Internet v ČR slaví své 10. výročí

Právě dnes je to deset let od chvíle, kdy byla Česká republika oficiálně připojena k celosvětové síti Internet. Jaké vlastně byly počátky počítačové komunikace ve světě a jak tomu bylo u nás?

arpanetPrvopočátky „internetu“ je možné hledat již v šedesátých letech minulého století, kdy se ve Spojených státech amerických zrodila myšlenka propojení nejdůležitějších akademických, vládních a vojenských počítačů. Za první skutečnou síť pak lze považovat ARPANET, která vznikla v roce 1969 a kterou zpočátku tvořily pouze čtyři uzly. K této síti se postupně začaly připojovat i další instituce a v průběhu několika dalších let se síť sítí rozšířila natolik, že pronikla i do Evropy. V té době se však jednalo o ryze nekomerční záležitost a o využití obchodního potenciálu této technologie tenkrát pravděpodobně nikdo nepřemýšlel. Za jeden z významných milníků v historii internetu je možné považovat vznik „hypertextového dokumentu“, tj. dokumentu obsahujícího odkazy na jiné dokumenty, přičemž tyto dokumenty mohly být na počítači umístěném třeba i na jiném kontinentu. Ačkoliv to z dnešního hlediska může připadat jako něco běžného a naprosto nezajímavého, ve své době znamenal tento počin akademické instituce CERN naprostý zvrat – k textu bylo později možné připojit i obrázky a tak pomalu vznikla tvář internetu, jak ji známe dnes tj. World Wide Web.

Počátky počítačové komunikace v tehdejším Československu, dostupné pro relativně široký okruh uživatelů, se datují již na přelom let 1989 a 1990, kdy se v Čechách a na Slovensku objevilo několik stanic BBS (Bulletin Board Service). Tyto počítače, které umožňovaly připojení uživatelů prostřednictvím jedné nebo více komutovaných telefonních linek poskytovaly obvykle jen několik základních služeb lokálního charakteru – elektronickou poštu, konference, telekonference a možnost downloadu či uploadu souborů. Kolem největších či nejznámějších BBS, mezi které patřila především Bajt BBS a Infima BBS, se zakrátko vytvořila silná komunita příznivců elektronické komunikace – a ta se později stala základem internetového podnikání v České republice a několik tehdejších „ID’s“ stále patří mezi rozhodující hráče v oblasti komunikací. Milníkem v oblasti „amatérské“ počítačové komunikace se stalo propojení českých BBS do nadnárodní sítě FIDO. Vzhledem k faktu, že propojení bylo financováno z vlastních prostředků uživatelů a probíhalo výhradně prostřednictvím komutovaných linek, byly služby této sítě pouze dávkové a spočívaly převážně ve výměně zpráv elektronické pošty.

Na území České republiky se poprvé skutečný internet dostal v závěru roku 1991, kdy v rámci Výpočetního centra ČVUT v Praze proběhlo několik úspěšných pokusů s připojením na uzel v rakouském Linci. Ovšem již zhruba rok před tím na stejném pracovišti vznikl národní uzel sítě EARN, což vlastně byla odnož americké sítě BITNET. Tato síť však poskytovala jen dávkové služby – především elektronickou poštu a přenos souborů. Oficiálně byla tehdejší ČSFR k internetu připojena v polovině února 1992. V tomto roce byl také vybudován základ páteřní sítě, který spojil Prahu a Brno pevnou linkou. Následující roj, tj. v roce 1993 bylo k internetu připojeno již jedenáct měst. Síť CESNET byla z počátku sice budována jako ryze akademická, a to i vzhledem ke skutečnosti, že byla financována z prostředků resortu školství, ale z důvodu rychle rostoucí poptávky postupně došlo ke změně statutu této sítě tak, aby její provozovatel mohl za úplatu poskytovat své služby i jiným subjektům. Od této doby tak lze datovat možnost komerčního využití internetu v České republice a postupem času se jak akademická, tak i komerční část internetu vyvinula až do podoby, v jaké ji známe dnes.