Podle rozhodnutí soudu v USA mohou tamní internetoví provideři určovat, co postí přes své kabely a kolik to bude majitele obsahu stát.

Podle rozhodnutí soudu v USA mohou tamní internetoví provideři určovat, co postí přes své kabely a kolik to bude majitele obsahu stát. | foto: Profimedia.cz

Internetové služby mohou zdražit. Soud v USA ruší síťovou neutralitu

  • 70
Princip síťové neutrality mimo jiné zakazuje omezovat přístup lidí k internetu a vyžaduje stejný přístup k datům. Americká Federální komise pro komunikace tuto myšlenku prosazovala několik let. Nyní odvolací americký soud rozhodl, že je tento princip v rozporu s zákony pro podnikání firem.

Poskytovatelé tak mohou chtít zpoplatnit rychlejší načítání některých stránek nebo třeba internetové telefonování. To by podle agentury Reuters mohl být důsledek soudního rozhodnutí (anglicky, PDF) senátu odvolacího soudu ve Washingtonu.

Ten rozhodl, že americká Federální komise pro komunikace nemá pravomoc požadovat po poskytovatelích internetového připojení, aby dodržovali pravidlo takzvané internetové neutrality. Podle něj mají poskytovatelé internetu přistupovat ke všem klientům a informacím na síti stejně.

Rozhodnutí komise dalo za pravdu velkému americkému telekomunikačnímu operátorovi Verizon Communications, který žaloval FCC kvůli nezákonným zásahům do svého podnikání. Podle soudu jsou dnešní poskytovatelé připojení v jiné situaci než velké telekomunikační firmy minulosti a pravidla, která jim FCC určila právě na základě pravidel pro telekomunikační firmy pro ně nemohou platit.

Síťová neutralita

Zásada internetové neutrality je definována jako rovnocenné zacházení internetových poskytovatelů se všemi daty procházejícími světovou informační sítí. V praxi to především znamená, že by žádná z telekomunikačních firem neměla blokovat či omezovat klientům přístup k obsahu webových stránek.

Firmy poskytující internetové připojení se proti těmto zásadám stavějí zejména proto, že jim snižují potenciální příjmy, které jim mohou plynout z jimi provozované telefonní sítě, které konkuruje bezplatná internetová telefonie. Další zisky jim mohou plynout třeba od úspěšných provozovatelů stránek za rychlejší "nabíhání" jejich obsahu.

Pokud nebude princip "internetové neutrality" zakotven v americkém právu a praxi jinak, teoreticky si tak lze představit, že firmy mohou vyřizovat některé datové požadavky prioritně a jiné naopak "odkládat", třeba podle tarifu zákazníka.

Na stranu FCC se ve sporu postavily také organizace hájící práva zákazníků. Podle nich umožní zrušení neutrality telekomunikačním firmám blokovat či znevýhodňovat například služby společností poskytujících levné internetové volání, jemuž drahé služby poskytovatelů připojení nemohou konkurovat.

FCC podle šéfa Toma Wheelera zvažuje, že se proti verdiktu odvolá k Nejvyššímu soudu. Neutralita je důležitá kvůli tomu, aby byl internet otevřen dalším inovacím, řekl Wheeler. Bez tohoto pravidla mají podle zastánců neutrality výrazně ztížený rozjezd nové internetové společnosti, které by mohly v budoucnu konkurovat gigantům, jako jsou Google či Amazon.

Je to sice teprve druhý spor, týkající se pravidel síťové neutrality, ale oba FCC prohrála. Soud v roce 2010 rozhodl, že Federální komise pro komunikace překročila své pravomoci, když potrestala firmu Comcast Corp za zpomalení připojení některým zákazníkům, kteří stahovali velké soubory a využívali služby na sdílení souborů.

V tomto ohledu je pokrokovější například jihoamerický stát Chile, který jako vůbec první na světě dal princip síťové neutrality do zákonů, předloni se pak k němu přidalo Nizozemsko. U nás Český telekomunikační úřad (orgán podobný americkému FCC) podpořil zásady síťové neutrality, když vydal "Obecná pravidla a doporučení pro využívání řízení datového provozu při poskytování služby přístupu k síti internet" (PDF).

,