Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet Explorer: Nová záplata na staré díry. Nikoli ovšem na všechny.

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft vydal update na šest bezpečnostních děr v Internet Exploreru. O chybách se však ví již dlouho a jejich skutečný počet je mnohem větší. Proč není update vydáván bezprostředně po upozornění na díru v bezpečnosti? Jak se může chránit uživatel?

Microsoft dal na svých stránkách k dispozici záplatu, napravující několik děr v prohlížeči Internet Explorer, a to verzí 5.01, 5.5 i aktuální 6.0. Vydaný patch, zabírající 2,4 megabajtu a stáhnutelný ze stránek výrobce, záplatuje šest bezpečnostních děr prohlížeče. Nejbezpečnější z nich umožňovala po načtení “upravené” webové stránky spuštění jakéhokoli programu z uživatelova počítače.

O tom, že měl s posledním updatem MS problémy a musel být vydán "naněkolikrát", svědčí to, že záplata se objevila ve čtvrtek, aby následně byla pro mnoho chyb stažena.

Bohužel i přes fakt, že v Microsoftu je vyhlášen “stav pohotovosti”, kdy se celý měsíc nedělá nic jiného, než že se hledají chyby v programech doposud vypuštěných, uvedený patch řeší jen zlomek problému. To, že Explorer je nejpoužívanější prohlížeč, na něj uvaluje také břemeno jednoho z nejsledovanějších problémů. A tak vzniká mnoho stránek nadšenců, kteří hledají a sepisují chyby, které v prohlížeči nalezli. A že jich není málo, svědčí nespočet zpráv o nových objevech.

 A právě zde naráží Microsoft. Právě jemu je vytýkán nezájem o objevené poznatky, co se chyb jeho softwaru týče. Většina problémů je řešena až poté, co jsou rozebírány na technických serverech a nevole uživatelů Microsoft k záplatování nepřímo donutí.

Svou vinu na děravosti prohlížeče, který tak například jednoduše dopustí, aby se sama otevřela zavirovaná příloha pošty, má ovšem také uživatel.
Mnoha problémům, viz výše popisovaný se spouštěním jakéhokoli programu, by se dalo celkem jednoduše předejít. Stačí “jen” trochu rozumět funkcím svého prohlížeče. Většina uživatelů internetu však vyžaduje bezproblémový chod všech aplikací. A tak se není čemu divit, že si svůj prohlížeč vlastně umí ideálně nastavit jen málokdo. Popisovanou chybu naštěstí nový update řeší. Stejně jako záplata obsahuje zabezpečení proti automatickému spouštění se virů v příloze pošty. Je však nutné, aby uživatelé či administrátoři updatovali. Jen tak si mohou být alespoň relativně jisti, že je jejich browser zabezpečen. Praxe je ovšem taková, že záplatu stáhne a nainstaluje jeden uživatel z deseti.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Najdete na iDNES.cz