Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet věcí se začíná tříštit. Proti sobě jdou minimálně dvě aliance

  10:30aktualizováno  10:30
Jednotný protokol, který by umožnil sjednotit komunikaci jednotlivých prvků tzv. internetu věcí, asi nebude. Proti sobě nyní stojí skupiny kolem výrobců čipů Intel a Qualcomm.

Chytrá zařízení, jako například tento hrneček, čeká souboj formátů. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Dvě aliance mají rozdílné přístupy k nově nastupujícímu trendu internetu věcí (IoT). Bude to škoda především pro uživatele, kteří tak budou při výběru chytrých ledniček, praček, termostatů či hrnečků částečně nuceni rozhodnout se pro některou z platforem. Navíc není jisté, jak se rozhodnou firmy jako Apple, které přinášejí vlastní platformu pro komunikaci chytrých zařízení.

Snímek z titulní stránky webu Windows on devices

Microsoft, který spolupracuje v AllSeen Allianci, připravil softwarovou platformu pro IoT.

Rozkol se projevil tento týden, když Intel spolu se Samsungem, Dellem, Broadcomem a dalšími založili společenství s názvem Open Interconnect Consortium, a v podstatě tak odmítli již fungující organizaci AllSeen Alliance. Ta zatím sdružuje firmy jako Cisco, LG, Microsoft, Qualcomm, Sharp a další.

"Podívali jsme se, jak jsou na tom nyní," řekl serveru Businessweek Doug Fisher, šéf softwarové divize Intelu. "Samozřejmě, pokud by to splnilo naše potřeby, přidali bychom se. Ale jak to nyní chápeme, není to správný přístup. My budeme pokračovat vlastní cestou," vysvětluje založení vlastní skupiny Fisher. Qualcomm se však spolupráci nebrání a rád by slyšel připomínky Intelu.

Qualcomm přitom standard v rámci open-source licenci připravuje už tři roky. Intel svou divzi IoT založil v listopadu  2013.

Souboj formátů

Businessweek se dokonce obává, že by to mohlo vést k podobnému souboji, který v 70. letech sváděly firmy Sony a JVC. Tehdy se prvně zmíněná firma chtěla prosadit s Betamax kazetami, zatímco JVC nabízela o něco méně kvalitní, ale levnější VHS.

Toto přirovnání ovšem nebude to nejlepší. Zatímco v případě videokazet či později Blu-ray a HD DVD se v domácnostech prosadila jen jedna technologie, tady budou případně dva i více standardů fungovat vedle sebe. Je to podobné jako v případě bezdrátového přenášení obrazu, kde vedle sebe fungují standardy jako Air Play, Miracast (wi-fi Direct), WiDi a další. WiDi je navíc od verze 3.5 kompatibilní s Miracastem a i to může částečně naznačovat případný budoucí vývoj v této oblasti.

V případě standardu pro IoT však asi nejdříve bude nutné spojit různé standardy v domácnosti třeba na úrovní centrálního řídícího systému.

I tak bude pro uživatele jednodušší využívat produkty patřící do jedné skupiny. Nebude muset instalovat nic navíc a vše by pak mělo fungovat tzv. bezešvě, tedy rovnou, bez dodatečně přidávaných spojovacích článků.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Bez řidiče budou auta spolehlivější, ale zatím se bez člověka neobejdou

Osazení vozu Audi A8 - to vše je pro autonomní řízení nezbytné.

Pondělní nehodu autonomního vozidla, při které zemřela v Arizoně chodkyně, mohou mnozí vnímat jako důkaz nebezpečnosti...

Tomu tleskáme. Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

Chytrá bunda Gina

Brněnská společnost GINA Software předváděla na barcelonském výstavišti chytrou bundu pro záchranáře a bezpečnostní...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz