Omezení internetu

Omezení internetu | foto: shutterstock.com

Internetový filtr vyvolává protesty, odmlčí se některé australské weby

  • 37
Eutanazie, mnoho počítačových her, některé filmy... I takový obsah má v budoucnu v Austrálii blokovat nový internetový filtr. Protesty proti němu tento týden vrcholí omezením provozu stovek australských webů.

Mnoho australských serverů tento týden omezí provoz na protest proti chystanému internetovému filtru, který chce zavést australská federální vláda. Podle některých kritiků se tak ale země zařadí na úroveň Číny nebo Íránu, které internet cenzurují, napsal dnes podle ČTK australský zpravodajský server ABC.

Federální vláda chce opatřením blokovat přístup na zahraniční weby se zakázaným obsahem. Do takzvané klasifikace RC (refused content - zamítnutý obsah) budou zahrnuty desítky tisíc webových stránek s "nevhodným obsahem", místních i zahraničních. Příslušnou právní úpravu zamýšlí předložit v první polovině letošního roku.

K filtraci by byl použit systém Cleanfeed, který již využívá například internetový poskytovatel British Telecom a na dobrovolné bázi uživatelé v Kanadě.

Protesty na Twitteru

Pořadatelé protestů založili tag #nocleanfeed, který mají protestující připojovat ke svým tweetům. Na všech sociálních sítích pak protestující mění své profilové fotky - ztmaví je a doplní heslem "nocleanfeed".

Podle organizátorů protestu s názvem Great Australian Internet Blackout (Velký australský výpadek internetu) nezabrání povinný internetový filtr dětem ve vstupu na zakázané stránky. Bude fungovat jen na nešifrované HTTP úrovni, půjde ho tedy snadno obejít. Například pomocí proxy nebo VPN. Navíc bude stát spoustu peněz.

Podle organizátorů by tak vznikl nebezpečný precedens centrálního omezování obsahu. Nevoli vzbuzuje i otázka, kdo bude o umístění stránky do "blacklistu" rozhodovat.

Provoz stránky dnes omezila například australská strana zelených. Chvilku pro otevření stránky se na ní objeví černý box s informací o protestu a pozadí stránky je ztlumeno. Po dalším kliknutí se vrátí normální podoba stránky.

"O tom vlastně celé to zařízení je - výpadek není plánován tak, aby stránku opravdu odstřihl nebo ji učinil naprosto nečitelnou," řekl senátor za zelené Scott Ludlam.

Vláda uvádí, že opatření má ochránit především děti před škodlivým obsahem, pornografií počínaje a brutálním násilím konče.

Více informací:

Cleanfeed (Wikipedia - anglicky)
Internetová cenzura v Austrálii (Wikipedia - anglicky)
No Clean Feed (web organizátorů protestu - anglicky)
The Great Austalian Internet Blackout (web organizátorů protestu - anglicky)