Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Interkamera bez seminářů a Šibíka? Spíše ztráta času

aktualizováno 
V pátek skončil již 24. ročník odborné výstavy Interkamera, který jsme si pochopitelně nenechali ujít. Udělali dobře návštěvníci, pokud se rozhodli podobně jako my prohlédnout si tuto největší fotografickou výstavu u nás?

Letošní Interkamera bohužel názorně ukázala, že v době internetu a rychlých elektronických médii, tedy v čase, kdy včerejší zpráva je již pro neaktuálnost zapomenutá, je zájem o výstavy tohoto druhu stále nižší. Přesto bych nad Interkamerou zcela hůl nelámal, protože kromě několika vskutku povedených stánků a akcí byla výstava prošpikována celou řadou workshopů, kterým bude patřit patrně budoucnost. Menší zájem jsme bohužel nepozorovali jenom u široké veřejnosti, ale i u některých výrobců digitálů.

Interkamera

Naopak pochválit musíme velké a vskutku novinkami prošpikované stánky Olympusu, Canonu nebo Fujifilmu, ale také menší, přesto zajímavými modely osetý stánek Samsungu, od kterého jsem možná přesto čekal více. Přitom jsme si zde mohli ošahat v praxi jednu z nových zrcadlovek GX-1S této společnosti, u které nám už pouhý letmý pohled do Menu nebo na počet tlačítek ujistil, že jde o pěkně funkčně nabušenou mašinku. Ostatně se v podstatě jedná o kopii modelu Pentax *ist DS2. Podle slov přítomného zástupce společnosti Solid Czech - nového distributora Samsungu Techwin - by se novinka měla začít prodávat se základním objektivem v setu za necelých 25 tisíc korun.

Nikon se nedostavil...

Interkamera rozkládá na menší ploše než ta předchozí. Přesto jsme při nepříliš dlouhé procházce výstavou narazili i na stánky se studiovou technikou, např. Fomei, který v premiéře představil software  mikroLAB verze 1.3.

A nechyběly ani preunetace desítek fototiskáren, jak tomu bylo například u firmy Epson. Tak jako v minulosti, i letos jsme narazili na prezentace několika časopisů, kde jste mohli starší čísla obdržet zdarma a ty novější s velkou slevou zakoupit.

Nenašli jsme ale například stánek Nikonu, který se rozhodl, že se mu přímá účast na takovéto výstavě nevyplatí, což je podle našeho jnázoru škoda. Malou náplastí tak byla nepřímá prezentace na stánku firmy Fotoškoda, kde byl i zástupce Nikonu ochotně vysvětlující zájemcům jejich dotazy k modelům této značky.

Interkamera

Zkuste si nejenom vyfotit

Nejzajímavější byly, jak jsme už naznačili, nakonec workshopy či chcete-li pracovní semináře. Každý den jich mohl případný návštěvník navštívit hned několik. Mohli jste si totiž vyzkoušet novinky v praxi, nebo zkusit, jak se fotí s modely, na které jste si zatím netroufli ani pomyslet.

Určitě zajímavá byla i možnost dozvědět se, jak fotí opravdoví mistři svého řemesla (fotoreportér Jan Šibík). Některé přednášky zase naznačovaly, jak se vyhnout případným problémům, které se mohou objevit na cestě k dokonale vytisknuté fotografii. Sem patří i seminář o problematice tisku fotografií v minilabech.

Atrakcí boj o lístky na MS

U Canonu byla k vidění nejenom nejnovější profi digitální zrcadlovka Canon EOS 30D, ale premiérově v ČR také inkoustové tiskárny PIXMA Pro 9500 a 9000. Ty jsou určené profesionálům a náročným tvůrcům, když umožňují tisk na formát A3+.

Olympus ukazoval digitální fotošperk Leicu C-Lux 1. Tento šestimegapixelový přístroj je vskutku povedený kousek (stříbrný nebo černý), bohužel pro ty, kteří již viděli Panasonic DMC-FX01, nebude tato Leica žádným překvapením…

Fujifilm, kromě toho, že představil nový model FinePix F470, uspořádal „fotbalový“ turnaj, který možná přitahoval první den výstavy nejvíce pozornosti. Lístky na Mistrovství světa ve fotbale, kam se naše reprezentace konečně prokopala, byly velkým lákadlem. Nejenom vylosování šťastných výherců slavným Frantou Veselým nebo promítání záznamu ještě slavnějšího bělehradského finále ME se Fujifilmu určitě povedlo.

Sejdeme se za rok?

Doufejme, že jubilejní 25. ročník přinese zajímavější program, který především u výrobců digitálních fotoaparátů nebude spočívat v pouhé prezentaci nových i straších modelů.

I my uvítáme, pokud bude více workshopů a možností setkání s lidmi, kteří ve fotografii (nejenom digitální) dosáhli až na vrchol.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Najdete na iDNES.cz