Přednáška: Jak se věda brání zdravému selskému rozumu

  • 18
Jak se ve vědě pracuje s intuicí a jak je její působení korigováno formálními metodami? Na tyto otázky ve své přednášce odpovídá Rostislav Horčík z oddělení teoretické informatiky Ústavu informatiky Akademie věd ČR v rámci vědeckého festivalu Týden vědy a techniky.

Přímý přenos

přednášek Ústavu informatiky AV ČR

Přednášku Ing. Rostislava Horčíka, Ph.D.: Intuice, nebo formální metody? určenou především studentům středních škol, jste viděli v přímém přenosu v úterý 12.11. 2013 od 9:45 do 10:15 v tomto článku. Nyní si můžete přehrát záznam.

Intuice se často definuje jako schopnost rychlého chápání a rozhodování, které není podloženo žádnými argumenty, ačkoliv bývá provázeno pocitem jistoty. Řídíme se jí, když není čas si věci důkladně promyslet. Je však také zdrojem inspirace v řadě tvůrčích činností, speciálně ve vědě.

Bohužel intuice nám ne vždy napovídá správně. Proto se v exaktních vědách, jako jsou matematika nebo teoretická informatika, snažíme naše intuitivní chápání korigovat pomocí objektivních formálních metod.

Co jsou to formální metody?

Děkujeme společnosti Panter Praha za zapůjčení bezdrátových mikrofonů Sennheiser a mixpultu Yamaha.

Pokud chceme v matematice/informatice prohlásit nějaké tvrzení (například, že daný algoritmus se v konečném čase dopočítá ke správnému výsledku) za vědecký výsledek, musíme nejprve toto tvrzení precizně zformulovat a následně jej podložit důkazem. Precizní formulace je nutná proto, aby se zabránilo možné dvojí interpretaci. Tento krok se nazývá formalizace.

Druhým krokem je předložení důkazu. Zcela obecná definice tohoto pojmu říká, že důkaz je nepochybné zdůvodnění pravdivosti nějakého tvrzení. Ačkoli se tento pojem objevuje v několika různých oblastech  lidské činnosti (např. trestní právo), v matematice má tento pojem mnohem přesnější význam, než nám udává výše zmíněná obecná definice. V přednášce se pokusím nastínit, co pojem důkazu v matematice obnáší.