Internet Explorer není pro nové adresy připraven

Prohlížeč, který využívá devět z deseti uživatelů internetu, si stále ne zcela úplně poradí se zobrazením domén s diakritikou či přehlasovaným písmenem v názvu. Nejvíce jsou na tom biti němečtí uživatelé, kde právě takové domény zažívají boom.

Přestože většina konkurentů prohlížeče Internet Explorer již zvládá zobrazování mezinárodních doménových jmen (IDN - Internationalized Domain Names), Internet Explorer tuto funkci nepodporuje zcela korektně a doména například s přehláskou či háčkem se v tomto browseru často nezobrazí. Přesvědčit se o tom můžete jednoduše - zkuste v Exploreru zobrazit například doménu www.öko.de. Patrně neuspějete. Pokud to samé vyzkoušíte v novějších verzích jiných prohlížečů (Mozilla 1.4 a vyšší, Opera od verze 7.11, Netscape 7.1, KDE 3.2 a další...), doména se korektně zobrazí.

Microsoft zatím tento problém nevyřešil, avšak udělala to za něj společnost VeriSign. Ta již vydala plug-in, který situaci řeší.

IDN

Českých uživatelů se problém zatím příliš nedotkne, u nás doposud nikdo IDN domény nenabízí (nepočítáme-li pre-registraci AliaWebu, kde si můžete zaregistrovat doménu třetí úrovně - například českéstránky.web.cz). Situace je akutní v sousedním Německu, kde byla spuštěna první doména s přehláskou - již zmíněná öko.de. Ta je přístupná již několik dní, avšak uživatelé, kteří používají Internet Explorer a nemají aplikovaný již zmíněný patch, se na ni nepodívají. V Německu se tedy jedná o celkem velký problém - zájem o domény s přehláskami je veliký (zhruba 400 tisíc žádostí) a počet uživatelů prohlížeče Internet Explorer je stále více než devadesátiprocentní.

O registraci domén s diakritikou se hovoří již poměrně dlouho, někteří evropští registrátoři ji zkušebně umožňovali již před více než třemi lety. Jejímu masovějšímu rozšíření brání například to, že ne všechny tvary jsou uloženy v databázi domén a rovněž stálé spory o tom, jaké jazykové sady vlastně používat. Například v Česku jich máme hned několik.