Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet Explorer - jak z něho vymáčknout maximum?

aktualizováno 
Používáte k prohlížení webových stránek Internet Explorer? Je příliš pomalý, popřípadě čas od času přestane reagovat úplně? Pak zkuste provést pár jeho úprav pro vyšší stabilitu a rychlejší načítání stránek. Vyplatí se to.

Společnost iAudit International s.r.o., zabývající se internetovou statistikou, nedávno vydala informaci, že internetovým prohlížečům i nadále kraluje browser, pocházející z dílen Billa Gatese. Ano, Internet Explorer (IE) je stále na první příčce nejoblíbenějších prohlížečů, za což může především firemní strategie softwarového giganta Microsoft. Proto vám dnes ukážeme, jak tuto aplikaci oživit tak, jako kdybyste si ji právě nainstalovali. Tím docílíte opět rychlejšího načítání stránek serverů.

Trocha informací ze současnosti
IE by v současné době nebyl tam, kde je. Díky mohutné distribuci programu, který je v rámci každé instalace Windows šířen zcela „zdarma“, si za posledních několik let vydobyl nekompromisní postavení na trhu internetových prohlížečů. Nejrozšířenější je přitom verze 5.x. Ta v současné době vévodí trhu svými 51 procenty, ale na záda jí již začíná dýchat novější a „výkonnější“ šestková verze, která má dvoupětinový podíl na trhu. To je dáno zejména tím, že Microsoft pětkovou verzi již de facto pohřbil. Přestal pro ně vydávat záplaty a dokonce stáhnul update z 5.x na 5.5x verzi, který byl velmi oblíbený širokou veřejností. Celkově patřilo v září internetovým prohlížečům Microsoftu kolem 94 procent trhu! Pouze v jednotkách procent se pohybují podíly konkurenčních verzí Netscape či Mozilly. To potvrzují i statistiky našeho serveru, kde je toto číslo ještě vyšší.

Logo Internet Explorer 5.5

Statistika nuda je…
Informace ovšem nemohou být zcela přesné. Proto je berte s rezervou. Hodně alternativ k IE v sobě totiž má integrovánu možnost nastavit prohlížeč tak, aby se identifikoval právě jako Internet Explorer. To kvůli tomu, že některé stránky by např. v Opeře, Mozille atd. nemusely korektně fungovat. Což statistiky výrazně zkresluje a nahrává IE.

Jak na to?
Chcete-li tedy se svým Internet Explorerem vycházet v dobrém a zároveň si ho chcete nastavit tak, aby šlapal podle vašich představ, poradíme vám, jak na to. V hlavní liště IE vyberte Nástroje -> Možnosti internetu. Největší vliv na výkon a zejména stabilitu browseru má hned první záložka s názvem Obecné.

IE na maximum

Pomineme-li její první část nazvanou jako Domovská stránka, která slouží k nastavení výchozí stránky prohlížeče, nacházejí se v tomto okně další zajímavé funkce: druhá část s názvem Dočasné soubory internetu a třetí Historie. Jestliže první má velký vliv zejména na obsazené místo na disku, pak druhá slouží především pro pohodlí uživatele.

Dočasné soubory internetu
Všechny vámi navštívené stránky ukládají na pevný disk počítače různé komponenty. Jde především o grafické elementy, které nejsou při příští návštěvě serveru vyžadovány a jsou rychleji načteny z disku. To samé platí i o souborech cookie. Jsou to soubory, které samy vytvářejí servery a ukládají si do nich vaše nastavení pro přístup na webové stránky. Stisknutím tlačítka Vymazat soubory cookie dojde ke kompletnímu zlikvidování všech záznamů serverů. Ty vás pak budou muset při další návštěvě identifikovat znovu. Pokud chcete zničit obsah dočasné složky, stiskněte tlačítko Odstranit soubory. Dojde k uvolnění místa na disku, ale první načtení všech stránek bude trvat o něco déle než před tímto krokem. Další konfiguraci lze najít pod tlačítkem Nastavení.

IE na maximum

V okně můžete měnit zjišťování nových informací na stránkách. Pokud jste tedy svým poskytovatelem (providerem) omezeni určitým počtem přenesených dat, pak zkuste využít volbu Při každém spuštění aplikace Internet Eplorer, nebo Nikdy. Naopak toužíte-li být informováni o každé změně stránky, nezapomeňte zvolit Při každé návštěvě stránky. Aby IE nebyl "rozežrán", musíte mu vykázat patřičné meze v podobě maximální velikosti, kterou může na HDD obsadit dočasnými soubory. Jezdcem určete velikost v MB. Doporučujeme nastavit hodnotu v rozmezí 5-100 MB.

IE na maximum

Přesunout složku – zvolí nové umístění odkládaných souborů
Zobrazit soubory – ukáže kompletní seznam souborů
Zobrazit objekty – součásti Windows

Všechny změny samozřejmě musíte potvrdit tlačítkem OK. Tím okno zavřete a dostanete se opět do karty Obecné.

Historie
Slouží k uchovávání vámi nastavených serverů a jejich stránek. Zde si můžete nastavit, kolik dní si má IE ponechat tyto informace ve složce, případně ji tlačítkem Vymazat historii můžete ihned odstranit. To je vhodné zejména pro ty, kteří brouzdají na internetu a nechtějí, aby někdo zjistil, jaké stránky na PC navštívili.

IE na maximum

Barvy
Pomocí tohoto nastavení můžete nadefinovat zobrazení odkazů, které jste již navštívili (klikli na ně). Změny budou funkční jen za předpokladu, že stránky nemají napevno nastavené svoje styly. Ty ovšem můžete vypnout ve volbě Usnadnění, věnujeme se jí níže.

IE na maximum

Písmo
Pokud servery nepoužívají fixní písmo, tedy pevně nastavené, pak můžete definovat jejich zobrazení pomocí fontů.

IE na maximum

Jazyky
Navštěvujete-li servery psané v jiném než českém jazyce, pak prostřednictvím této volby můžete dodatečně nainstalovat lepší zobrazení jejich obsahu. Zároveň ale musíte mít nainstalovánu i znakovou sadu jazyku.

IE na maximum

Usnadnění
Prostřednictvím voleb ukrytých pod tímto tlačítkem lze potlačovat nastavení stránek serverů. Lehce tak můžete změnit nejen písmo, barvu, ale dokonce i kompletní styly či přiřadit vlastní podle předloh. Stránky tak můžete graficky ořezat, aby byly méně HW náročné či se rychleji načítaly lidem s pomalejším internetovým připojením.

IE na maximum

Závěrem
V příštím článku o Internet Exploreru se podíváme na další zajímavé nastavení tohoto prohlížeče stránek.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.