Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet v prosinci poklesl, Český rozhlas požádal o kmitočty na digitální vysílání

aktualizováno 
Počet návštěvníků českých internetových stránek se v prosinci loňského roku ve srovnání s listopadem snížil o 3,93 procenta na 2,5 milionu. Unysisu roste zisk a Český rozhlas požádal telekomunikační úřad a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o kmitočty na digitální vysílání.
PRAHA - Počet návštěvníků českých internetových stránek se v prosinci loňského roku ve srovnání s listopadem snížil o 3,93 procenta na 2,5 milionu. Vyplývá to z výzkumu iAudit stejnojmenné společnosti. Zároveň o 0,77 procenta klesla celková návštěvnost všech sledovaných 1885 serverů zahrnující i uživatele, kteří se nepřipojují prostřednictvích některého z tuzemských internetových providerů. Na český internet tak přišlo v prosinci celkem 3,58 milionu lidí. Celkový počet zhlédnutých stran v prosinci meziměsíčně poklesl o tři procenta a celková doba, kterou uživatelé na českém internetu strávili, dokonce o 4,7 procenta.

NEW YORK - Počítačové společnosti Unisys vzrostl v posledním čtvrtletí loňského roku zisk díky vysokým příjmům divize technologických služeb pro firemní klientelu a slabému dolaru. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince stoupl na 111,5 milionu USD, čili 33 centů na akcii z předloňských srovnatelných 89,1 milionu USD, neboli 27 centů na akcii, informovala dnes společnost. Příjmy společnosti vzrostly na 1,64 miliardy USD z předchozích 1,55 miliardy USD. Slabý dolar přispěl k růstu příjmů šesti procentními body. Tržby divize služeb se zvýšily o 100 milionů USD na 1,3 miliardy USD. Příjmy divize počítačového hardwaru, která zahrnuje také velké počítačové servery, však klesly na 340 milionů USD z předchozích 372 milionů USD, napsala agentura Reuters. Unisys působí na českém i slovenském trhu od roku 1992. Firma poskytuje systémovou integraci, outsourcing, e-business, síťové služby a bezpečnostní řešení pro finanční sektor, telekomunikace, vydavatelství, leteckou dopravu či státní správu.

PRAHA - Český rozhlas požádal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o kmitočty na digitální vysílání. ČTK to oznámil René Zavoral z oddělení komunikace rozhlasu. Chystaná digitalizace vysílání elektronických médií slibuje zlepšení kvality přijímaného signálu a spolehlivost příjmu. Návrh koncepce digitalizace dokončila ministerstva informatiky a kultury spolu s RRTV a ČTÚ v těchto dnech. První licence na digitální vysílání by měly být uděleny letos. "Žádost ČRo vychází ze současných technických možností," podotkl Zavoral. Celoplošná síť ve 12. kanále založená na technologii T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting) není v Česku dosud zkoordinována, ČRo proto žádá o příděl kmitočtů na regionální šíření digitálního rozhlasového vysílání. V rámci celoplošného vysílání ale ČRo žádá o vyhrazené části datového toku v DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial), a to ve stejné síti, v níž by vysílala Česká televize. Doprovodné služby, například pro lidi v tísni, těžké sociální situaci či doprovodné zpravodajské služby, by pak podle Zavorala chtěly instituce provozovat společně, aby mohly být vázány na televizní i rozhlasové programy. Digitalizace umožňuje vysílání více televizních, ale i rozhlasových programů na omezeném počtu kmitočtů. Technologie zároveň umožní nabídku doprovodných služeb od kvalitního grafického teletextu po telebankovnictví. Nevýhodou jsou zejména náklady na přídavná zařízení potřebná k příjmu signálu, tzv. set top boxy, a rovněž náklady na přechod sítě pozemních vysílačů na digitální technologii. Média budou muset v době několikaletého přechodu vysílat jak digitálně tak analogově, což pro ně bude znamenat výlohy navíc.

TechEkonom z 20.1.2003: V GB vedly o Vánocích digitální fotoaparáty; Sanyo vyrobí dvakrát více DVD rekordérů; Samsung se stěhuje na Slovensko; vláda bude rozhodovat o pokutách za spam; prodej PC v Evropě, Blízkém východě a Africe rostl; lidé přestávají chodit do banek.
Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Facebook skončil s bláznivým testem. Hlavní stránka se vrátí k normálu

Logo společnosti Facebook

Facebook končí s kontroverzním experimentem, kdy v některých zemích nabídl v podstatě dvě hlavní stránky.

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Najdete na iDNES.cz