Internetoví hudební piráti nemají na růžích ustláno

  • 34
Za loňský rok odhalila Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) v Česku 134 ilegálních hudebních serverů. Letos je to za prvních osm měsíců dalších 69 pirátských stránek. Jak IFPI tyto stránky vyhledává a co majitele pirátské stránky čeká?

Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) loni odhalila v tuzemsku 134 ilegálních internetových serverů, které nabízely stahování hudby. Letos do srpna nalezla dalších 69 pirátských stránek. Uvedl to v tiskové zprávě ředitel české sekce IFPI Karel Kučera.

Odhalené servery zřejmě znamenají podle Kučery jen špičku ledovce, protože monitorovat hudební pirátství na internetu je složité. Nejsou mezi nimi například zahrnuty P2P  a vysokoškolské kolejní sítě, které patří k nejvyhledávanějším zdrojům nelegálních hudebních i filmových souborů. Pokud však budeme počítat pouze s ilegálními hudebními servery, může se česká pobočka IFPI pochlubit zhruba 95 % úspěšností.

Oku IFPI neuniknete

Vyhledávání ilegálních hudebních serverů probíhá dvěma způsoby. Na lokální úrovni používá česká pobočka IFPI specializovaný software, kterým několikrát týdně skenuje český internet. Výsledkem je seznam podezřelých serverů včetně doménových jmen a IP adres. Další fází je spolupráce s providery, kteří identifikují jednotlivé IP adresy. IFPI poté upozorní majitele serveru na nelegálnost jeho činnosti. Pokud to nepomůže, odstraní provider na žádost IFPI nelegální obsah ze serveru, aniž by se dotyčného ptali.

Druhým způsobem je využití specializovaného antipirátského oddělení IFPI, které sídlí v Londýně. Toto oddělení nepřetržitě prohledává internet a pátrá po nelegálních nahrávkách. V případě, že nějaké objeví, pošle místní pobočce podrobné hlášení. Z něho se místní pobočka dozví kromě IP adresy například názvy skladeb, a jestliže se jedná o skladby, které se objevily ještě před svým oficiálním vydáním, i o kolik dní dříve se objevily. Další postup je už identický s prvním.

Pouze mizivé procento všech případů skončí před soudem. Vzhledem k liknavosti českých soudů a směšným trestům upřednostňuje IFPI spolupráci s jednotlivými providery, která funguje k oboustranné spokojenosti. 

Budoucností je placené stahování

Dokud se v Česku neobjeví plnohodný server nabízející legální stahování hudby, nelze podle Kučery očekávat v oblasti internetového pirátství čekat výrazný obrat k lepšímu. Další důvodem je nízké povědomí o duševním vlastnictví, které se IFPI snaží zvyšovat prostřednictvím cíleného PR směrem k laické veřejnosti. Na velkou osvětovou kampaň se bohužel nedostávají IFPI finanční prostředky.

Legální stahování hudby nabízí v Česku pouze portál Starzone Českého Telecomu. Server však zatím nabízí pouze kolem 200 skladeb od vydavatelství BMG a podobné množství filmů. Telecom ale slibuje, že až ukončí jednání s dalšími velkými vydavatelstvími, ještě letos nabídku rozšíří na několik tisíc titulů. Za stažení nahrávky zaplatí zákazník 30 korun a za film od 10 do 95 korun. Klient přitom platí prostřednictvím vyúčtování za telefon.

Kučera by však upřednostňoval, kdyby se platilo přímo v okamžiku stažení skladby, které v zahraničí nabízí například server iTunes nebo MSN Music Microsoftu. Cena se na těchto serverech pohybuje v přepočtu mezi 25 a 40 korunami za skladbu.

Největší vrásky přidělává IFPI fyzická ilegální distribuce

Na rozdíl od internetovým pirátstvím dosahuje IFPI v boji se stánkaři nabízejícím pirátské kopie disků a nelegalním lisovnám úspěšnosti pouze 15 - 20%. Za loňský rok zaregistrovaly organizace, které se v tuzemsku zabývají bojem proti hudebnímu pirátství, 971 případů. Škoda byla vyčíslena na téměř 174 milionů korun.

Porovnání odhalených případů za roky 1999 - 2003

1999

2000

2001

2002

2003

počet nosičů - - - 372304 578722
počet případů 434 374 521 763 971
počet případů bez inter. - - - 635 838
škoda (Kč) 32694900 55865200 41969400 120662300 173759000