Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet věcí se začíná tříštit. Proti sobě jdou minimálně dvě aliance

  10:30aktualizováno  10:30
Jednotný protokol, který by umožnil sjednotit komunikaci jednotlivých prvků tzv. internetu věcí, asi nebude. Proti sobě nyní stojí skupiny kolem výrobců čipů Intel a Qualcomm.

Chytrá zařízení, jako například tento hrneček, čeká souboj formátů. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Dvě aliance mají rozdílné přístupy k nově nastupujícímu trendu internetu věcí (IoT). Bude to škoda především pro uživatele, kteří tak budou při výběru chytrých ledniček, praček, termostatů či hrnečků částečně nuceni rozhodnout se pro některou z platforem. Navíc není jisté, jak se rozhodnou firmy jako Apple, které přinášejí vlastní platformu pro komunikaci chytrých zařízení.

Snímek z titulní stránky webu Windows on devices

Microsoft, který spolupracuje v AllSeen Allianci, připravil softwarovou platformu pro IoT.

Rozkol se projevil tento týden, když Intel spolu se Samsungem, Dellem, Broadcomem a dalšími založili společenství s názvem Open Interconnect Consortium, a v podstatě tak odmítli již fungující organizaci AllSeen Alliance. Ta zatím sdružuje firmy jako Cisco, LG, Microsoft, Qualcomm, Sharp a další.

"Podívali jsme se, jak jsou na tom nyní," řekl serveru Businessweek Doug Fisher, šéf softwarové divize Intelu. "Samozřejmě, pokud by to splnilo naše potřeby, přidali bychom se. Ale jak to nyní chápeme, není to správný přístup. My budeme pokračovat vlastní cestou," vysvětluje založení vlastní skupiny Fisher. Qualcomm se však spolupráci nebrání a rád by slyšel připomínky Intelu.

Qualcomm přitom standard v rámci open-source licenci připravuje už tři roky. Intel svou divzi IoT založil v listopadu  2013.

Souboj formátů

Businessweek se dokonce obává, že by to mohlo vést k podobnému souboji, který v 70. letech sváděly firmy Sony a JVC. Tehdy se prvně zmíněná firma chtěla prosadit s Betamax kazetami, zatímco JVC nabízela o něco méně kvalitní, ale levnější VHS.

Toto přirovnání ovšem nebude to nejlepší. Zatímco v případě videokazet či později Blu-ray a HD DVD se v domácnostech prosadila jen jedna technologie, tady budou případně dva i více standardů fungovat vedle sebe. Je to podobné jako v případě bezdrátového přenášení obrazu, kde vedle sebe fungují standardy jako Air Play, Miracast (wi-fi Direct), WiDi a další. WiDi je navíc od verze 3.5 kompatibilní s Miracastem a i to může částečně naznačovat případný budoucí vývoj v této oblasti.

V případě standardu pro IoT však asi nejdříve bude nutné spojit různé standardy v domácnosti třeba na úrovní centrálního řídícího systému.

I tak bude pro uživatele jednodušší využívat produkty patřící do jedné skupiny. Nebude muset instalovat nic navíc a vše by pak mělo fungovat tzv. bezešvě, tedy rovnou, bez dodatečně přidávaných spojovacích článků.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Hodinky po dědovi jsou jako napínavá detektivka. Nikdy do nich nefoukejte

Hodinky Doxa

Víte, že uvnitř hodinek nebývají diamanty, i když je to na nich „napsáno“? A proč myslíte, že se do hodinek nesmí...

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Najdete na iDNES.cz