Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet zadarmo má namále

  10:25aktualizováno  10:25
Připojení k síti ve městech placené z daní se nelíbí antimonopolnímu úřadu ani Evropské komisi

Připojení k internetu zadarmo, které platí pro své obyvatele čím dál více měst, může skončit.
Bezplatný přístup k internetu placený z daní se nelíbí podnikatelům, kteří budují vlastní sítě a připojení k nim prodávají. Podle nich to narušuje rovné podmínky v podnikání, podrývá návratnost jejich investic a zvýhodňuje hrstku firem, které pro města připojení zajišťují.
Antimonopolní úřad, který sleduje fair play v podnikání, jim v případě Prahy dal minulý měsíc za pravdu. Možnou nedovolenou podporu sítí v hlavním městě z městských a evropských peněz už zkoumá i Evropská komise.
„Internet zadarmo je nová forma předvolebního guláše,“ říká Svatoslav Novák, předseda Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí. Ta sdružuje velké společnosti, jako je O2, Radiokomunikace nebo GTS Novera. „Nemáme nic proti tomu, aby se investovalo v místech, kde soukromé firmy nejsou a zřejmě nikdy nebudou. Ať města a stát investují do bílých míst bez pokrytí,“ říká Novák.

O co jde

Bitva o městský internet Soukromým firmám se nelíbí, že města z daní vytvářejí bezdrátové sítě (Wi-Fi) pro přístup k internetu. Zejména ve velkých městech, kde je podle nich dostatečná nabídka a konkurence. Podaly proto stížnost k antimonopolnímu úřadu a k Evropské komisi kvůli nedovolené veřejné podpoře. Antimonopolní úřad v případě Prahy už doporučil zastavit podporu internetu z evropských peněz. Města s tím nesouhlasí. Díky internetu z městských peněz je třeba méně úředníků a zvyšuje se komfort obyvatel.
Zastavená dotace

Společně s dalšími asociacemi, které sdružují mobilní operátory či kabelové firmy, si stěžují u antimonopolního úřadu a Evropské komise.
Antimonopolní úřad již v srpnu doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby nedávalo evropské peníze na pokrytí velké části Prahy dotovaným internetem. „V současné době je projekt Internet pro Pražany pozastaven,“ potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které na rozdělování evropských peněz dohlíží. Podle názoru antimonopolního úřadu se mohlo jednat o nedovolenou veřejnou podporu, která narušuje podnikání. Navíc argumentuje tím, že z daní mají jít peníze přednostně do menších měst.
Praha nyní musí měnit plány. Původně chtěla pomocí evropských peněz postavit za necelých devadesát milionů bezdrátovouWi-Fi síť a otevřít ji pro volný přístup k internetu. Nyní chce síť využít pouze pro služby veřejné správy, tedy například komunikaci s úřady či podávání elektronických žádostí.
„Čekáme na vyjádření Evropské komise. Do jejího rozhodnutí si netroufneme volný přístup k internetu spustit,“ uvedl Jaroslav Šolc z odboru informatiky magistrátu Prahy, který má Internet pro Pražany na starosti. Podle něj projekt hospodářskou soutěž nenarušuje, a naopak pomáhá zvyšovat poptávku po rychlém připojení.
„Argumentujeme příklady ze zahraničí, z evropských metropolí i Spojených států, kde města do Wi-Fi sítí investují,“ říká. Před čtrnácti dny uspořádal schůzku s telekomunikačními asociacemi, kde jim plány města vysvětlil. Pro komunální politiky je internet placený z městských rozpočtů zajímavé předvolební téma, které se objevuje i na billboardech. To je příklad i Prahy 5, která hněv firem vyvolala.
Podle Martina Stránského, místostarosty a duchovního otce internetu zdarma v této městské části, připojení nyní využívá téměř deset tisíc lidí. „Náš internet má však tolik omezení jako třeba malou rychlost, že nemůžeme nikoho v podnikání omezovat,“ říká. Pokud Evropská komise internet za městské peníze zakáže, má v záloze tři varianty. „Za internet se bude platit a dáme třeba seniorům dávky. Síť také můžeme prodat nebo budeme hledat sponzory,“ říká místostarosta, který chce z Prahy 5 vytvořit „malé Silicon Valley“.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Najdete na iDNES.cz