení zdokonalují autorizaci a kódování spojení realizovaných prostřednictvím bezdrátových LAN sítí.

Technické parametry a ceny

Mobilní technologie Intel Centrino je nejlepší technologie společnosti Intel pro přenosné počítače, je optimalizována pro tenké a lehké přenosné počítače, miniaturní a sub-notebooky a Tablet PC. Prodávaná sada zahrnuje čipovou sadu z rodiny Intel 855, síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2100 a procesor Intel Pentium M s taktem 1,70 GHz, nízkonapěťový procesor na 1,20 GHz a ultra-nízkonapěťový model na 1,0 GHz.

Při odběru 1 000 kusů stojí 694, 341, resp. 319 USD. Tato cena zahrnuje všechny tři komponenty (procesor, čipovou sadu a bezdrátovou komunikaci), které dohromady tvoří mobilní technologii Intel Centrino. Společnost Intel rovněž prodává jednotlivé komponenty samostatně.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz