Internetové kavárny vydělávaly na warezu, teď musí platit

Britský fonografický průmysl zažaloval síť internetových kaváren za porušování autorských práv. Uživatelé si tam mohli z internetu stáhnout a vypálit neautorizované hudební soubory. Provozovatel se marně bránil, že tvorba kopií pro vlastní potřebu je legální, čeká jej tučná pokuta.

Po téměř roce a půl se dobrala konce kauza porušování copyrightu v britských internetových kavárnách. Provozovatel řetězce EasyInternetCafe nechal návštěvníky svých poboček za úplatu vypalovat nelegální hudební soubory stažené z internetu. Po neúspěšném pokusu o mimosoudní vyrovnání se případ dostal k soudu, který nyní síť kaváren shledal vinnou z porušování autorských práv.

Kavárny sítě EasyInternetCafe (EIC) nabízely svým návštěvníků kromě brouzdání internetem také některé nadstandardní služby. Kupříkladu za poplatek 5 liber si každý mohl data stažená z internetu vypálit na CD-R médium. Protože se jednalo především o nelegální kopie hudebních děl, firma se brzy dostala do hledáčku organizace britského fonografickému průmyslu (BPI). Razie v osmi pobočkách EIC v Londýně, Glasgowu, Edinburghu a Manchesteru odhalila na počítačích v kavárnách stovky neautorizovaných souborů, včetně tvorby nejpopulárnějších světových interpretů. EIC posléze v září 2001 ukončila poskytování sporné služby.

Pobočka EIC v Londýně, foto © CNNBPI spolu se Sony Music, EMI a Universal Music daly provozovateli na výběr: buď skončí u soudu s žalobou o náhradu škody ve výši jednoho milionu liber, nebo se strany dohodnou bez procesu a v tom případě by vyrovnání přišlo EIC na sto tisíc. Kavárny však nebyly ochotny zaplatit tak vysokou sumu. Nahrávacím společnostem během následujících schůzek nabídly nejprve 26 a posléze 50 tisíc liber. BPI nejenže trvala na původním návrhu, firma EIC jí navíc hnula žlučí tím, že se navzdory dohodě obou stran o informačním embargu až příliš ochotně bavila s novináři o probíhajících jednáních. BPI se snažila dosáhnout soudního příkazu, který by omezil styk EIC s tiskem, avšak marně.

V takové atmosféře nebyli zástupci hudebního průmyslu ochotni dál jednat a předali EIC spravedlnosti. Soud odmítl argument, že kavárny nemohly kontrolovat počínání každého uživatele. Neuznal ani obhajobu založenou na výjimce z patentového zákona, podle nějž se autorská práva nevztahují na nahrávky pořízené pro osobní potřebu. Naopak se usnesl, že firma nese za porušování autorských práv plnou zodpovědnost. V příštích dnech se bude rozhodovat o výši pokut, které bude muset řetězec zaplatit BPI a labelům.

"Jsme přirozeně verdiktem soudu velice potěšeni. Je to významný precedent pro podporu legálních hudebních online služeb," poznamenal Peter Jamieson, předseda BPI. Naopak zástupci EIC tvrdí: "Určitě se odvoláme a dotáhneme to až do Sněmovny Lordů! Naši zákazníci přece mají na hudbu právo."

Řecký podnikatel Stelios Haji-Ioannou, kterému řetězec EIC patří, vůbec nemá v poslední době na britských ostrovech na růžích ustláno. Pouhý den po prohře s BPI mu soud přikázal stáhnout reklamu na své laciné aerolinky EasyJet. Dopustil se totiž nekalé soutěže tím, že na reklamních billboardech haněl konkurenční British Airways.

Zdroj: ZDnet, CNN, MediaGuardian