Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet Explorer - další užitečné volby

aktualizováno 
Internetový prohlížeč v sobě skrývá nejedno nastavení. Hlavní volby, ovlivňující jeho chování, se ukrývají pod záložkou Upřesnit. Pojďte se dnes podívat na některé zajímavé položky, jejichž nastavení by vám nemělo uniknout. Na konci článku navíc naleznete zajímavé Tipy&triky právě pro IE.

V prvním článku o Internet Exploreru jsme se věnovali celkovému oživení této aplikace. Také jsme nezapomněli zmínit další obecná nastavení, díky kterým si můžete internetové stránky s IE nechat zobrazit podle svého uvážení. Před 14 dni jste se mohli dočíst, co udělat pro vyšší bezpečnost na internetu. Dnes se budeme věnovat především některým položkám v záložce Upřesnit a dáme vám několik tipů, jak práci s IE zefektivnit.

IE - upřesním cokoliv
I aplikace Internet Explorer potřebuje čas od času nastavit tak, aby vyhovovala potřebám každého z nás. Hlavní funkce se nacházejí pod záložkou Upřesnit. K té se dostanete prostřednictvím - Nástroje -> Možnosti Internetu -> Upřesnit.

Ve stromové struktuře bychom chtěli upozornit především na Multimedia. Nachází se zde mnoho zajímavých voleb. Vadí-li vám, že nová verze (IE 6.xx) internetového prohlížeče automaticky zmenšuje stránky s obrázky, pak to jednoduše zakažte. Jak to vypadá v praxi? Internetová stránka obsahuje pouze obrázek. Po celkovém načtení této stránky dojde k automatickému zmenšení jeho velikosti. Obrázek je potom zobrazen v celém okně prohlížeče, což sice znamená že nemusíte scrolovat tlačítkem myši, nebo posouvat lištou, ale zároveň je obrázek zdeformovaný a zmenšený (nedosahuje takového rozlišení). Odznačte tedy položku Povolit automatickou změnu velikosti obrázku a je po problému.

Internet Explorer - další užitečné volby 

Pokud si nepřejete být obtěžováni různými zvuky, nebo přehráváním videa a animací, pak odškrtněte všechny tři volby – Přehrávat animace…, Přehrávat video…, Přehrávat zvuky na webových stránkách. Tím zabráníte nejen načítání příslušných skriptů, ale také zrychlíte celkové načítání stránek.

Internet Explorer - další užitečné volby

Odznačením řádku Zobrazovat obrázky můžete zakázat načítání všech obrázků ve všech oknech IE. To je vhodné zejména pro ty z vás, kteří nedisponují rychlým připojením, nebo pracují na pomalém počítači.

Tip: Jednotlivé animace, videa a obrázky můžete sledovat i v případě, že toto políčko není zaškrtnuto. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku, která představuje animaci, video nebo obrázek, a následně klepněte na Zobrazit obrázek.

Internet Explorer - další užitečné volby

Zajímavá, ale spíše kosmetická úprava se skrývá pod Procházení, konkrétně u položky Podtrhávat odkazy. Všechny URL odkazy se po přejetí kurzoru myši podtrhávají. Myslíme si, že je to velmi užitečné (víte, jaké texty jsou odkazy), ale přece jen se najde někdo, kdo raději dá přednost podtrhávání jen Při přechodu.

Internet Explorer - další užitečné volby

Ulehčit systémovým prostředkům počítače můžete také odškrtnutím volby Používat plynulé posouvání. Stránky sice budou posouvány skokově, ale na slabších počítačích to bude odměněno vyšším výkonem.

Jste-li šťastnými majiteli systému Windows XP, pak jistě víte, co jsou to individuální nabídky. Můžete se s nimi setkat v nabídce Start a mají za úkol skrývat nepoužívané nabídky. To samé se děje nově i v IE. Přejete-li si nepoužívané nabídky v položce Oblíbené skrývat, pak klikněte na volbu Povolit individuální zobrazení nabídky Oblíbené.

Internet Explorer - další užitečné volby

Některé internetové stránky mohu ve svém skriptu obsahovat chyby. Vy jste o tom prostřednictvím dialogového okna IE samozřejmě informováni. Odškrtnutím volby Zakázat ladění skriptů se těchto informací zbavíte.

Také pouze kosmetická úprava vás čeká pod volbou Zobrazit na panelu Adresa, pod tlačítkem Přejít. Většina z nás stejně toto tlačítko, umístěné zcela vpravo vedle adresy, nepoužívá, tak proč se ho nezbavit?

Internet Explorer - další užitečné volby

Další volba skrývající se pod položkou Zabezpečení -> Neukládat šifrované stránky na disk může být řešením pro ty, kterým nefunguje standardní ukládání obrázku u IE do formátu JPEG. Již mnohokrát jsme se totiž setkali z dotazem, jak je možné, že browser ukládá všechny obrázky do BMP formátu, i přestože jsou v jiném než v tomto formátu. Odškrtnutím této volby by dle některých zahraničných serverů mělo dojít k nápravě. Nám se ovšem funkčnost nepodařila prokázat. Ví někdo o jiném postupu? Podělte se o něj v diskusi pod článkem.

Chcete-li po své návštěvě internetu automaticky vysypat stažené komponenty (obrázky, loga, fotografie atd.), pak určitě potvrďte řádek Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče.

Internet Explorer - další užitečné volby

Na závěr nám tu zbylo tlačítko Obnovit výchozí nastavení, které vrací konfiguraci IE na kartě Upřesnit do původní podoby, tedy těsně po instalaci systému, případně nové verze IE. Samozřejmě, že jsme nevyčerpali popis všech příkazů v kartě Upřesnit. Zmínili jsme se jen o těch, které nám přišly zajímavé.

Zajímavé tipy pro Internet Explorer:

1. Přejete-li si odeslat stránku nebo odkaz e-mailem, pak klikněte na Soubor -> Odeslat -> Stránku e-mailem, nebo Odkaz e-mailem. Pozor! Musíte mít nakonfigurovaný e-mailový klient.

2. Neustálé psaní www. něco . cz, je velmi obtěžující. Proto zkuste raději využít klávesové zkratky Ctrl+Enter. Napište adresu například slovo technet a stiskněte Ctrl+Enter. IE si www a cz doplní již zcela sám. Upozornění: doména prvního řádu (v našem případě .cz) je doplňována dle jazykové mutace IE.

3. Zaškrtnete-li volbu Pracovat offline v podnabídce Souboru, budete moci procházet navštívenými stránkami serverů i po ukončení internetového připojení.

4. Obsah serverů si můžete stáhnout i do svého počítače. Stačí navštívit požadovanou adresu, v nabídce Oblíbené kliknout na příkaz Přidat k oblíbeným položkám a zatrhnout políčko Zpřístupnit offline. Pod tlačítkem Vlastní se navíc schovává průvodce, pomocí kterého určíte, jaké množství obsahu (do jaké úrovně) lze prohlížet v offline režimu.

Internet Explorer - další užitečné volby

Závěrem
Tím jsme samozřejmě možnosti nastavení, optimalizace a úpravy aplikace Internet Explorer nevyčerpali. Zajímavým tipům a radám se budeme věnovat i nadále, budou se objevovat jako součást jiných zajímavých článků. Již brzy se tak například můžete těšit na přehled všech klávesových zkratek jen v IE. Je jich hodně...

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.