Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet Explorer: Nová záplata na staré díry. Nikoli ovšem na všechny.

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft vydal update na šest bezpečnostních děr v Internet Exploreru. O chybách se však ví již dlouho a jejich skutečný počet je mnohem větší. Proč není update vydáván bezprostředně po upozornění na díru v bezpečnosti? Jak se může chránit uživatel?

Microsoft dal na svých stránkách k dispozici záplatu, napravující několik děr v prohlížeči Internet Explorer, a to verzí 5.01, 5.5 i aktuální 6.0. Vydaný patch, zabírající 2,4 megabajtu a stáhnutelný ze stránek výrobce, záplatuje šest bezpečnostních děr prohlížeče. Nejbezpečnější z nich umožňovala po načtení “upravené” webové stránky spuštění jakéhokoli programu z uživatelova počítače.

O tom, že měl s posledním updatem MS problémy a musel být vydán "naněkolikrát", svědčí to, že záplata se objevila ve čtvrtek, aby následně byla pro mnoho chyb stažena.

Bohužel i přes fakt, že v Microsoftu je vyhlášen “stav pohotovosti”, kdy se celý měsíc nedělá nic jiného, než že se hledají chyby v programech doposud vypuštěných, uvedený patch řeší jen zlomek problému. To, že Explorer je nejpoužívanější prohlížeč, na něj uvaluje také břemeno jednoho z nejsledovanějších problémů. A tak vzniká mnoho stránek nadšenců, kteří hledají a sepisují chyby, které v prohlížeči nalezli. A že jich není málo, svědčí nespočet zpráv o nových objevech.

 A právě zde naráží Microsoft. Právě jemu je vytýkán nezájem o objevené poznatky, co se chyb jeho softwaru týče. Většina problémů je řešena až poté, co jsou rozebírány na technických serverech a nevole uživatelů Microsoft k záplatování nepřímo donutí.

Svou vinu na děravosti prohlížeče, který tak například jednoduše dopustí, aby se sama otevřela zavirovaná příloha pošty, má ovšem také uživatel.
Mnoha problémům, viz výše popisovaný se spouštěním jakéhokoli programu, by se dalo celkem jednoduše předejít. Stačí “jen” trochu rozumět funkcím svého prohlížeče. Většina uživatelů internetu však vyžaduje bezproblémový chod všech aplikací. A tak se není čemu divit, že si svůj prohlížeč vlastně umí ideálně nastavit jen málokdo. Popisovanou chybu naštěstí nový update řeší. Stejně jako záplata obsahuje zabezpečení proti automatickému spouštění se virů v příloze pošty. Je však nutné, aby uživatelé či administrátoři updatovali. Jen tak si mohou být alespoň relativně jisti, že je jejich browser zabezpečen. Praxe je ovšem taková, že záplatu stáhne a nainstaluje jeden uživatel z deseti.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...

Najdete na iDNES.cz